Sve smo to učinile barem jednom. Toliko smo kasno oprale kosu da spavanje s mokrom kosom uopće nije izgledalo kao loša ideja. Samo preskočite feniranje i idite u krevet. Ili, ljeti, po vrućini – tko bi uopće sušio kosu? A tek na moru…
Ali jeste li se ikada zapitali što se događa kada odete u krevet mokre kose? Kako bismo odvojili činjenice od fikcije, obratili smo se stručnjacima.
Znači li kasno pranje kose i spavanje s mokrom kosom da će ona biti sklonija pucanju i “cvjetanju”? Ako primijetite više ispucalih vrhova ili slomljene kose, doista – spavanje s mokrom kosom može biti uzrok. Kada je vaša kosa mokra, dolazi do promjena u njenoj strukturi, na molekularnoj razini. Nešto je slabija i stoga sklona pucanju. Također, mokra kosa je sklonija petljanju jer ph vrijednost vode otvara kutikulu. Ovu brigu nećete imati jedino ako koristite posebno sredstvo za ispiranje kose koje ima ph vrijednost 5,5, baš kao i naša kosa i koža.
No, prema dermatologinji Noelle Sherber, učinci spavanja s mokrom kosom su mnogo ozbiljniji. “Određene bakterije i gljivice razvijaju se u toplim, vlažnim okruženjima, tako da će napredovati na tjemenu ako ono ostane vlažno satima”, objasnila je. Iako se rizik odlaska u krevet s mokrom kosom čini minimalnim, ipak se isplati biti spreman. Najbolji savjeti koje možete dobiti od stilista su: češljajte kosu prije odlaska na spavanje i koristite nježne, svilene jastučnice.
Foto: Pexels