Svaki tjedan donosimo vam pregled najvažnijih vijesti iz područja društva i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru

Sindrom policističnih jajnika i dalje je nedovoljno istražen, a kod 70 posto žena ostaje nedijagnosticiran

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) pogađa jednu od sedam žena reproduktivne dobi i vodeći je uzrok neplodnosti, no unatoč ozbiljnosti, čak 70 posto žena diljem svijeta nije svjesno da boluje od ovog poremećaja, kako navodi Svjetska zdravstvena organizacija.

Dok rujan označava mjesec svijesti o PCOS-u, stručnjaci naglašavaju nedostatak istraživanja i podrške pacijenticama. Posljednje istraživanje financirano iz EU-a provedeno je 2020., a godišnji trošak za PCOS u Europi iznosi 23 milijarde eura, no čini se da to nije dovoljno.

PCOS uzrokuje nepravilne menstrualne cikluse, probleme s plodnošću, prekomjerni rast dlačica, akne i debljanje, a također povećava i rizik od dijabetesa tipa 2, srčane bolesti i karcinom endometrija. Ipak, mnoge žene nailaze na nedostatnu medicinsku podršku, često dobivajući savjete za gubitak težine ili uzimanje pilula, bez odgovarajućeg objašnjenja i smjernica.

Kourtney Kardashian lansira “prirodnu” alternativu Ozempicu

Kourtney Kardashian Barker širi svoj poslovni imperij novim proizvodom iz linije suplemenata – Lemme GLP-1 Daily. Ovaj dodatak prehrani reklamira se kao “prirodan” način za upravljanje tjelesnom težinom, navodno potičući povećanje razine hormona GLP-1, koji igra ključnu ulogu u regulaciji apetita, glukoze u krvi i osjećaja sitosti.

No što zapravo stoji iza ovog proizvoda? Iako se Lemme GLP-1 Daily reklamira kao prirodna alternativa popularnim lijekovima za mršavljenje poput Ozempica i Wegovyja, u stvarnosti ne sadrži sintetski GLP-1 hormon niti djeluje kao receptor agonist. Umjesto toga, sadrži potpuno prirodne sastojke poput ekstrakta limuna (Eriomin), šafrana (Supresa) i crvene naranče (Morosil).

Prema tvrdnjama brenda, Lemme GLP-1 Daily bi trebao povećati razinu GLP-1 u tijelu, smanjiti osjećaj gladi, poboljšati osjetljivost na inzulin i podržati zdravu kontrolu težine. Kapsule će biti dostupne od 16. rujna, uz pretplatu od 72 dolara za mjesečnu zalihu ili 90 dolara za jednokratnu kupnju.

Očekivano, lansiranje ovog proizvoda izazvalo je podijeljene reakcije. Proizvodi poput Lemme GLP-1 Daily često otvaraju pitanje apsurdnosti ovakvih “rješenja” za mršavljenje. U društvu koje je sve više opsjednuto brzim rezultatima, tzv. prirodne alternative sve češće obećavaju nevjerojatne rezultate, a u stvarnosti nude minimalne ili nikakve učinke. Iako ovakvi proizvodi privlače pozornost zahvaljujući poznatim imenima poput Kourtney Kardashian, njihova stvarna učinkovitost, kao što je slučaj s ekstraktima limuna i šafrana, ostaje upitna.

Na kraju, ovakvi proizvodi često igraju na pomodne trendove i želju potrošača za jednostavnim rješenjima, dok granica između onoga što je znanstveno dokazano i onoga što je čista marketinška strategija postaje sve nejasnija.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli lemme (@lemme)

Više od 4000 djece dobilo odgodu upisa u prvi razred

U ponedjeljak je službeno započela nova školska godina, a više od 35 700 prvašića krenulo je u školske klupe. No zabrinjavajući trend se nastavlja – više od 4000 djece ove godine dobilo je odgodu upisa u prvi razred osnovne škole, što stručnjake ostavlja u velikoj zabrinutosti.

Razlozi za ove odgode su raznoliki i uključuju zdravstvene i psihofizičke probleme, socijalnu nezrelost, te poteškoće s grafomotorikom. Antonija Mirosavljević, predsjednica Udruge ravnatelja osnovnih škola, za Dnevnik.hr je istaknula: “Svake godine bilježimo sve više problema s finom motorikom i grafomotorikom. Djeca ne znaju držati olovku, pratiti crtu na papiru ili precrtati nešto s papira.” No, problem se ne svodi samo na motoriku – mnoga djeca također imaju poteškoća u razdvajanju i sastavljanju riječi.

