Menopauza je neizbježna faza u životu svake žene, a početak ovog perioda nerijetko može izazvati neugodne i pomalo izazovne simptome koji znatno utječu na kvalitetu života. Neke od nuspojava koje izaziva hormonalni disbalans mogu biti valunzi, nesanica, nagle primjene raspoloženja, neobjašnjiv umor i slično, ali osim liječničke hormonalne terapije, postoje i drugi trikovi s kojima možete ublažiti prve simptome menopauze!
Promjena prehrane
Zdrava prehrana ključna je u ublažavanju simptoma menopauze jer hormonalne promjene mogu utjecati na metabolizam i uzrokovati debljanje pa je važno prilagoditi prehranu kako bi se tijelo bolje nosilo s tim promjenama. Preporučuje se povećati unos svježeg voća, povrća, cjelovitih žitarica i proteina, dok bi trebalo smanjiti unos prerađenog šećera i zasićenih masnoća. Isto tako, hrana bogata kalcijem i vitaminom D pomaže u jačanju kostiju koje postaju osjetljivije u ovoj fazi života. Također, pomoći će i uzimanje probiotika i voća poput banana, jabuka, malina…
Redovita, ali lagana tjelovježba
Tjelovježba je jednako važna za emocionalno zdravlje, koliko i za ono fizično, međutim, kod prvih simptoma menopauze, preporučuju se nešto blaže aktivnosti. Primjerice, to mogu biti joga, pilates, plivanje, bilo što nižeg intenziteta što će ipak pomoći u održavanju zdravog balansa te smanjenju stresa. Kasnije, možete pojačati intenzitet ili se vratiti uobičajenom treningu ako ste isti imali naviku prakticirati i prije menopauze.
Više vode, manje kofeina
Promjene u tijelu mogu dovesti do dehidracije i pojačanih valunga, stoga je nužno povećati unos vode kako biste održali hidrataciju i spriječili suhoću kože. Također, koliko je moguće, smanjite unos kofeina i alkohola jer oni mogu pogoršati valunge i noćno znojenje.
Kontrolirajte stres
Iako je u današnjem modernom svijetu teško kontrolirati stres, ipak postoje metode s kojima to možete činiti. Tehnike meditacije, dubokog disanja ili jednostavno šetnja prirodom, odličan su način kako opustiti tijelo. Naime, kontroliranje stresa pomoći će i boljem spavanju te ćete na taj način minimalizirati umor koji dolazi u menopauzi. Dodatni načini opuštanja su i tople, pjenušave kupke, čitanje ili uživanje u glazbi uz vrući čaj.
Hormonska terapija i prirodni dodaci
Ako simptomi menopauze postanu preintenzivni, svakako razgovarajte sa svojim liječnikom o mogućnostima hormonske nadomjesne terapije, ali ne podnosi svaka žena jednako ovu fazu te nekima pomažu i i prirodni dodaci poput crvene djeteline, vitamina E ili magnezija. Ipak, kad je riječ o bilo kakvim lijekovima i slično, ništa ne činite na svoju ruku već u dogovoru s liječnik i ne odgađajte posjet istom primijetite li da vam se stanje pogoršava.
Podrška okoline
Nemojte podcijeniti važnost emocionalne podrške tijekom menopauze – razgovarajte s partnerom, obitelji i prijateljima o promjenama kroz koje prolazite. Često, samo dijeljenje svojih osjećaja i izazova može pomoći u smanjenju stresa i emocionalne napetosti, a možete razmisliti i o podršci stručnjaka.
Foto: Unsplash