Jeste li znali da je pitanje “kako suziti pore” utipkano u Google tražilicu svakih 0,38 sekundi? Razgovarali smo s beauty stručnjacima o ovom jednom od najraširenijih beauty problema koji ne bira spol, dob niti beauty navike

U svijetu filtara, blurry efekata i “ispeglanih” lica s kojima smo okruženi, ne čudi da te “ružne”, proširene pore postaju još ružnije i da ih se još više želimo riješiti. No, kako biste pobijedili neprijatelja, morate ga dobro upoznati.

Pore su mjesta na kojima kanali žlijezda lojnica izlaze na površinu. Ako žlijezde lojnice pojačano rade, dolazi do pojave proširenih pora, koje same po sebi više predstavljaju estetski problem nego medicinski. Ako dođe do začepljenja pora, onda se razvijaju miteseri ili u nekim slučajevima i akne, nečistoće koje se nakupljaju u porama često izazivaju upalu, kao i nepravilna njega kože, hormonalni poremećaji te teški make up“, kaže nam Irena Marković, vlasnica kozmetičkog salona IM Estetica, koji se profilirao kao jedan od onih koji rješavaju svaki beauty problem. No, rješavanje proširenih pora nije jednostavan zadatak. 

One nastaju iz raznih razloga, a neki od njih sugenetika, masni tip kože, hormonalni poremećaji, teški make-up, neodgovarajuće skidanje make-upa, nepravilna njega kože te pretjerano izlaganje suncu“, nastavlja Irena, a s njome se slaže i naša kolumnistkinja Antonija Tretinjak, kozmetičarka s dugogodišnjom praksom i vlasnica jednog od najomiljenijih salona, kozmetičkog salona De Luxe. Hormoni reguliraju lojne žlijezde koje proizvode sebum (masnoću), koji se kreće kroz linije svake pore i zatim ide van na naše lice. Pri normalnoj proizvodnji masnoće, ona glatko klizi kroz poru van, neprimjetno se šireći površinom kože. Problem nastaje onda kad lojne žlijezde proizvode previše masnoće. Višak sebuma miješa se s drugim tvarima kao što su odumrle stanice kože ili nečistoća iz vanjskog okoliša te u pori formiraju čep. On sprječava slobodno istjecanje masnoće, što uzrokuje povećanje pora. Iako se pora proširuje kako bi omogućila višak prostora da bi otjecala masnoća, ona i dalje može biti zarobljena odumrlim stanicama kože. Kad se jednom to dogodi, i tvar (masnoća ili stanice kože) na vrhu začepljene pore bude izložena zraku, ona oksidira, formirajući miteser“, kaže Antonija. Pore se mogu začepiti čak i zbog onečišćenja iz zraka, a s vremenom, vaše se pore nebrigom mogu sve više širiti i biti sve vidljivije. Međutim, jedan tip kože posebno je pogođen ovom beauty boljkom. 

Biologique Recherche

Pore i masna koža

Proširene pore češće su prisutne kod seboroične kože. Takav tip kože izlučuje više sebuma u odnosu na ostale tipove kože. U slučaju prekomjernog izlučivanja sebuma, pore se proširuju i time omogućuju nečistoći da se zadrži u porama, što uzrokuje nastanak komedona. Proširene se pore obično nalaze na T-zoni (čelo, nos i brada) te na obrazima. Hiperseboreja je i dalje glavni uzrok nastanka proširenih pora“, kažu nam iz Odjela za istraživanje i razvoj kozmetičke kuće Biologique Recherche u Francuskoj, tim koji stoji iza jednog od najinovativnijeg i trenutačno najpopularnijeg kozmetičkog brenda u svijetu, u čiju se uspješnost kunu mnogi beauty zaljubljenici. “Mnogi endogeni faktori i faktori vezani uz okoliš mogu uzrokovati proširenje pora uslijed hiperseboreje poput prehrane, to jest prekomjerne konzumacije šećera i masti što može pogoršati stanje kože i proširiti pore. Tu su zatim i neodgovarajući kozmetički proizvodi: neodgovarajuća primjena kozmetičkih proizvoda može učiniti kožu krhkom, pri čemu će koža proizvoditi još više sebuma kako bi se zaštitila, što će uzrokovati dodatno proširenje pore. Tu su, naravno, i hormoni, što su mnogi od nas doživjeli, bilo kroz pubertet, trudnoću ili menopauzu koji mogu poremetiti ravnotežu kože i uzrokovati prekomjerno izlučivanje sebuma, povremeno ili neprestano”, kažu nam iz Biologique Recherche. Za mnoge od nas, miteseri su najveći problem u cijeloj priči našeg tena jer su najvidljiviji. Iako je jedan od načina rješavanja koji svima prvi pada na pamet, agresivan piling, nemojte pasti u napast. To bi moglo često pogoršati situaciju jer može izazvati upalu i potaknuti pretjeranu proizvodnju masnoće. 

