Izgoriti na suncu prvog dana godišnjeg odmora nije nešto što itko planira. Pa opet – većini nas se dogodilo barem jednom. Zašto tako brzo izgorimo i kako to spriječiti?

Želimo vam pomoći da se kući vratite odmorni i lijepi, stoga smo zajedno sa stručnjakom sastavili listu grešaka koje je važno izbjegavati pri odlasku na sunčana mjesta.

Kako ne izgorjeti na suncu? Promijenite ovih 6 navika!

Kremu za sunčanje stavljate samo na plaži

Možete izgorjeti već na putu do plaže. Ako ste svijetle puti, dovoljno je da se nezaštićeni izložite suncu 15-20 minuta. Inače, fotooštećenje prijeti čak i koži skrivenoj ispod odjeće na vrlo visokim temperaturama. Svila, viskoza i bijeli pamuk, koje najčešće nosimo ljeti, imaju niska fotozaštitna svojstva. A indeks fotozaštite se smanjuje kada se tkanina smoči. Stoga, osim ako ste se namazali SPF kremom ili obukli odjeću s UV zaštitom, zaboravite na šetnju na suncu između 11 i 16 sati. Također, morate znati da je potrebno vrijeme da krema za sunčanje počne djelovati. Potrebno je oko 15-20 minuta da se upije i aktivira. Dakle, prema svim pravilima, kremu za sunčanje trebate nanijeti kod kuće, prije odlaska na plažu.

Koristite bilo koju kremu za sunčanje

Sunčeve zrake imaju različite valne duljine. I ovisno o tome emitiraju se UVA i UVB zrake. Isti SPF, svima nam dobro poznat, govori o sposobnosti kreme za sunčanje da se bori protiv UVB zraka. Prikazuje približnu količinu zraka koje će proizvod neutralizirati, kao i koliko dugo možete ostati na suncu pod zaštitom. Što je veći faktor, to bolje. Međutim, potrebna nam je i zaštita od UVA zraka. Uz SPF faktor, odgovarajući proizvodi dodatno su označeni UVA ikonom.

Ne nosite kremu za sunčanje kada je oblačan dan

UVA zrake djelomično prolaze kroz oblake, uzrokujući fotostarenje i pigmentaciju kože. Intenzitet zračenja možete procijeniti pomoću UVI indeksa koji možete pronaći na mnogim aplikacijama. UV zaštita je potrebna za UVI vrijednosti od 3 i više.

Izbjegavajte fotosenzibilnu kozmetiku

Mnogi kozmetički proizvodi mogu biti štetni ako se koriste prije izlaganja suncu. A ako su prosvijećene mlade žene, u pravilu, već čule za zabranu nekih pilinga i krema s retinolom ljeti, onda reakcija, recimo, na eterična ulja može biti iznenađenje. U međuvremenu, mnogi od njih imaju visok fotosenzibilizirajući učinak – povećavaju osjetljivost kože na ultraljubičasto zračenje, zbog čega možete dobiti pigmentaciju, a u najgorem slučaju opekline od sunca i mjehuriće.

Koristite kozmetiku kojoj je istekao rok trajanja

Postoji mišljenje da proizvođači iz sigurnosnih razloga pišu rok trajanja nekoliko mjeseci kraći nego što zapravo jest. U slučaju krema za sunčanje takvo povjerenje može biti opasno. Činjenica je da su kreme za sunčanje prilično hirovite i mogu izgubiti na kvaliteti i prije isteka roka valjanosti ako se nepravilno skladište. Stoga su prilično osjetljivi na pregrijavanje. Ne ostavljajte SPF bočice pod užarenim zrakama plaže ili u prtljažniku automobila dulje vrijeme. Formula sredstava se mijenja, čineći ih manje učinkovitima.

Ne morate izgorjeti na suncu da biste sintetizirali vitamin D

Budući da su sunčeve zrake neophodne za sintezu vitamina D u koži, postoji bojazan da bi bilo kakve mjere zaštite od sunca mogle dovesti do devitaminoze. Međutim, brojne studije su pokazale da korištenje kreme za sunčanje nema ozbiljan inhibicijski učinak na sintezu vitamina D. Mala količina UV zračenja koja prodire kroz kožu dovoljna je čak i kada se koristi krema za sunčanje. Osim toga, dovoljnu količinu vitamina D možete dobiti jednostavnom šetnjom po sunčanom vremenu. Nije potrebno ležati pod užarenim zrakama.

Foto: Pexels