Akne na dekolteu i leđima vrlo su čest problem s kojim se mnogi od nas susreću. Evo što trebate znati o ovom problematičnom stanju kože i kako se možete nositi s njim.

Djevojke i žene koje imaju ovaj problem često ne nose dekoltirane haljine i majice s golim leđima zbog akni koje narušavaju izgled kože. Ovaj problem utječe na samopouzdanje, što ima posebne posljedice. Zato je potrebno znati kako se s njima nositi.

Uzroci pojavljivanja akni

Uzroci akni na licu i bilo gdje na tijelu su isti. Najvjerojatnije za to postoje određeni čimbenici, poput odjeće koja pojačava znojenje i lučenje sebuma ili pak nepravilna njega ovog područja. No, također se vjeruje da lokalizacija upale u određenim dijelovima tijela ukazuje na neke unutarnje probleme u tijelu. To je stav stručnjaka koji koriste istočnjačku medicinu i koriste mape ljudskog tijela. Dakle, problem na određenom dijelu kože ukazuje na problem koji se nalazi unutar tijela, no ni oni tvrde da na temelju takvih učenja nije moguće postaviti 100% točnu dijagnozu.

Sa znanstvenog gledišta, akne su kronična bolest koja se pogoršava ovisno o unutarnjim i vanjskim čimbenicima. Ovo su glavni uzroci akni na dekolteu i leđima:

  • Bilo kakve bolesti
    Dakle, ako imate posla s aknama, ne treba isključiti mogućnost bilo kakvog unutarnjeg čimbenika. Obično se akne pojavljuju između 12. i 19. godine, a ako vas nastave mučiti i nakon 25. godine, onda je riječ o jasnoj hormonalnoj neravnoteži. Ove kožne promjene mogu biti uzrokovane i problemima u probavnom traktu ili promjenama crijevne mikroflore.
  • Mikrob R. Acnes
    Ovaj mikrob uzrokuje najčešći tip akni – Acne Vulgaris. Ovaj mikroorganizam dobro se ukorijenio na koži nekih ljudi, ali ne kod svih. To se događa zbog sastava sebuma koji se inače mijenja zbog povećanja razine hormona testosterona.
  • Aktivna proizvodnja sebuma
    Ponekad se akne javljaju zbog genetske predispozicije. Ako su vaši roditelji imali akne, vrlo je vjerojatno da ćete ih imati i vi.
  • Vanjski faktori
    Ova vrsta akni naziva se kontaktna ili kozmetička akna. Mogu biti uzrokovane nepravilnom njegom, prehrambenim navikama ili čak promjenom klime.

Akne na dekolteu i leđima: Kako ih se riješiti?

Postoji nekoliko načina koje možete isprobati kada je u pitanju ovaj problem. Naravno, savjetovanje s liječnikom uvijek je najbolje rješenje, ali osim toga, evo što možete pokušati.

  • Promjena prehrane
    Konzumiranje previše masne i slatke hrane može izazvati upalu. Tijelo ne može samostalno razgraditi masti kroz gastrointestinalni trakt, pa tu ulogu preuzima koža. Zbog toga se pojačava lučenje žlijezda lojnica, a u njihovim kanalima dolazi do upale. Zato je važno prilagoditi ravnotežu masti u prehrani. Jednostavne šećere svedite na minimum, a rafinirane u potpunosti izbacite iz prehrane.
  • Vodite računa o problematičnom dijelu 
    Akne često imaju žene koje imaju smanjenu stopu diobe stanica. U tom slučaju rožnate ljuskice začepljuju kanale lojnih žlijezda, stvarajući upalu. Stoga kozmetičke proizvode prvenstveno birajte u dogovoru s kozmetologom. Zatim pažljivo proučite etikete proizvoda. Ako ste skloni prekomjernom lučenju sebuma, izbjegavajte komedogene komponente kao što su: vazelin, silikon, lanolin i ulje pšeničnih klica, kakao i kokosov maslac. Umjesto toga, odaberite proizvode s protuupalnim komponentama poput kamilice ili kadulje. Nakon što ste odabrali prave proizvode, pravilno očistite kožu. Za svakodnevnu njegu odaberite proizvode na bazi gela. Jednom svaka dva tjedna koristite piling s laganim kiselinama i enzimima. U svakom slučaju nemojte istiskivati ​​prištiće i nemojte koristiti četke za čišćenje kože.
  • U slučaju promjene klime
    Odlazak negdje gdje je visoka vlažnost i visoka temperatura može pogoršati stanje vaše kože. U tom slučaju nemojte pretjerivati. Umjereno izlaganje UV zračenju može imati pozitivan učinak, no pretjerivanje samo pogoršava situaciju.

Trebate lise obratiti liječniku?

Upornost i dosljednost vrlo su važni kod liječenja akni. Ako se pokušate nositi s njima, a one se samo množe, vrijeme je da posjetite liječnika. On će prvenstveno identificirati uzrok akni. To može zahtijevati opsežna istraživanja. Često se uzima kožna kultura radi traženja bakterija i propisivanja antibiotika. Osim toga, rade se hormonske pretrage.

Akne na dekolteu i leđima: Kako se liječe?

Za liječenje akni vrlo je važno ukloniti njihov uzrok. Da bi to bilo uspješno, liječnik često propisuje terapiju lijekovima za unutarnju ili vanjsku primjenu. Osim toga, jedna od učinkovitijih metoda liječenja je fototerapija – liječenje svjetlom. Ovisno o ozbiljnosti stanja vaše kože, možda će vam trebati 5 do 10 sesija. Osim toga, postoji mogućnost laserskih zahvata koji povećavaju imunitet kože, smanjuju proizvodnju sebuma i sužavaju pore.

Završni savjet: Ono što je vrlo važno znati jest da masna koža nije nužno i koža sklona aknama. Dakle, prije nego što krenete s bilo kakvim tretmanom, najbolje bi bilo saznati svoj tip kože, zatim koji je uzrok akni, a tek se nakon toga baciti na posao. Sretno!

Foto: Pexels