U sklopu projekta “Oni dolaze…” predstavljaju se umjetnice Manuela Košević i Anamarija Kvas s izložbom “Squishy Feelings”. Otvorenje izložbe je danas, 10. svibnja u 19 sati, a izložbaće se moći pogledati do 17. svibnja u tradnom vremenu Galerije SC.

Squishy Feelings

No, što se krije iza ovog primamljivog naslova izložbe? Odlasci u nepoznato često su ključni trenutci inspiracije umjetničkoga stvaralaštva, počevši od Fride Kahlo, koja svojim djelima iskazuje ljubav prema rodnom Meksiku, preko strip-autorice Darie Bogdańske koja svoj život u Švedskoj prikazuje stripom Wage Slaves, pa sve do izložbe Squishy Feelings Manuele Košević i Anamarije Kvas. “Squishy Feelings” je nostalgična izložba personificiranih osjećaja autorica kojom prikazuju realnost svojih studentskih Erasmus+ razmjena u Belgiji, Češkoj i Njemačkoj. Akademski boravak u stranoj državi izazov je sam po sebi, a pogotovo zbog nepoznavanja lokalnog jezika.

Prikazani su osjećaji temeljeni na osobnim i intimnim iskustvima autorica, koje svoju novu svakodnevicu prihvaćaju kao inspiraciju likovnog izražavanja u obliku stripova i skulptura. Isprepletanje je riječ kojom bih najbolje opisala Anamarijinu i Manuelinu suradnju jer je iznimno važno da se obje umjetnice osjećaju jednako predstavljene kroz svoje radove. Izložena su djela rezultat zajedničkoga brainstormiranja ideja i dugotrajnoga fizičkog rada pri njihovu nastanku. Manuelini scenariji smjernice su Anamariji pri crtanju stripova, koji izložbi daju narativni okvir uvodeći promatrače u njihove svakodnevne situacije i razgovore.

Svaki strip predočuje jedan osjećaj. Kolorit stripa je postojan i vizualno se povezuje sa skulpturama kroz ograničenu paletu boja. Manueline taktilne forme oživljavaju junake stripova različitim dimenzijama i materijalima kao što su tkanina, filcana vuna ili glina. Mekanog i toplog karaktera, oslobođene su i postoje kao samostojeće figure u prostoru. Glavni likovi izložbe spona su Anamarijina i Manuelina izražavanja preko dvaju različitih medija stvarajući time interakciju dvodimenzionalnog i trodimenzionalnog, a ready-made proizvodima kao što su putni kovčeg, toplomjer i madrac stvara se atmosfera svima dobro poznatoga studentskog života.

Likovno ostvarene osjećaje autorice tematski i postavom dijele u tri kategorije. Topos prve kategorije osjećaja jest soba studentskog smještaja gdje se problematiziraju svakodnevne brige prosječnoga studenta. U pokretu, na ulici ili u prijevoznome sredstvu Anamarija i Manuela utjelovljuju turističke stereotipe, a muče ih i vremensko te prostorno neodredivi problemi poput birokracije, viših cijena likovnog materijala (koji nakraju ne iskoriste navrijeme), iscrpljujućih selidbi, drukčijega protoka i organizacije vremena te ostvarivanja unutarnjih iracionalnih strahova.

Kako bismo se lakše nosili sa stresom, trebamo ga okrenuti na šalu. Anamarijine i Manueline radove možemo interpretirati na mnoge načine – neke će ovi radovi podsjetiti na stres odlaska u nepoznato i suočavanje s novom okolinom, neke nasmijati odsrca, neke podsjetiti na njihove najbolje Erasmus dane, a neke će u potpunosti će razgaliti na prvi pogled. Ipak, najbitnije je u svim situacijama biti i ostati “squishy”.

Fotografije: Galerija SC