Svaki tjedan donosimo vam pregled najvažnijih vijesti iz područja društva i politike. Vijesti koje su vam možda prošle ispod radara a veliki su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije. U pozitivnom, ali i u negativnom smjeru

Njujorška policija predstavila robotsko pojačanje

Njujorška policija i službeno je dobila dva nova pojačanja – robotskog psa K5 koji će ovog ljeta patrolirati i nadzirati ulice i podzemne željeznice New Yorka u sedmomjesečnom pilot programu. Podsjetimo, prije nešto više od dvije godine policijski robotski pas DigiDog ugledao je svijetlo dana. No, umjesto oduševljenja, izazvao je žestoke reakcije i rasprave. Iako je policija govorila da će robotski pas spasiti brojne živote i olakšati policijski posao, javnost je njegovu pojavu protumačila kao primjer agresivnog policijskog ponašanja te su ga na posljetku morali ugasiti.

https://youtu.be/V1Ggpz9CjVk

Ekvador postaje ratna zona

Meksički karteli prenijeli su svoj rat drogom na jug i brzo pretvaraju Ekvador u ratnu zonu. Sinaloa Cartel i Jalisco New Generation Cartel bore se za dominaciju u transportu kokaina s golemih polja droge u Kolumbiji, preko Ekvadora do Sjedinjenih Država i Europe. ⁠Ekvador je dugo bio poznat kao jedna od najmiroljubivijih zemalja u Latinskoj Americi, no, stopa ubojstava u Ekvadoru skočila je 245 posto između 2020. i 2022.⁠ Članovi bandi šalju se u kampove za obuku koje financiraju karteli u sjevernom Ekvadoru kako bi naučili ubijati.

Ovaj je mjesec predsjednik Guillermo Lasso izdao dekret kojim se ukida dvanaestogodišnja zabrana posjedovanja vatrenog oružja civilima, za koju je rekao da će unaprijediti cilj pobjede nad “delinkvencijom, trgovinom drogom i organiziranim kriminalom”. Poruka? Budući da policija i vojska nisu u stanju zaštititi građane od nasilja bandi, pristup oružju mogao bi građanima dati šansu za borbu.

“Borimo se da obuzdamo ovu bolest koja prijeti našoj zemlji”, rekao je ekvadorski general Alexander Levoyer, ratni veteran koji sada nadzire vojne operacije duž granice s Kolumbijom.

Smješten između dva najveća svjetska dobavljača kokaina, Kolumbije i Perua, Ekvador je dugo bio tranzitno središte za kokain zbog svog geografskog položaja i slabe sigurnosti. Ali ako je Ekvador nekada bio glavna prometnica za kokain, sada je to autocesta. Ekvadorske vlasti zaplijenile su toliko kokaina da ga pretvaraju u beton.

Starship raketa uspješno lansirana, no i uspješno eksplodirala

Tvrtka SpaceX u četvrtak je uspješno prvi put lansirala raketu nove generacije Starship, no raketa je svega nekoliko minuta poslije eksplodirala u zraku. Raketa visoka 120 metara lansirana je na prvi probni let bez posade sa SpaceX-ovog poligona Starbase istočno od Brownsvillea u Teksasu. Međutim, nakon manje od četiri minute leta gornja faza rakete nije se odvojila od donje i letjelica je eksplodirala. Unatoč tome dužnosnici SpaceX zadovoljni su uspješnim lansiranjem i proglasili su kratku epizodu uspješnim probnim letom.

Kostarika postaje baza za trgovce drogom

Vlada Kostarike pojačava prisutnost policije na ulicama i strože zakone protiv trgovine drogom i oružjem dok stope ubojstava eksplodiraju u ovoj nekoć mirnoj zemlji. Tijekom posljednjeg desetljeća ubojstva su porasla za 66 posto, a više od 70 posto ubojstava povezano je s trgovinom drogom, kažu službeni podaci.

Srednjoamerička nacija, jedna od rijetkih zemalja na svijetu bez vojske, dugo je bila popularna turistička destinacija zbog svoje miroljubive i sretne reputacije. Zemlja je u prošlosti nazivana najsretnijom zemljom na svijetu. Ali sada je to glavno središte za drogu koja ide u SAD i Europu, stope ubojstava dosežu rekordne razine, a vlada predsjednika Rodriga Chavesa bori se da obuzda nasilje.

