Za 95. rođendan Alexa Katza, bečki muzej Albertina je napravio veliku izložbu, sveobuhvatnu počast umjetniku Alexu Katzu, a sve s radovima iz svoje bogate zbirke! Alex Katz je važan, veliki umjetnik, izumitelj “cool paintinga”, a izložba donosi presjek njegovih istovremeno najznačajnih djela, no i onih često skrivenih umjetničkih dragulja.

Alex Katz

Alex Katz, rođen u New Yorku 1927. godine, ubraja se među najvažnije predstavnike američke suvremene umjetnosti. Veliki formati, široki potezi kista, žive boje: to su poznati Katzovi zaštitni znakovi. Boja i kompozicija su njegove vječne opsesije. Gledajući njegova djela, ali i ovu izložbu moramo se zapitati zašto je opus Alexa Katza do danas ostao toliko jedinstven? Što se tiče formalne estetike, Katzu nedvojbeno možemo zahvaliti što je spasio strogost slikarstva u figurativnom slikarstvu.

“Hard-edge” i “radikalna plošnost” smatrani su krajnjom točkom slikarstva; umjetnost je bila ta koja je nastojala prikazati čistu apstrakciju i nestvarne motive. Drugim riječima; umjetnost je za najčišći prikaz artificijelnih, umjetnih, nestvarnih motiva i oblika, nikako nije prikladna portretiranju motiva iz područja banalne, puke stvarnosti. Alex Katz je raskinuo s tim idealom, kombinirajući emocionalno odvojene prikaze svakodnevne stvarnosti s ovim navodno nekompatibilnim načinom slikanja preuzetim iz “hard-edgea”.

Cool Painting

Otada se Katz smatra, analogno Milesu Davisu i “cool jazzu”, izumiteljem “cool paintinga”. Katz je pronašao motive za ovaj vrlo suzdržani stil slikanja u dokoličarskom (imućnom) društvu svojih umjetničkih krugova, kao i u krajolicima američke države Maine. Prikazani pojedinci gotovo su isključivo prijatelji i književne ličnosti, a dosta ih dolazi s njujorške plesne scene.

Katz je tako prikazivao svoju stvarnost, iako na apstraktan i radikalan način. Čineći to, uspio je svoje emotivne i vibrantne subjekte prikazati s distancom. Čak i prije nego što je pop art stupio na scenu, već je krenuo u područje figurativnog slikarstva, koje karakteriziraju podjednake mjere racionalizma, senzualnosti i apstrakcije. Čini se da je njegova umjetnost čisto figurativna. Međutim, pomnijim promatranjem otkriva se beskrajno visok stupanj apstrakcije.

Katz je postao svjetski poznat kao umjetnik tek u svojim 70-ima. A danas je Katz jedan od rijetkih umjetnika čija se djela mogu vidjeti u kontekstima kao što je stalna zbirka Muzeja američke umjetnosti Whitney u njujorškoj “Meatpacking district” četvrti. Katza se stoga sasvim sigurno može smatrati jednim od “najsuvremenijih” umjetnika, kao jednog od najvažnijih stupova razumijevanja suvremene umjetnosti. Iz tog razloga, Katz se također ubraja među “kamene temeljce” suvremene umjetnosti zajedno s “albertinskim” umjetnicima kao što su Maria Lassnig, Georg Baselitz, Valie Export i Arnulf Rainer.

Izložba se može razgledati do 4. lipnja 2023. u muzeju Albertina u Beču što je odličan razlog za jednodnevan ili vikend izlet.

Fotografije: Albertina, Robert Bodnar (fotografije postava, izložbe)