Novo prikupljanje virtualnog fundusa održat će se ove subote, 16.9. od 10 do 14 h u Novoj BAZI na Novoj cesti 66, a cilj im je da i vi ako želite podijelite s javnošću svoje trešnjevačke uspomene.
Muzej susjedstva Trešnjevka pokrenula je udruga BLOK, koja od 2001. djeluje u području društveno angažirane umjetnosti, a od 2015. vodi BAZU, prostor za umjetnost i aktivizam u Adžijinoj ulici. Virtualni muzej kvartovske povijesti je projekt koji je stalno u tijeku, a fundus
se stalno nadopunjava novim prilozima, a nastavljaju se i drugi programi: izložbe, urbane ture, intervencije u javnom prostoru… Imate li fotografije iz školske klupe, sportske dvorane ili izviđačke grupe? Čuvate li još uvijek cipele iz Šimeckog ili Končareve uređaje? Imate li uspomene s radnog mjesta u nekoj od trešnjevačkih tvornica, kafića ili dućana? Donesite ih u subotu 16.9. od 10 – 14h u Novu BAZU na i pomozite nam dalje graditi kvartovski muzej. U sklopu ove pozivnice na društvenim je mrežama objavljena i haljina, proizvedena u tvornici Vesna, jednom od simbola radničke Trešnjevke. Jadranka Klekar kupila ju je 1985. godine u tvorničkom dućanu na Novoj cesti 57, točno preko puta Nove BAZE u kojoj je ovog proljeća održana izložba Božene Končić Badurina “Jadrankin prvi život”, inspirirana upravo životom Trešnjevčanke i sindikalistkinje Jadranke Klekar.
View this post on Instagram
Haljina je izrađena od žoržeta i nije se gužvala, a i danas je “u dobrome stanje i još uvijek je nosiva”. Klekar je isti dan kupila i kostim te odijelo sa žuto-ljubičastim kockicama, koji se, kao i ova haljina, može pronaći u našem virtualnom fundusu. Svi odjevni predmeti kupljeni su na rate putem čekova, a kao razlog kupovine Jadranka je navela da je kao sindikalna predstavnica na pregovorima željela izgledati “elegantno”.
Odjeću i obuću proizvedenu u trešnjevačkim tvornicama koju još uvijek čuvate, ali i druge kvartovske uspomene, možete podijeliti ovu subotu između 10 i 14h u Novoj BAZI (Nova cesta 66). Predmete će se fotografirati i odmah će vam biti vraćeni, a time će postati vrijedan dio online kolekcije koja se u svakom trenutku možete razgledati na online adresi Muzeja.
Foto: Muzej susjedstva Trešnjevka