“Trening kose” popularna je nova tehnika koja bi trebala produžiti vrijeme između pranja kose, a pojedinci kažu da je moguće ne prati je čak 30 dana. Funkcionira li ili je riječ o praznom klikbejt trendu?

Znate li da čak 60 posto ljudi pere kosu svakodnevno? Neovisno o tome koliko je ona duga, to je ipak poseban zadatak, a ne samo briga o sebi. Također, ne samo da oduzima vrijeme, već i novac, jer se šampon i regenerator češće moraju kupovati.

Alternativa su suhi šampon ili stavljanje kose u punđu ili rep, no suhi šampon pojedincima zna kao posljedicu “pokloniti” svrbež tjemena, a i ne pomogne da se pranje odgodi na više od dan-dva.

Na društvenim se mrežama pojavio novi trend koji obećaje da se kosa može istrenirati da se sama čisti kako biste smanjili učestalost pranja. Zvuči nevjerojatno, ali funckionira li to uopće i je li dobro to raditi našem vlasištu?

Što je trening kose?

Trening kose je proces postupnog produžavanja vremena između dana pranja, što bi, prema nekima, trebalo dovesti do 30 dana pauze. Teorija je da će se vaše vlasište prilagoditi na manje pranja i proizvoditi manje masnoće, što znači da vam se kosa neće tako brzo mastiti.

Cijela je metoda postala viralna na TikToku i Instagramu, gdje su mnogi entuzijasti svjedočili da su s pranja kose svaka četiri dana postupno došli do toga da je peru jednom mjesečno.

Ne ide baš sve preko noći, dapače, kako bi se kosu uspješno istreniralo potrebno je strpljenje koje traje godinu dana, no kad se tjeme navikne, imat ćete kosu kao iz salona nakon što je nećete prati i po dva tjedna.

Funkcionira li “trening kose”?

Mišljenja su, naravno, potpuno podijeljena. Prema nekim stručnjacima za kosu, postoji određeni element istine u teoriji o treniranju kose, naime ako rjeđe perete kosu, vaše će se vlasište proizvoditi manje masnoće i kosa vam se neće tako brzo mastiti.

Poneki kritičari metode idu toliko daleko da je nazivaju najbesmislenijom, jer možete postići to da je ne morate prati svaki dan, ali 30 dana je jednostavno preekstremno.

Možete trenirati svoje vlasište da proizvodi manje masnoće izbacivanjem svih grubih, isušujućih sastojaka poput sulfata i alkohola, što uključuje aerosolne lakove za kosu, suhe šampone i sredstva za teksturu, kao i korištenjem samo nježnih šampona bez sulfata. Isto je i s pretjerano revnom rutinom čišćenja, koja će ukloniti prirodna ulja s kože i potaknuti prekomjernu proizvodnju ulja kako bi se nadoknadila suhoća, što znači da se počnete vrtjeti u krug.

Međutim, ulje nije jedino što ispiremo kad se tuširamo. Također treba uzeti u obzir svakodnevnu prljavštinu, zagađenje i stanične ostatke. Odnosno, iako vam se kosa neće mastiti, i dalje se nakupljaju zagađivači okoliša i drugi vanjski elementi koje bi trebalo maknuti.

Vlasište je koža – to je živo tkivo koje proizvodi masnoću, znoji se i odbacuje stanice kože te počinje mirisati neugodno kada se ne opere jer bakterije počinju razgrađivati ​​ulja i znoj kada ostanu na vašoj koži, a to proizvodi karakterističan miris mošusa.

Koliko često trebate prati kosu?

Odmah se mora reći da postoji konsenzus da je mjesec dana prevelika pauza. A koliko je često trebate prati ovisi najviše o tome koji je vaš tip kose i gdje živite. Ako pušite i bliže ste zagađenom okruženju ili radite u ugostiteljstvu ili se bavite sportom, kosu ćete prati češće.

U svim slučajevima, pojedini dermatolozi sugeriraju da se kosa ne ostavlja više od 3 ili 4 dana između šamponiranja jer onaj svrab koji osjećate je nakupljanje bakterija, a ne perut ili osjetljivo tjeme. Umjesto “treninga” koji će vam dati ogromnu pauzu, koristite lagane proizvode i ne forsirajte pranje svaki dan, no ove se metode, presuda je – klonite.

 

Foto: Unsplash