Prosvjednici koji su srušili kontroverzni Colstonov kip proglašeni su nevinima, a cijeli događaj je izazvao podjele u Bristolu
Četvero ljudi optuženih za rušenje kipa Edwarda Colstona koji već godinama izaziva podjele u društvu oslobođeno je svih optužbi. Još u lipnju 2020., skupina prosvjednika u Bristolu srušila je spomenik koji prikazuje bivšeg engleskog trgovca koji je postao filantrop, koji je bio uvelike uključen u afričku trgovinu robljem.
Osim što su srušili taj spomenik, poskrivećki su kreirali i postavili kip Black Lives Matter prosvjednice, Jen Reid, koja je fotografirana kako stoji na postolju nakon što su demonstranti srušili kip Colstona i bacili ga u bristolsku luku. Kip je odstranjen već dan nakon od strane bristolskih vlasti.
Riječ je o svojevrsnom produžetku Black Lives Matter prosvjeda iz SAD-a na ulice Bristola i Londona, potaknutih smrću Georgea Floyda. Nakon brojnih prosvjednih akcija, 2020. godine BLM prosvjednici objavili su popis 10 spomenika, nazvavši ih izrazti uvredljivima, poput Kristofora Kolumba i admirala Nelsona. Nakon toga su mnoge i srušili. Britanski “ulični rušitelji” tako su srušili spomenik Robertu Miliganu, a za razliku od mnogih prosvjeda Black Lives Matter u SAD-u, četiri osobe koje su srušile Colstona optužene su za nanošenje kaznene štete.
Samo rušenje spomenika, a onda i njihov odlazak na sud, izazvale su brojne reakcije. Videosnimke događaja postale su viralne, a čak se u sve uključio i neuhvatljivi ulični umjetnik Banksy, nudeći prodaju majica u znak financijske podrške optuženima. Usput rečeno, te su majice prvotno bile prodane za oko 150 kn, a sada se mogu pronaći za preko 20 tisuća kuna na eBayu.
View this post on Instagram
Prema Guardianu, Rhian Graham, Jake Skuse, Sage Willoughby i Milo Ponsford, također poznati kao Colstonova četvorka (Colston 4), nisu poricali da su srušili kip u bristolsku luku, međutim, tvrdili su da su njihovi postupci bili opravdani zbog uvredljivosti spomenika. “Mislio sam da je kip koji slavi lik poput Colstona sramotan i uvredljiv za ljude u Bristolu”, izjavio je Ponsford, jedan od optuženih, pred porotnicima.
Ipak, tužitelji su tvrdili da je činjenica da je Colston bio trgovac robljem “potpuno irelevantna” i da se u ovom slučaju radi o “vladavini zakona”. Odnosno, da ne možete samo tako odlučiti srušiti neki spomenik, bio on oda nekome kontroverznome ili ne.
Desetodnevno suđenje je ipak završilo u njihov prilog, a spomenik je, nakon što su ga oporavili, premješten u jedan bristolski muzej, jer po pojedinim povjesničarima predstavlja jedan od najvažnijih britanskih artefakata.
Neovisno o epilogu, mnogi ove prosvjednike ipak nazivaju mangupima i sličnim pogrdnim imenima. Međutim, gradonačelnik Bristola najavio je osnivanje komisije povjesničara i akademika za ponovnu procjenu znamenitosti Bristola i zgrada koje sadrže ime Colstona i drugih koji su se obogatili u trgovinama povezanim s ropstvom, što ipak pokazuje na kojoj je strani povijesti većina Bristola.
Foto: Matthew Horwood/Getty Images