Seksualna disfunkcija kod žena mnogo je češća nego što mislimo. A kada je to razlog za brigu?
Da bi se dijagnosticirala seksualna disfunkcija kod žena, odnosno problemi s dobivanjem zadovoljstva od intimnosti, potrebno je razmotriti niz aspekata. Osim toga, na seksualnu želju utječe uporaba snažnih lijekova i stanje fizičkog zdravlja: visoki krvni tlak, bolesti srca, onkologija. Poznato je da depresija i anksioznost uzrokuju pad libida kod gotovo polovice pacijenata.
Liječnici napominju: da bi se dijagnosticirala seksualna disfunkcija, žena mora promatrati određene simptome najmanje šest mjeseci, te da joj oni uzrokuju ozbiljnu nelagodu. Budući da ne postoji norma u pogledu učestalosti seksa i razine privlačnosti, trebali biste se usredotočiti isključivo na svoje osjećaje.
Ako je samo partner zabrinut za vas ili ako misli da bi se trebali osjećati drugačije, važno je razgovarati o tome. Moguće je da će poboljšanje komunikacije biti prvi korak ka rješenju problema, slažu se stručnjaci, i kažu da se ovaj problem razlikuje od stvarne seksualne disfunkcije.
Seksualna disfunkcija kod žena- vrste
1. Poremećaj uzbuđenja
Smanjenje seksualnog interesa može se manifestirati u dva oblika: kada žena doživi nagli pad uzbuđenja na duže vrijeme i kada ga uopće ne doživljava, čak ni uz emocionalnu privlačnost prema partneru. Da bi se dijagnosticirala ova vrsta disfunkcije kod žene, ona mora imati još najmanje tri simptoma: nedostatak želje; nedostatak seksualnih fantazija; nevoljkost započinjanja seksualne aktivnosti ili reagiranja na partnerovu aktivnost; nedostatak seksualnog zadovoljstva; nemogućnost ponovnog pokretanja želje stimulacijom; oslabljena fizička reakcija na uzbuđenje. Kada žena otkrije da stvari koje su je prije uzbuđivale više ne izazivaju emocije, vrijedi se obratiti seksologu. Ako nema drugih simptoma, vjerojatno nije problem u disfunkciji, već u stresu, pretjeranom radu ili sukobima s partnerom.
2. Bolni seksualni odnosi
Ova vrsta seksualne disfunkcije uključuje nekoliko bolesti istovremeno: dispareuniju, vaginizam, bol u zdjelici, poremećaj penetracije, strah i tjeskobu tijekom penetracije. U procesu dijagnostike važno je saznati koliko dugo žena ima ove simptome i jesu li oni možda posljedica početka menopauze, tijekom koje kod većine žena dolazi do suhoće i atrofije stijenki rodnice. Koliko ovo traje? Je li oduvijek bilo ovako? Na ova pitanja treba odgovoriti kako bi se dobila cjelovita slika bolesti i postavila što točnija dijagnoza, koja ne mora uvijek biti spolna disfunkcija.
3. Seksualna disfunkcija kod žena- Anorgazmija
Liječnici razlikuju dvije vrste ove bolesti. To je primarna anorgazmija, kada žena nikada nije doživjela orgazam, i sekundarna, kada je iznenada izgubila sposobnost potpunog ili djelomičnog uživanja u seksu. Da bi se dijagnosticirao ovaj poremećaj, žena mora imati jedan od sljedećih simptoma: rijetkost orgazama ili njihova potpuna odsutnost; značajno smanjen intenzitet orgazama. Osim toga, važno je razumjeti točno s kojom vrstom stimulacije ima problema. S tim u vezi, vrijedi podsjetiti da samo oko 25% žena redovito doživljava orgazam tijekom penetrativnog odnosa, dok ostale pronalaze druge načine za uživanje.
Foto: Pexels