Trudnoća je posebno razdoblje u životu žene kad tijelo proživljava mnoge promjene. Među tim promjenama, mnoge trudnice primjećuju kako im se zubi čine osjetljivijima ili, u nekim slučajevima, slabijima. No je li to stvarno slučaj?
Mogu li zubi uistinu oslabjeti tijekom trudnoće? Odgovor na to pitanje zahtijeva razmatranje nekoliko faktora, uključujući hormonalne promjene, prehranu i oralnu higijenu. Pitali smo stručnjake iz stomatološke klinike Futura Dent Estetica.
Hormonalne promjene tijekom trudnoće
“Jedna od ključnih promjena koja se događa tijekom trudnoće jest porast razine hormona, posebno progesterona i estrogena. Ovi hormoni imaju važnu ulogu u tijelu žene, ali mogu imati i neizravne učinke na zube i desni”, objašnjavaju iz Futura Dent Estetice.
Povećani broj hormona može uzrokovati osjetljivost desni, što može dovesti do trudničkog gingivitisa (upale desni). Ova upala desni može uzrokovati crvenilo, oticanje i krvarenje desni, osobito pri pranju zuba. Iako gingivitis nije izravno povezan s gubitkom zuba, može povećati rizik od ozbiljnijih problema ako se ne liječi. Promjene u prehrambenim navikama (česta konzumacija kisele hrane ili povraćanje zbog jutarnjih mučnina) također mogu utjecati na stanje zuba zbog povećane kiselosti u ustima.
“Ako povraćanje postane česta pojava, kiseline iz želuca mogu oštetiti zaštitnu caklinu zuba, čineći ih osjetljivijima na karijes i oštećenja”, upozoravaju stručnjaci iz Futura Dent Estetica.
Prehrana i kalcij
Za mnoge žene, trudnoća može značiti i povećanu potrebu za određenim hranjivim tvarima, osobito za kalcijem. Iako se često vjeruje da trudnice “gube” kalcij zbog potreba fetusa, zapravo to nije slučaj ako žena ima uravnoteženu prehranu.
“Tijelo žene će osigurati kalcij za rast fetusa, ali ako prehrana nije bogata ovim mineralom, može doći do smanjenja minerala u kostima i zubima, što potencijalno može oslabiti zubnu caklinu i povećati rizik od razvoja karijesa”, ističu iz Futura Dent Estetice. Zato je vrlo važno da trudnice unose dovoljno kalcija kroz prehranu ili suplemente kako bi održale zdravlje svojih zuba i kostiju. Dobar izvor kalcija uključuju mliječni proizvodi, zeleno povrće, orašasti plodovi i obogaćeni proizvodi.
Oralna higijena i odlasci stomatologu
“Održavanje pravilne oralne higijene u trudnoći izuzetno je važno. Hormonalne promjene mogu povećati osjetljivost na karijes i bolesti desni, ali redovito pranje zuba, korištenje zubnog konca i ispiranje usne šupljine mogu značajno smanjiti rizik od problema”, savjetuju iz ordinacije Futura Dent Estetica.
Također, važno je redovito ići na stomatološke preglede jer je prevencija uvijek bolja od liječenja. Redoviti pregledi i čišćenje zuba sigurno mogu pomoći u očuvanju zdravlja zuba. No, ako je nužno obaviti određene zahvate, poput popravaka karijesa ili čišćenja živca, ne brinite se, trudnoća nije kontraindikacija za anesteziju, tako da će zahvati biti bezbolni.
Rendgensko snimanje tijekom trudnoće obično se ne preporučuje, pogotovo u prvom tromjesječju, osim ako nije apsolutno nužno za dijagnostiku ili liječenje majke. Ako postoji potreba za snimanjem tijekom trudnoće, liječnik će procijeniti potencijalnu štetu i koristi. U svakom slučaju, najbolje je posavjetovati se s liječnikom prije donošenja odluke o rendgenskom snimanju.
Mogući problemi
Jedan od najčešćih problema u trudnoći jest jutarnje povraćanje, koje može uzrokovati izlaganje zuba želučanoj kiselini. Kiselina može oštetiti zubnu caklinu, što dugoročno može dovesti do slabljenja zuba i većeg rizika od karijesa.
“Nakon povraćanja, važno je izbjegavati neposredno pranje zuba jer se caklina u tom trenutku nalazi u oslabljenom stanju zbog izlaganja kiselini. Preporučuje se ispiranje usta vodom ili blagim otopinama poput otopine bikarbone kako bi se neutralizirala kiselina, a tek nakon 30 minuta oprati zube”, napominju stručnjaci iz Futura Dent Estetice.
Zaključak
Iako trudnoća može dovesti do nekih promjena u oralnom zdravlju, poput osjetljivosti desni i većeg rizika od karijesa, zubi sami po sebi ne slabe. Međutim, hormonalne promjene, prehrambene navike i smanjena pažnja na oralnu higijenu mogu povećati rizik od problema. Pravilna prehrana, održavanje higijene, redoviti stomatološki pregledi i praćenje povraćanja ključni su za očuvanje zdravlja zuba tijekom trudnoće.
Također, ako primijetite bilo kakve promjene u zdravlju svojih zuba ili desni, ne oklijevajte posavjetovati se sa stomatologom jer pravovremena intervencija može spriječiti ozbiljnije probleme.
Foto: PR