Zdrava koža lica genetski je rulet – netko ima sreće, a netko ne. No, za probleme s kožom nije kriva samo priroda, već i mi sami. Što uzrokuje akne?

Što izaziva akne: Koji su najčešći razlozi

Akne se najčešće javljaju u razdoblju adolescencije, ali od njih pate i žene u odrasloj dobi. Uzrok može biti hormonska neravnoteža ili samo pogrešna njega. U drugom slučaju, bit će puno lakše riješiti problem.

Umivanje “da škripi”

Čišćenje kože važna je faza njege koja se često ne shvaća ozbiljno. Pravilno čišćenje će odrediti koliko je koža spremna za interakciju sa sljedećim proizvodima. Ako se nakon pranja pojave neugodni osjećaji u obliku jakog zatezanja ili peckanja, vrijeme je da promijenite kozmetiku koju koristite za čišćenje. Koža nije parket, i ne moraš ju čistiti dok ne zasjaji. Toplo preporučamo da sklonite agresivno sredstvo za čišćenje lica izvan vidokruga ili ga jednostavno bacite.

Odaberite sredstvo za pranje koje točno odgovara pH vrijednosti vaše kože. PH ili kiselo-bazna ravnoteža nešto je na što morate obratiti pozornost pri odabiru sredstva za čišćenje. Svaki tip kože ima svoju pH vrijednost. Svaki proizvod za masnu ili problematičnu kožu sadrži kiseline. Ako je koža suha, bit će joj potrebni lipidi zbog smanjenog pH. U tom slučaju odaberite hranjivi i hidratantni gel za pranje.

Zloupotreba alkohola

Proizvod koji je jednako kriv za izbijanje akni kao i oštra sredstva za čišćenje je losion koji sadrži alkohol. Alkohol ne samo da dehidrira kožu, već i potpuno briše hidrolipidni sloj, zbog čega ona gubi svoje zaštitne funkcije. To dovodi do suhoće, iritacije, crvenila i nove upale. Upozorenje! Osobe s masnom kožom ne trebaju biti sretne što će ih alkohol, isušivši kožu, riješiti masnog sjaja. Tijelo ne možete prevariti: što je koža suša, lučit će više sebuma. A evo i idealne podloge za akne.

Mehanički piling

Piling na bazi koštica marelice, zrna kave ili bilo koji drugi mehanički piling neće dati željeni rezultat, već će samo pogoršati problem ili izazvati pogoršanje akni zbog abrazivnih čestica u svom sastavu. Ljuštenje oštećuje kožu, a dodirivanje grubih čestica upale samo širi infekciju i bakterije na licu. Miteseri neće nestati, ali će sa sobom dovesti “prijatelje” u obliku novih apscesa i komedona. Želite li dobiti efekt laganog pilinga, mehanički piling zamijenite enzimskim prahom.

Ulja

Ulja badema, jojobe, marelice, čajevca i bilo koja druga kozmetička ulja dobra su i za hidrataciju kože i za otčepljivanje pora. Moraju se koristiti s oprezom: nisu prikladni za svakoga kao oblik njege. Djevojke koje nikada nisu imale osip na koži mogu sigurno otvoriti novu bočicu, ali one koje su morale voditi beskrajnu borbu s aknama neka odustanu od eksperimentiranja. Ulje, stvarajući film na koži, začepljuje pore, uzrokujući nove upale. Još jedna pogreška pri korištenju ulja je neispiranje nekoliko sati nakon nanošenja. Ulje nije serum ili krema pa se koristi odvojeno od ostalih proizvoda.

Zaključak

Ono što nikako ne smijete učiniti je dodirivati ​​lice s prljavim rukama ili stalno istiskivati prištiće. To će samo ostaviti ružne ožiljke koje ćete moći ukloniti tek uz velike poteškoće. Što manje mehanički utječete na kožu, to će ona bolje izgledati. Kozmetička njega kože umjetnost je koju je lakše svladati nego što se čini. Koži je potrebna pažnja i odgovarajuća njega. I samo pazite da ne ponavljate gore navedene pogreške. To je ključ za držanje akni pod kontrolom.

Foto: Pexels