Stručnjaci naglašavaju važnost socijalizacije i razvoj praktičnih vještina u pripremi za školu, a ne samo stjecanje općeg znanja. Rast broja odgoda primijećen je u nekoliko županija, uključujući Bjelovarsko-bilogorsku, Brodsko-posavsku i Šibensko-kninsku. Iako broj varira iz godine u godinu, trend je jasan – sve više djece nije spremno za školu. Ovaj trend ukazuje na potrebu za boljom pripremom i podrškom, kako od strane obrazovnih institucija tako i roditelja.

Žene dominirale na VMAs 2024: Taylor Swift i Chappell Roan osvojile glavne nagrade

Na ovogodišnjim MTV Video Music Awards, žene su preuzele glavnu riječ, a zvijezde večeri bile su Taylor Swift i Chappell Roan.

Taylor Swift postala je vlasnica najviše MTV VMA nagrada ikad – 30. Ovim uspjehom preuzela je titulu od Beyoncé, koja u svojoj kolekciji ima 26 nagrada. Osim toga, Taylor Swift postala je prva umjetnica koja je osvojila nagradu za Video godine pet puta.

Nagrada za najboljeg novog izvođača pripala je novoj miljenici glazbene industrije Chappel Roan, dok su Taylor Swift i Post Malone odnijeli pobjedu u kategoriji najboljeg glazbenog videospota s pjesmom “Fortnight”. Taylor Swift proglašena je izvođačem godine, a pjesma godine je singl Sabrine Carpenter, “Espresso”. Nagrada za najbolju suradnju pripala je Taylor Swift i Post Maloneu za pjesmu “Fortnight”, dok je nagrada za najboljeg pop izvođača također otišla Taylor Swift.

Taylor Swift, Foto: Profimedia.hr

U kategoriji najboljeg hip-hopa, pobjedu je odnijela pjesma “Houdini” Eminema, dok je najbolja R&B pjesma bila “Snooze” SZA-e. Najbolja alternativna pjesma je “Beautiful Things” Bensona Boonea, a najbolja rock pjesma “Human” Lennyja Kravitza. U kategoriji latino pjesme, pobjednica je Anitta singlom “Mil Veces”, dok je Tylina pjesma “Water” proglašena najboljom afrobeats pjesmom, a najbolja K-pop pjesma je “Rockstar” Lise, članice BlackPinka. Nagrada za najbolju grupu otišla je K-pop boy bendu SEVENTEEN.

Ove godine dodane su i dvije nove kategorije: Most Iconic Performance i Best Trending Video. Nagrada za Most Iconic Performance pripala je Katy Perry za izvedbu pjesme “Roar”, dok je Best Trending Video nagrada otišla Megan Thee Stallion.

Megan Thee Stallion, Foto: Profimedia.hr

Djelomično urušavanje mosta u Dresdenu izazvalo prometni kaos i prekid opskrbe toplom vodom

Dio drezdenskom mosta Carola urušio se u rijeku Elbu, uzrokujući ozbiljne poremećaje u gradskom prometu. Ovaj most, jedan od ključnih prometnih pravaca između starog i novog dijela grada, svakodnevno koriste vozači, pješaci, biciklisti i tramvaji, a zatvaranje mosta uzrokovalo je paralizu tramvajskog sustava i riječnog prometa.

Gradonačelnik Dresdena, Dirk Hilbert, opisao je most kao “životnu žilu za ljude, ekonomiju i kulturu grada”, ističući njegovu važnost kao glavne sjever-jug veze. “Most je savezna autocesta i zato je bitno što prije obnoviti ga”, rekao je Hilbert, dodavši da je sreća što nitko nije ozlijeđen u incidentu.

Osim prometnih poteškoća, urušavanje je prouzročilo i puknuće dviju glavnih cijevi za grijanje, što je grad privremeno ostavilo bez opskrbe toplom vodom. Vatrogasci su odmah intervenirali nakon što su zaprimili dojavu usred noći.

Simone Pruefer, glasnogovornica gradskog ureda za ceste i građevinske radove, rekla je da je most redovito pregledavan te da je planirana obnova dijela koji se srušio. “Svi smo bili iznenađeni ovime što se dogodilo i sada intenzivno istražujemo uzroke,” rekla je Pruefer.

Policija zasad tretira slučaj kao nesreću, a preliminarne informacije sugeriraju da bi uzrok urušavanja mogla biti korozija uzrokovana kloridom.

Foto: Profimedia.hr

UK uvodi ETA sustav: što trebamo znati prije putovanja

Velika Britanija najavljuje uvođenje novog sustava elektroničke autorizacije putovanja (ETA), koji će uskoro postati obavezan za posjetitelje iz Europe, Australije, SAD-a i Kanade. Ovaj korak dio je ambicioznog plana Velike Britanije da do 2025. godine potpuno digitalizira svoje granice.

