Vjerujemo da ste nebrojeno puta čuli kako ugljikohidrate treba izbaciti iz prehrane ako želite smršavjeti ili da njihov unos treba biti minimalan

Ugljikohidrati su često nepravedno stigmatizirani, no glavni razlog toga leži u popularnosti brzih dijeta koje obećavaju kratkoročne rezultate. Upravo su takvi režimi prehrane stvorili pogrešnu percepciju o ugljikohidratima iako su oni esencijalni makronutrijenti ključni za energiju i pravilno funkcioniranje organizma.

Pa da ponovimo – niti jedna hrana ne deblja sama po sebi, ono što deblja jest količina hrane koju unosimo. U tom kontekstu, bitno je naglasiti da ugljikohidrati ne debljaju, već je potrebno prilagoditi količinu kako bi istovremeno pozitivno djelovali na organizam, a i kako bismo postigli željene rezultate.

Prije svega, ugljikohidrati su glavni izvor energije za naše tijelo. Kad ih unosimo, oni se razgrađuju na glukozu koja tijelu pruža gorivo za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, bilo da se radi o šetnji, treningu ili mentalnom naporu. Dobro je znati i da mozak posebno ovisi o glukozi kako bi normalno funkcionirao, a dugotrajni manjak ugljikohidrata može dovesti do osjećaja iscrpljenosti, mentalne magle ili smanjene koncentracije. Također, ugljikohidrati igraju važnu ulogu u metabolizmu masti i proteina, čime pomažu u održavanju hormonalne ravnoteže i općeg zdravlja.

No što se događa kad u tijelu nedostaje ugljikohidrata? Nedostatak ugljikohidrata može izazvati niz simptoma koji ukazuju na to da vašem tijelu nedostaje ovog važnog izvora energije, a ovo su neki od najčešćih:

Kronični umor

Bez dovoljnog unosa ugljikohidrata, tijelo prelazi na razgradnju masti i proteina za energiju, što je znatno manje učinkovito i uzrokuje osjećaj konstantne iscrpljenosti.

Loša koncentracija

Mozak ovisi o glukozi kao primarnom izvoru energije, stoga nedostatak ugljikohidrata može rezultirati poteškoćama s pamćenjem, fokusom i slično.

Manjak energije tijekom tjelovježbe

Ugljikohidrati su ključni za tjelesne aktivnosti jer pune zalihe glikogena u mišićima, a njihov nedostatak može uzrokovati pad izdržljivosti i snage tijekom treninga.

Razdražljivost i promjene raspoloženja

Niska razina glukoze u krvi može negativno utjecati na raspoloženje te povećati osjetljivost na stres ili uzrokovati razdražljivost.

Osjećaj gladi unatoč konzumaciji hrane

Nedostatak ugljikohidrata često uzrokuje to da tijelo traži više hrane kako bi nadoknadilo energiju, a to posljedično može rezultirati prejedanjem ili češćim posezanjem za nezdravim opcijama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Danna Mei (@danna.mei)

Kako uključiti zdrave ugljikohidrate u prehranu

Umjesto izbjegavanja ugljikohidrata, važno je birati zdrave izvore – cjelovite žitarice, kvinoja, slatki krumpir, voće i povrće bogati su vlaknima, vitaminima i mineralima koji podržavaju zdravlje i osiguravaju dugotrajan osjećaj sitosti. Međutim, minimalizirajte rafinirane ugljikohidrate i šećere koji mogu uzrokovati nagle skokove i padove razine glukoze u krvi.

Foto: Unsplash, Instagram/@camilacoelho