Otok Zlarin dobio je novu/staru lokaciju, jedan centar koji čuva i priča priče kulturnog nasljeđa – povijesnog, tradicijskog i prirodnog. U Hrvatskom centru koralja Zlarin na inovativan i zanimljiv način ispričana je priča o višestoljetnoj tradiciji koraljarstva na tom otoku u šibenskom arhipelagu. 

“Crvena kakvu još niste vidjeli”

… jedna je od mnogih crtica na službenoj web stranici centra, a koja na diskretan način daje do znanja da vas na ovoj lokaciji čeka centar koji priča stvarno impresivnu priču.

Koraljarstvo je najznačajnije kulturno naslijeđe i najveća posebnost Zlarina, a prvi pisani tragovi o Zlarinjanima kao najpoznatijim lovcima na koralje sežu još u 15. stoljeće. Sve od tada, crvene koraljne grane provlače se kroz sve pore života, povijesti i tradicije Zlarina, “otoka koralja”.

Otvaranjem Centra koralja, crveni koralj postaje pokretač razvoja otoka na sasvim drukčiji način. Umjesto eksploatacije, atraktivnost crvenog koralja i njegov status postaje temelj narativa o potrebi očuvanja bioraznolikosti.

Hrvatski centar koralja Zlarin

Kuća Kažerma izložbeni je prostor Hrvatskog centra koralja Zlarin, prostor s vrijednim, stalnim postavom koji priču o neraskidivoj vezi Zlarinjana i koralja priča na inovativan, zanimljiv način, ističući potrebu za očuvanjem Jadrana i njegovih zaštićenih vrsti. Kuća Kažerma opremljena je suvremenijom tehnologijom poput proširene stvarnosti, kinetičkih figura i drugih audio vizualnih atrakcija, a posjetiteljima je na raspolaganju i čitaonica sa znanstvenim radovima i poezijom istaknute zlarinske pjesnikinje Vesne Parun.

Inače, Kuća Kažerma originalna je lokacija na kojoj su se na Zlarinu obrađivali koralji. Talijanski okupatori u Drugome svjetskom ratu u njoj su smjestili svoju karabinjersku stanicu. U nju su dovodili partizane i članove njihovih obitelji na posebnu obradu i mučenja, katkad sve do smrti. Funkcionirala je od 1941. do 1943. godine. U spomen na stradale na Kažermu je postavljena spomen-ploča.

Kasnije je bila društveni centar otoka, a danas je mjesto koje priča jedinstvenu priču o suživotu otoka, čovjeka i koralja.

Kuća Šare nalazi se na suprotnoj strani ulice i uređena je za smještaj istraživača, znanstvenika, učenika i studenata. U prizemlju obnovljene kamene kuće uređen je prostor za druženje, a hlad okućnice poziva na odmor.

Kuća Kažerma i kuća Šare duboko su utisnute u kolektivnu memoriju mjesta kao centri društvenog života i jedno od zadnjih uporišta tradicije obrade koralja.

Zlarin će vas očarati prirodnom ljepotom, kristalno čistim morem i bogatom poviješću. Zbog svog geografskog položaja oduvijek je imao značajnu stratešku ulogu čuvara ulaza u kanal sv. Ante i čuvara grada Šibenika. Ovaj otok ukupne dužine 8,19 km2 osvojit će vas već samim ulaskom u luku koja je prirodno zaštićena od vjetrova zbog čega privlači veliki broj nautičara.

Zlarin je treći po veličini i jedan od ukupno šest naseljenih otoka šibenskog akvatorija. Sa 2.700 sunčanih sati godišnje, jedan je od najsunčanijih otoka na Jadranu i otok s najdužom otočnom rivom na Jadranu dugom čak 131 metar.

Zlarin je jedan od rijetkih ‘pješačkih’ otoka na Jadranu. Na čitavom otoku, naime, nema niti jednog jedinog automobila zbog čega opuštena atmosfera i mir posebno dolaze do izražaja, a prostrana šumska područja prošarana su suhozidima i pješačko – biciklističkim stazama.

Više informacija o radnom vremenu centra te ulaznicama saznajte na linku.