Čini se da veliki skandal potresa modne divove Dior i Armani i to zbog – iskorištavanja radnika.
Naime, talijanske vlasti otkrile su radnike bez dokumenata koji žive u domovima u kineskim radionicama koje opskrbljuju brendove Dior i Armani. Ovi su radnici radili u uvjetima daleko ispod zakonskih standarda, što je izazvalo veliko zanimanje javnosti i medija.
Talijanska agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AGCM) pokrenula je istragu u još 17. srpnja, protiv luksuznih modnih grupacija Armani i Dior zbog nepoštenih poslovnih praksi. Navodi se da su koristili dobavljače koji su potplaćivali i prekomjerno iscrpljivali svoje zaposlenike. Kao dio istrage, financijska policija Guardia di Finanza izvršila je inspekcije u sjedištima Giorgio Armani SpA i G.A. Operations SpA, kao i Christian Dior Italia Srl.
Obje modne kuće izjavile su da će surađivati s vlastima, ali su negirale bilo kakvu krivnju. Iz grupacije Armani istaknuli su kako vjeruju da su optužbe neutemeljene te su uvjereni u pozitivan ishod istrage. Dior je u svojoj izjavi najoštrije osudio radnje koje su protivne njihovim vrijednostima i kodeksu ponašanja koji su potpisali njihovi dobavljači.
Regulator za tržišno natjecanje otkrio je moguće kršenje potrošačkog kodeksa u načinu na koji su Armani i Dior promovirali i prodavali svoje proizvode. Tvrtke su naglašavale vještinu izrade i kvalitetu svojih proizvoda, dok su navodno koristile dobavljače koji su zapošljavali radnike u nehumanim uvjetima za niske plaće. Osim toga, radnici su radili prekovremeno u neodgovarajućim uvjetima sigurnosti i zdravlja, što je u suprotnosti s visokim standardima proizvodnje kojima se tvrtke ponose.
U travnju, talijanski sud stavio je jedinicu Armanija pod djelomičnu sudsku upravu nakon što je utvrđeno da jedan od njegovih dobavljača koristi podizvođače koji krše radne zakone. Giorgio Armani Operations nije bila izravno optužena za nepravdu, ali je sud utvrdio da je jedan od njezinih dobavljača podugovarao proizvodnju “kineskim radionicama” koje su uglavnom zapošljavale kineske i pakistanske radnike u eksploatacijskim uvjetima.
U odgovoru na u srijedu otvorenu istragu, Dior, koji je u vlasništvu francuskog luksuznog giganta LVMH, osudio je otkriće ilegalnih praksi kod dva njihova dobavljača odgovorna za djelomičnu montažu muških kožnih proizvoda. U opsežnoj izjavi, Dior je naveo da neće više naručivati kod tih dobavljača te da timovi rade na “jačanju postojećih procedura” budući da su dobavljači “očito uspjeli prikriti te prakse, unatoč redovitim revizijama.”
No ove optužbe samo su dodatno otvorile važna pitanja o etici i društvenoj odgovornosti luksuznih brendova. Kako luksuzne modne kuće mogu osigurati da njihovi dobavljači poštuju radne zakone i osigurati dostojanstvene uvjete rada za sve radnike? Hoće li ove istrage potaknuti promjene u cijeloj industriji i osigurati pravednije uvjete za radnike na dnu opskrbnog lanca? Jesu li redovite kontrole i auditi dovoljno rigorozni da otkriju i spriječe takve zloporabe? Danas potrošači očekuju visoke standarde, ne samo u kvaliteti proizvoda već i u etičkom ponašanju brendova, a odgovornost je na modnim kućama da pokažu pravu predanost ovim vrijednostima.