Umjetnička scena u Francuskoj dinamična je i inspirativna, a privlači umjetnike, ali posebice i ljubitelje umjetnosti iz cijelog svijeta. Ovaj raznoliki kulturni pejzaž čini Francusku važnim igračem u globalnom umjetničkom svijetu.
I baš zato smo s vama odlučili podijeliti tri aktualne vijesti sa francuske umjetničke scene koje su vam možda promakle, a itekako ih vrijedi imati na umu.
Otvoren je prvi muzej matematike u Francuskoj
Matematika je posvuda – u ulicama kojima hodamo, domovima u kojima živimo i telefonima na kojima možda čitate ovaj članak. No dok nam matematika može pomoći da bolje razumijemo svijet u kojem živimo, veliki postotak svjetske populacije ima problema s razumijevanjem matematike. Kako bi pomogao suzbijanju tog trenda, Institut Henri Poincaré u Parizu osmislio je muzej posvećen matematici i njezinim primjenama – prvi takve vrste u Francuskoj. Pariški muzej matematike, također nazvan Maison Poincaré po velikom francuskom matematičaru i teoretskom fizičaru, otvorio je svoja vrata za javnost proteklog rujna. Smješten u srcu operativnog istraživačkog centra, prikladan je za sve razine razumijevanja, počevši od matematike u srednjoj školi, što odgovara “minimalnoj teoretskoj razini opće javnosti” prema Benzoniju.
Prostor od 900 četvornih metara u pariškoj Latinskoj četvrti ima za cilj učiniti matematiku pristupačnijom prikazujući ljudska lica iza te discipline, kao i njezine praktične primjene. Stalne izložbe karakteriziraju glagoli – spojiti, postati, izmisliti, modelirati, podijeliti, vizualizirati – kako bi „pokazali matematiku na djelu“. Kroz višestruki pristup muzeja, posjetitelji mogu iskusiti matematiku na drugačiji način gledanjem videa, igranjem igrica, interakcijom s instalacijama i slušanjem audio vodiča.
Muzej je zamisao Cédrica Villanija, bivšeg saborskog zastupnika i matematičara koji je bio na čelu Instituta Henri Poincaré (IHP) Sveučilišta Sorbonne od 2009. do 2017. Na ideji muzeja posvećenog matematici radio je posljednjih 10 godine.
Otvara se prvi europski muzej posvećen umjetnicama
Musée d’Art Classique de Mougins privremeno je zatvorio svoja vrata prije nego što će se sljedeće godine ponovno otvoriti kao muzej posvećen umjetnicama.
MACM: Musée d’Art Classique de Mougins (Muzej klasične umjetnosti Mougin) umjetnička je galerija u južnim francuskim brdima iznad obalnog grada Cannesa. Otvorio ju je 2011. Christian Levett, britanski investitor, koji je kroz MACM prikazao impresivnu kolekciju antičkih umjetnina iz rimskog, grčkog i egipatskog carstva, kao i modernija djela poput Henrija Matissea, Salvadora Dalíja i Pabla Picassa.
No krajem kolovoza Levett je zatvorio vrata MACM-a za javnost. Kada se ponovno otvori nekad 2024. izložbe će u potpunosti biti posvećene umjetnicama. Levett je skupljao umjetnine više od 28 godina i prikupio veliku zbirku umjetničkih djela, različitim po spolu i po epohama.
Pariški dom Sergea Gainsbourga otvoren za javnost
Nakon godina planiranja, Charlotte Gainsbourg, kći pokojnog pjevača i tekstopisca Sergea Gainsbourga, otvorila je svoj pariški dom iz djetinjstva za javnost. Bivši dom francuskog kantautora Sergea Gainsbourga mjesto je hodočašća njegovih obožavatelja više od 30 godina. Zgrada u 7. arondismanu Pariza oblijepljena je slikama pokojne francuske ikone i raznim drugim umjetničkim djelima. U rujnu ove godine, legendarni dom pretvoren je u “kuću muzej” otvorenu za javnost gdje ljudi mogu krenuti u 30-minutni obilazak gotovo netaknute rezidencije jednog od najslavnijih francuskih kantautora 20. stoljeća .
Projekt je organizirala pjevačica i glumica Charlotte Gainsbourg, Sergeova kći, koja je željela prikazati život i osobnost svog oca. Upravo njezin glas vodi posjetitelje kroz dom dok istovremeno s njima dijeli sjećanja i objašnjava značaj pojedinih dijelova prostora koji je netaknut od smrti Sergea Gainsbourga 1991. godine. Otvaranje nekadašnjeg doma za javnost prati muzej i suvenirnica prekoputa, kao i kafić koji će se noću pretvarati u piano bar. Kompleks će biti prva kulturna institucija posvećena Sergeu Gainsbourgu.
Foto: Profimedia, Musée d’Art Classique de Mougin, Sorbonne Université