Kada vam predstoji važan razgovor za posao, prirodno je poželjeti dati sve od sebe i predstaviti se u najboljem mogućem svjetlu. Ali ako samo počnete razmišljati o tome što bi moglo poći po zlu i ako se počnete osvrtati na sve dojmove koje ste čuli od drugih – nervoza će neminovno rasti. Kako biste se osjećali smireno i samopouzdano, trebate se usredotočiti na samo četiri stvari tijekom razgovora za posao – ili barem tako kažu regruteri.

Upoznajte tvrtku

Obaviti domaću zadaću od ključne je važnosti, a to ne znači samo brzo pogledati web stranicu tvrtke. “Proučite blog tvrtke, zaronite na njihovu LinkedIn stranicu, potražite njihov najnoviji bilten, imena menadžera i proučite njihova financijska izvješća, sve što možete pronaći”, kaže Evelyn Cotter, izvršna direktorica i osnivačica agencije SEVEN za zapošljavanje sa sjedištem u Londonu. Vrlo je važno na razgovoru pokazati da razumijete kako tvrtka funkcionira, da ste za nju stvarno zainteresirani i da znate kamo industrija ide. Ubacite te stvari tijekom razgovora za posao i pokažite da ste stvarno zainteresirani. Iznošenje jedinstvenog gledišta o tvrtki ili industriji može vam pomoći da se istaknete.

Razmišljajte strateški

Dok se pripremate za razgovor, dobro razmislite o stvarima koje biste željeli da poslodavac zna o vama. “Počnite s rezultatom koji želite postići”, kaže Evelyn. “Koje su poruke koje želite prenijeti potencijalnim poslodavcima o tome tko ste, koje su vrijednosti koje donosite i vaši planovi?”. Zatim, kada je u pitanju intervju, pronađite načine da ove stvari istaknete.

Budite autentični

To može biti neugodno čuti, ali najbolji način da pristupite intervjuu je “biti svoj”. Naravno, ponekad je to lakše reći nego učiniti. Neke osnovne smjernice bile bi da birate garderobu prema svom uobičajenom stilu, da govorite na način koji vam je prirodan i ne zahtijeva previše razmišljanja te da na pitanja odgovarate onako kako stvarno razmišljate.

Područje na koje treba paziti je zastrašujuće pitanje “snage i slabosti”. Iako vam je netko možda savjetovao da odgovorite skrivenom pozitivnom osobinom — npr. “Moja najveća slabost je moj perfekcionizam” — ovo nije nužno najbolji savjet. “Nemojte da vaš odgovor bude previše izmišljen”, kaže Evelyn. “To je sada zastarjelo i autentičnost se puno više cijeni.” Svatko ima slabosti, pa je pravi način razgovarati o njima i uokviriti ih alatima, tehnikama ili podrškom koju koristite da im se suprotstavite.”

Ostanite objektivni

Intervju ne bi trebao biti jednostran: zapamtite da intervjuirate tvrtku onoliko koliko ona intervjuira vas.

“Uvijek zadržite objektivan stav”, kaže Evelyn. “Vrhunski talenti imaju mnogo opcija i žele napraviti pravi izbor.” Budite spremni postaviti pitanja o očekivanjima tvrtke, o tome kako drugi u timu rade i koje mogućnosti razvoja će vam pružiti kao tvrtka. Ne morate reći da imate puno opcija, ali ovo će biti dovoljan signal za njih.” Dakle, eto ga: definirajte svoju prezentaciju i ključne poruke, ostanite vjerni sebi i zapamtite da morate sami sebe impresionirati – vaš bi potencijalni poslodavac bio sretan da vas ima. Navijamo za vas. Sretno!

Foto: Pexels