Patrizia Donà kreirala je novu kolekciju torbi pod nazivom “Qwerty Limited”, a inspirirana je poezijom E.E. Cummingsa, jednog od najradikalnijih predstavnika američkog avangardnog književnog pravca
Patrizijin otac, rođeni Mlečanin iz Murana, radio je kao obrtnik u Zagrebu, gdje se preselio zbog ljubavi prema Patrizijinoj majci. Njegov rad s metalom bio je vrlo cijenjen i ljudi su govorili da ima mani d’oro (zlatne ruke). Tako je Patrizia tijekom djetinjstva mnoga ljeta provodila u obiteljskoj manufakturi, pomažući u sklapanju kristalnih dijelova venecijanskih lustera čija je izrada jedinstven proces. Odrastala je okružena zanatskim radom, u atmosferi u kojoj joj je težnja za savršenstvom i kontinuiranim usavršavanjem bila postulat.
Kasnije u životu, Patrizia Donà diplomirala je na Sveučilištu u Zagrebu, na Filozofskom fakultetu, odsjek Povijest umjetnosti i etnologija. Ubrzo nakon toga preselila se u Rotterdam gdje je studirala modni dizajn na Akademiji Willem de Kooning. Diplomirala je s pohvalama 2006. godine a njezina je posljednja kolekcija “Souvenirs d’Enfance – La Manufacture des Automates” nominirana za Drempelprijs Academy Award.
Godine 2012. Patrizia je pokrenula brend Laboratio Donà (kasnije preimenovana u Donà), koji je ubrzo privukao pažnju. Njezini radovi prikazani su u brojnim galerijama i muzejima kao i na raznim festivalima, između ostalih: Šangajskom bijenalu, Museum für Angewandte Kunst – Frankfurt, Amsterdamskom međunarodnom tjednu mode, Red Light Design Amsterdamu, Dutch Design Week – Eindhove, 36. Splitski salon, Dizajn 013/14 Hrvatska revija dizajna – Zagreb…
Qwerty Limited by Patrizia Donà
Sada kada smo vam dali malu uvertiru u rad ove dizajnerice, to jest umjetnice, predstavljamo vam njezin novi rad – novu kolekciju torbi pod nazivom “Qwerty Limited”, inspiriranom poezijom E.E. Cummingsa, jednog od najradikalnijih predstavnika američkog avangardnog književnog pravca. U svojoj poeziji Cummings se koristio tipografskim eksperimentima i protupravilnim rastavljanjem slogova pri čemu mu je pisaći stroj služio kao medij.
Tako klasičnu formu torbe podcrtavaju metalni detalji, kao što je nosač i ručka torbe u gornjem dijelu, a izrađeni su obrtničkoj radionici prema nacrtu dizajnerice. Perforirana prednja strana torbe evocira oblik tipkovnice. Umjesto prepoznatljivog rasporeda slova na tipkovnici, dizajnerica na tipkicama ispisuje rečenične nizove, fragmente iz Cummingsove poezije. Torbe su dostupne u nekoliko različitih kombinacija boja i svaka ima svoj poetski fragment, a proizvedene su u limitiranoj ediciji. Više čitajte ovdje, a dizajnericu možete zapratiti ovdje.
Fotografije: Privatna arhiva, Damian Nenadić