Ako redovito koristite balzam za usne, a još uvijek imate suhe i ispucale usne, možda ne koristite pravi proizvod za njegu usana. U čemu je problem, kako ga riješiti? Ako vam se usne unatoč redovitom korištenju hidratantnog i hranjivog balzama suše, pucaju i ljušte, pogledajte popis sastojaka koje balzam sadrži. Tu leži odgovor…

Problematični sastojci u balzamima za njegu usana

Vitamin E

Ako ne svi, onda mnogi balzami za usne sadrže vitamin E. Grupa američkih znanstvenika otkrila je da se kontaktni dermatitis javlja kod 33 od 100 osoba koje prakticiraju vanjsku upotrebu vitamina E. Istovremeno, samom vitaminu E nema se što prigovoriti, budući da je jedan od najčešćih alergena njegov sintetski oblik (dl-alfa-tokoferol). Ali “prirodni proizvod” možda nije bezopasan. Na primjer, vitamin E u obliku ulja kod nekih ljudi izaziva alergijske reakcije. Ako sumnjate da vas usne svrbe i pucaju zbog osjetljivosti na vitamin E, koristite balzam koji ne sadrži vitamin E ili koji ima vitamin E na dnu liste sastojaka.

Lanolin

Lanolin je često uključen u balzame za usne zbog svojih iznimnih omekšujućih svojstava i sposobnosti očuvanja hidrolipidnog sloja kože. No, koliko god dobar bio u kozmetici za njegu tijela, nekima može biti problematičan kada je u pitanju njega usana. Usne su neusporedivo tanje, nježnije i osjetljivije od ostatka kože. Ako sumnjate da vam lanolin isušuje usne, birajte one balzame koji ga ne sadrže.

Ricinusovo ulje

Još jedna komponenta koja je masovno zastupljena u raznim kozmetičkim proizvodima za usne. Ekstrahirano iz sjemenki ricinusa, ricinusovo ulje se sastoji od 90% ricinolne kiseline, koja je jedan od najčešćih alergena. Prema laboratorijskim ispitivanjima, do 50% korisnika ricinusovog ulja ima kontaktni dermatitis od ricinusovog ulja. Manje je vjerojatno da i druga ulja (kokosovo, bademovo, pa čak i maslinovo) mogu biti alergeni.

Parfemi (mirisi)

Mirisi dodani balzamima za usne također mogu uzrokovati isušivanje usana. Najproblematičniji su geraniol i citronelol te paprena metvica. Mogu dolaziti iz sintetičkih i prirodnih izvora, pa to što je balzam za usne “100% prirodan” ne znači automatski da nema potencijalnih alergena. Među osam navedenih sastojaka obratite pažnju na: mentol, eukaliptus i kamfor.

Pčelinji vosak

Ovdje je problem prvenstveno propolis koji se često miješa s voskom. Autoritativna farmaceutska publikacija The Journal of Pharmacy and Bioallied Sciences tvrdi da propolis može izazvati svrbež, suhoću i ispucale usne. Inače, ako ste alergični na med, sa svim pčelinjim proizvodima treba biti dvostruko oprezniji.

Ne zvuči baš optimistično, ali ponekad je jedini način za prepoznavanje alergena metoda isključivanja. Nemojte koristiti proizvode za njegu usana tjedan dana, a zatim uvodite jednu po jednu. Tako ćete prvo otkriti što ne godi vašim usnama.

Foto: Pexels