ETA sustav već je dostupan za državljane Bahreina, Jordana, Kuvajta, Omana, Katara, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Od studenoga 2024. godine, ETA će biti dostupan za sve nacionalnosti osim Europljana, dok će se za Europske građane primjenjivati od 2. travnja 2025. godine. Prijave za ETA za Europljane bit će otvorene u ožujku 2025. godine.

Da biste se prijavili za ETA, trebat će vam važeća biometrijska putovnica, detalji o putovanju, email adresa i kreditna ili debitna kartica. Prijava će se obavljati putem online obrasca ili mobilne aplikacije, a cijena iznosi £10 (€11,66). Odluka o prijavi trebala bi biti donesena unutar 72 sata.

Za sve posjetitelje koji trenutačno ne trebaju vizu za ulazak u Veliku Britaniju, ETA će postati obavezan, uključujući građane SAD-a, Kanade, Australije i Europe. Velika Britanija planira koristiti ETA kako bi smanjila redove na granici i ubrzala ulazak, a sustav će omogućiti višestruki ulazak unutar šest mjeseci ili dvije godine, ovisno o vrsti vize.

Ova promjena dio je šire strategije digitalizacije granica, koja uključuje korištenje biometrijskih podataka i tehnologije prepoznavanja lica za ubrzavanje prolaska kroz granicu i smanjenje gužvi.

Mozgovi tinejdžera ostarjeli su za vrijeme pandemije virusa COVID-19 – nova studija ukazala na zabrinjavajuće promjene

Karantene i ograničenja nametnuta tijekom pandemije virusa COVID-19, uključujući zatvaranje škola i otkazivanje sportskih aktivnosti, imala su dugoročne posljedice na razvoj mozga tinejdžera, kako pokazuje nova studija sa Sveučilišta Washington, a prenosi Hina. Prema istraživanju objavljenom u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences”, mozgovi tinejdžera pokazali su znakove preranog starenja za čak četiri godine.

Studija, provedena od 2018. godine, započela je kao istraživanje razvoja mozga kod 160 tinejdžera iz Seattlea. Međutim, pandemija je prisilila znanstvenike da promjene fokus na utjecaj karantene na strukturu mozga. Koristeći magnetsku rezonanciju, istraživači su otkrili da je cerebralni korteks – vanjski sloj mozga koji upravlja funkcijama kao što su rasuđivanje i donošenje odluka – kod dječaka ostario za 1,4 godine, dok su tinejdžerice pokazale ubrzano starenje od čak 4,2 godine.

Patricia Kuhl, voditeljica istraživanja i suravnateljica Instituta za istraživanje i znanost o mozgu (I-LABS), ističe da je stanjenje cerebralnog korteksa kod djevojčica bilo raširenije i prisutno u svim glavnim regijama mozga. S druge strane, kod dječaka je stanjenje primijećeno samo u dvije regije, obje u okcipitalnom režnju, koji je odgovoran za percepciju udaljenosti i dubine, prepoznavanje lica i pamćenje.

Veći utjecaj na djevojčice može se pripisati različitom značaju društvene interakcije za djevojčice u odnosu na dječake. Dok dječaci često pronalaze emocionalnu podršku kroz sportske aktivnosti, adolescentice se oslanjaju na osobne odnose. Stres uzrokovan socijalnom izolacijom mogao je dodatno pogoršati ovu dinamiku.

Prethodne studije, uključujući istraživanje sa Sveučilišta Stanford, također su pokazale slične promjene u kortikalnoj debljini mozga tinejdžera tijekom pandemije, uspoređujući ih s traumama iz djetinjstva. “Pandemija je bila izuzetno traumatična, posebno za mlade ljude koji su prolazili kroz intenzivne promjene u emocionalnom razvoju,” rekla je Kuhl.

Prema izvješćima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), mentalno zdravlje tinejdžera pogoršalo se nakon pandemije, s povećanim razinama beznađa i suicidalnih misli. Istraživanje pokazuje da su tinejdžeri, koji su tijekom pandemije proveli značajan dio vremena u izolaciji, mogli biti izloženi većem riziku od razvoja poremećaja poput ADHD-a, depresije pa čak i neurodegenerativnih bolesti u budućnosti.

Iako se čini da je pandemija imala dubok utjecaj na razvoj mozga mladih, stručnjaci naglašavaju da djeca mogu pokazati značajnu otpornost i mogućnost oporavka. “Srećom, djeca su otporna i možemo im pomoći da se vrate u normalu”, zaključuje dr. Jonathan Posner s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Duke.

Foto: Pexels

 

Foto: @julia.luzina/Instagram