Kostarika je desetljećima bila tranzitna zemlja za drogu koja dolazi iz zemalja poput Kolumbije ili Ekvadora. No posljednjih su se godina međunarodni krijumčari droge naselili, čineći ga važnim središtem za skrivanje i proizvodnju droge, tvrde dužnosnici. Domaća potrošnja ilegalnih droga također se više nego udvostručila, kaže nedavno izvješće Ujedinjenih naroda.

Otvoren tehnološki centar za izradu mRNA cjepiva

Svjetska zdravstvena organizacija službeno je otvorila svoj tehnološki centar za izradu cjepiva na bazi glasničke RNK u Cape Townu, objekt uspostavljen još za vrijeme pandemije covida-19, čija je svrha zdravstveno pomoći siromašnijim državama koje nemaju dostatan pristup lijekovima koji spašavaju živote.

Afrigen Biologics je upotrijebio javno dostupnu sekvencu mRNA covid cjepiva Moderne Inc da bi u svojim laboratorijima izradio vlastitu verziju cjepiva pod nazivom AfriVac 2121 i sada postupno povećava proizvodnju.

Kandidat za cjepivo, koji tek treba testirati na ljudima, prvi je izrađen na temelju široko korištenog cjepiva bez pomoći i odobrenja globalnih farmaceutskih tvrtki. Istodobno je riječ o prvome cjepivu na bazi glasničke RNK koje je izrađeno, razvijeno i proizvedeno u laboratorijima na afričkom kontinentu.

Zna se kada Netflix kreće sa sankcijama

Netflixovo dugo obećavana prijetnja o zabrani dijeljenja lozinki započet će sljedećih mjeseci, kaže tvrtka. Što to znači? Članovi koji žele dijeliti račune s osobama izvan svog kućanstva suočit će se s dodatnom naknadom. Ovaj potez, usmjeren na povećanje broja pretplatnika, isproban je u nekim zemljama, ali još nije uveden u Ujedinjenom Kraljevstvu ili SAD-u.

Sydney više nije najveći grad Australije

Više od jednog stoljeća Sydney je bio najveći grad u Australiji kada je riječ o stanovništvu – ali sada je izgubio tu titulu, zahvaljujući promjeni načina na koji se stanovništvo broji. Prošli tjedan Melbourne ga je službeno preuzeo kao najveći grad Australije s populacijom od 4.875.400 na posljednjem popisu stanovništva u zemlji 2021. godine.

Prema podacima Australskog zavoda za statistiku (ABS), Sydney je imao 18.700 ljudi manje koji žive unutar granica grada nego Melbourne. Jedna od glavnih metoda koju koristi ABS za brojanje stanovništva je korištenje nečega što se zove mjera “značajnog urbanog područja” – koja definira neko mjesto kao dio granice grada ako ima urbano stanovništvo iznad deset tisuća ljudi. To je značilo da je ABS, kada je obrađivao podatke popisa, promijenio granicu koju je prije koristio za izračun stanovništva Melbournea. Kao rezultat toga, grad se proširio na područje zvano Melton, koje je prije bilo dijelom druge regije. Kada je granica Melbournea ažurirana, to je odmah povećalo broj stanovnika grada za desetke tisuća stanovnika.

Uskoro na tržište dolaze humanoidni roboti

Tehnološki startup OpenAI, koji stoji iza najpopularnije umjetne inteligencije ChatGPT, uložio je više od 23 milijuna dolara u norvešku tvrtku 1X koja razvija humanoidnog robota. Taj android naziva EVE imat će razvijene ruke kojima će moći podizati stvari i pakirati ili raspakiravati kutije. Prema Norvežanima, trebao bi moći raditi među ljudima, a u prodaji će biti već ovoga ljeta. Prema tehnološkim analitičarima, OpenAI se na ulaganje odlučio kako bi preduhitrio rivala Elona Muska koji planira izraditi robota Tesla bota.

https://youtu.be/eY6l-NHTVG0

Počela je Coachella

Prošlog vikenda započeo je jedan od najpoznatijih američkih glazbenih festivala – Coachella. Festival okuplja brojne glazbene zvijezde poput Rosalije, Becky G, Bad Bunnyja, Nile Rodgersa, Post Malona, Weeknda i brojnih drugih. Osim po glazbi, ovaj festival, uvelike je poznat kao svojevrsna modna revija. Moda na Coachelli pod utjecajem je 70ih više nego bilo koji drugi glazbeni festival. Brušena koža, kaubojke i resice sastavni su dio svakog outfita na ovom festivalu, koji osim glazbenih imena, okuplja i poznata lica svih spektara javne američke, ali i europske scene.