Matis

EKSPERIMENTIRAJTE S KISELINAMA 

“Problem proširenih pora može se sanirati, odnosno postoje tretmani pomoću kojih one mogu postati manje vidljive. One koje mi u salonu preporučujemo svakako su tretmani alfa i beta hidroksi kiselinama, koje zaglađuju površinu kože, smanjuju lučenje sebuma, potiču na ljuštenje odumrlih stanica kože, a rezultat je glatka i sjajna koža. Također, možemo i klasičnim tretmanom mehaničkog istiskivanja pomoći da se pore manje začepljuju, odrzavati pore čistima i spriječiti upalne procese. Učinkovitim su se pokazali tretmani frakcijskim laserom i tretmani mikrodermoabrazijom”, objašnjava nam Irena Marković iz salona IM Estetica. Sličan pristup u kreiranju proizvoda koji se bore s iskorjenjavanjem proširenih pora u našoj beauty rutini ima i Antonija iz salona De Luxe: “Važno je znati da proširene pore nisu medicinski problem, no često mogu biti neprivlačne. Postoje brojni dostupni tretmani za sužavanje pora, a osnova svega su redoviti tretmani čišćenja lica koji uključuju mehaničko čišćenje pora. U kozmetičkim salonima tu su još tretmani alfa hidroksi kiselinama, tretmani mezoterapije dermapenom ili Green Peel tretman te aquapure/hydrafacial tretmani. Svi oni provode se u kuri od više tretmana te djeluju dubinski tako da reguliraju lučenje lojnica i time smanjuju proizvodnju sebuma, a ujedno potiču bržu regeneraciju tako da potiču stvaranje novih stanica, dok površinski rade jake pilinge skidajući na taj načn gornji odumrli sloj kože te omogućuju mladim stanicama bržu migraciju na površinu, a “novoj koži” brže zacjeljivanje i ljepši izgled. Od velike je važnosti i odgovarajuća kućna njega, redovito čišćenje lica (ujutro i prije spavanja), piling lica (jednom tjedno), povremeno nanošenje maske za lice koja čisti i sužava pore te smanjuje proizvodnju sebuma”, zaljučuje Antonija, a s njome mišljenje dijeli i Irena: “Kao kućna njega preporučuje se redovito čišćenje lica (ujutro i navečer). Klijentice su posebno primijetile da su im izbijanja na koži znatno smanjena nakon što su usvojile rutinu dvostrukog čišćenja lica, tj. čišćenje lica u kombinaciji s dva čistača ujutro i navečer. Ono što je jako bitno za održavanje čiste i lijepe kože jest svakako piling lica koji treba raditi makar jednom tjedno, mada na tržištu postoje pilinzi koji su jako nježni pa se mogu koristiti svaki dan, kao npr. Dermalogica Daily Microfoliant ili Daily Superfoliant.

Dermalogica

RETINOL I KUĆNA NJEGA

“Svakako se preporučuje i uporaba krema i seruma na bazi retinola koji daje izvrsne rezultate na koži. Osim što ujednačava ten, smanjuje bore i fine linije, pokazalo se da je jako učinkovit za problematičnu kožu te da vidljivo smanjuje pore. Ako prvi put upotrebljavate retinol, savjetuje se da postupno navikavate kožu, tj. da ga pomiješate s hidratantnom kremom kako ne biste nadražili kožu”, daje nam Irena odličan savjet.  Među onima koji predvode u kvalitetnim proizvodima koji daju rezultate jest Bioloqiue Recherche pa smo ih stoga zamolili za neke preporuke iz njihove linije koje bi nam mogle pomoći u uspješnoj borbi protiv ovih beauty napasnika. “U slučaju proširenih pora uzrokovanih hiperseborejom, pomoći će tretman za uravnoteženje, koji smanjuje hiperseboreju, sužava pore i pročišćava kožu – Sérum Dermopore, dok će u slučaju proširenih pora uzrokovanih gubitkom čvrstoće kože najbolji odabir biti tretman za učvršćivanje koji jača epidermu te je zgušnjava – Sérum VG Tensil. Preporuka tretmana je svakako Soin Sébo-Rééquilibrant: njega koja omogućuje reguliranje izlučivanja sebuma i detoksikaciju trenutačnih stanja masne ili kože s aknama. Koža vašeg lica, vrata i dekoltea je očišćena, ujednačena, a pore sužene (60 min – 470 kn).”

 

Fotografije: Guliver/Getty Images, PR