Pore: svi imamo te male otvore na koži koji se koriste za otpuštanje znoja i masnoće, ali za neke ljude pore mogu biti osjetljivije. Ili bolje rečeno, začepljene pore se nekima od nas češće događaju. Evo kako to spriječiti

Začepljene i proširene nastaju kada masnoća  ne prodire ili ne može pravilno prodrijeti. Obično je to uzrokovano prekomjernom proizvodnjom ulja koje zatim ostaje zarobljeno zbog mrtvih stanica koje se nisu pravilno izlučile iz obloge pora. Šminka, prljavština i/ili komedogeni sastojci također mogu blokirati pore i spriječiti tok ulja.

Komedogen je u osnovi riječ za začepljenje pora, i iako ove vrste sastojaka nisu jedini uzrok akni i prištića – postoji nekoliko čimbenika – oni sigurno neće pomoći u situaciji. Na stvaranje prištića utječu i sastojci koji začepljuju pore. Za nekoga s prirodno masnom kožom ili tko ima bakterije koje uzrokuju akne, korištenje ovih sastojaka je poput dodavanja plina na vatru. To je opasna kombinacija koja može pogoršati stanje kože i uzrokovati trajne akne.

Sastojci koji začepljuju pore

Što točno čini neki sastojak vjerojatnim da će začepiti pore? Pravi odgovor je: ne znamo sa sigurnošću. Komedogenost nije u potpunosti razjašnjena. U nekim slučajevima sastojci mogu loše komunicirati sa sebumom, čineći ga gušćim, dok su drugi sastojci pregusti da bi sebum mogao prodrijeti.  Također, neki sastojci koji začepljuju pore dodaju više ulja samoj koži, uzrokujući da se stanice slijepe i čvršće prianjaju umjesto da se odvajaju od sluznice pora kao što bi inače trebale.

Sada kada razumijete zašto komedogeni sastojci mogu povećati prištiće, vrijeme je da naučite koje treba izbjegavati.

Kokosovo ulje
Dermatolozi se slažu da je kokosovo ulje čest prijestupnik. Iako ima niz zdravstvenih dobrobiti, vrlo je komedogen, osobito kada se nanosi na lice. Budući da se ne upija lako u kožu, može uhvatiti bakterije i mrtve stanice kože, što ga čini štetnim za osobe sklone aknama.

Petrolej gel
Općenito poznat kao vazelin i koristi se u  viralnom TikTok slugging trendu, ovo je jedan sastojak koji ćete svakako htjeti preskočiti ako se borite s aknama i prištićima. Vrlo je gust, nalazi se na površini kože i može izazvati “zastoj” u porama, što dovodi do nakupljanja ulja i mrtvih stanica koje se na kraju mogu pretvoriti u prištić.

Sastojci koji začepljuju pore – Kakao maslac
Kao opće pravilo, sastojci s visokim koncentracijama oleinske kiseline, masne kiseline, više su komedogeni. Zbog toga kakao maslac može izazvati probleme jer je vrlo bogat oleinskom kiselinom. Glavni savjet: Ako tražite alternativu koja jednako hidratizira, ali neće začepiti pore, preporučuje se shea maslac koji nije komedogen.

Silikon
Silikon se češće nalazi u proizvodima za šminkanje nego u proizvodima za njegu kože – osobito primerima – kao i proizvodima za njegu kose poput regeneratora i maski. Ovaj sastojak je vrlo komedogen. Ako ga provjerite na etiketi sastojka, svakako tražite i izbjegavajte njegove derivate, uključujući ciklometikon i dimetikon.

Sastojci koji začepljuju pore – Lanolin
Ovo je još jedan okluzivni sastojak koji stvara film preko dermalnog sloja, hvatajući mrtve stanice kože, bakterije i masnoću unutar pora, što može pogoršati akne i akne.

Ulje lana
Visoka koncentracija oleinske kiseline odgovorna je za komedogenost ovog ulja. Ulje sjemenki grožđa dobra je alternativa, jednako njeguje kožu, ali bez potencijalne zamke začepljenja pora.

Marula ulje
To se rangira kao tri ili četiri na ljestvici komedogenosti, što znači da nije prikladno za osobe s kožom sklonom aknama. Zamijenite ga za skvalan. Obično se dobiva iz maslina, dubinski hrani kožu i biomimetički je, što znači da se ponaša slično prirodnim uljima vaše kože i neće začepiti pore.

Fotografija: Getty Images