Dolazak životinje u dom jedno je od najboljih i najuzbudljivijih iskustava, kako vama, tako i novom članu obitelji. Međutim, kako bi sve prošlo glatko, potrebno je znati nekoliko korisnih informacija koje će olakšati cijeli prices!
Ako je u vaš dom stigao ili uskoro stiže mačić, a vama je prvi put da se susrećete s bebom-mačkom, za početak je važno dobro pripremiti prostor u kojem će boraviti. Naime, prije nego što mačić stigne, osigurajte sigurno i mirno mjesto gdje će se mačić osjećati zaštićeno te možete pripremiti mekani krevetić ili deku. Zatim, privremeno sakrijte opasne predmete, odnosno male predmete koje bi mačić mogao progutati, kao i kablove, biljke koje bi mu mogle naštetit, kemikalije i slično. Isto tako, imajte na umu da mačići jako vole grebati, pa zaštite namještaj koji bi mogao dosegnuti. U tom kontekstu, obavezno nabavite igračke-grebalice kako bi se mačić odmah počeo privikavati da grebati i čupkati smije samo svoje igračke, a ne druge predmete u stanu.
Gastro kutak
Mačići trebaju hranu specijalno prilagođenu njihovom uzrastu koja sadrži više proteina i hranjivih tvari te je važno da mačić uvijek ima pristup svježoj, čistoj vodi. Također, budući da je mačić kod vas stigao već othranjen, izbjegavajte davanje mlijeka jer to više nije potrebno, a što se tiče odabira najbolje hrane, slušajte upute veterinara.
Kutija za pijesak
Naučiti mačića koristiti kutiju za pijesak obično nije izazovno jer mačke prirodno gravitiraju prema čistim i privatnim mjestima za obavljanje nužde, ali evo nekoliko savjeta. Odaberite kutiju dovoljno veliku za vašeg mačića, a pijesak neka bude bez jakih mirisa jer mačići mogu biti osjetljivi u ranoj dobi. Isto tako, kutiju održavajte čistom jer su mačke izuzetno higijenski osviještene životinje.
Briga o zdravlju
Kao i kod pasa, prvi posjet veterinaru obično uključuje pregled, testiranje na parazite te daljnji plan cijepljenja. Obavezno osigurajte da mačić primi osnovna cijepljenja protiv bolesti poput mačje kuge, herpesvirusa i kalicivirusa te ako ne planirate uzgajati mačke, veterinari preporučuju sterilizaciju ili kastraciju mačića u dobi od 5-6 mjeseci. Također, zubi mačića zahtijevaju posebnu pažnju, stoga razmislite o proizvodima za oralnu higijenu poput posebnih igračaka ili hrane koja pomaže održavanju čistoće.
Socijalizacija i igra
Mačići su znatiželjni i energični, neki bi rekli s dozom divljeg u sebi, pa je već u prvim danima potrebno uspostaviti rutinu igre i socijalizacije. Ako imate druge kućne ljubimce ili članove obitelji, postupno ih upoznajte s mačićem kako bi se svi mogli prilagoditi, a preporuka su i interaktive igračke koje će probuditi lovački instinkt te na taj način iscrpiti mačiće koji će višak energije usmjeriti na njih.
Održavanje higijene
Mačići su sami po sebi čisti, ali im ponekad treba pomoć oko određenih aspekata higijene. Naime, redovito četkanje je važno, osobito ako imate dugodlaku mačku, a povremeno je potrebno i skraćivanje noktiju te kupanje u vodi.
Foto: Unsplash