Ono što su prije bile ukoričene kuharice, danas su food blogovi. Kad god ponestane ideja što pripremiti za ručak, u samo par koraka može se doći do neke ideje uz pomoć omiljenih gastro blogera. Jedna od takvih food blogerica je i Milkica Crevar koja već godinama svojim pratiteljima daje inspiraciju što pripremiti za ručak ili desert

Kaže se da fotografija govori više od tisuću riječi, a to je i slučaj kad pričamo o hrani. Kad tražimo recept prvo što će nam upasti u oko je vizual, pa ćemo tek onda krenuti u procjenu recepta. A kada govorimo o zaista atraktivnim vizualima hrane, za oko nam je zapela food blogerica Milkica Crevar koja nudi savršeni spoj ugodne fotografije i jednostavnih recepata.

Milkica se već godinama bavi fotografijom i kuhanjem, a s nama je podijelila priču o tome kako je sve krenulo, otkrila što uvijek možemo pronaći kod nje u kuhinji, zašto ne radi torte po narudžbi, ali i dala nekoliko savjeta da fotografije hrane ispadnu oku primamljive.

Kako je i kada započela Vaša priča u food bloganju?

Blog Mimi’s Kingdom sam pokrenula davno, 2011. godine. Do tada sam, zajedno sa sestrom, objavljivala recepte na jednom kulinarskom portalu. Mnogo sam volela fotografiju hrane, no na tom portalu nije bilo mnogo prostora za fotke. Sem toga, te sam godine rodila starijeg sina i bila sam na porodiljskom odsustvu, pa sam imala i više vremena. Sve to zajedno, kao i neki dragi blogeri koje sam sa zadovoljstvom čitala, uticalo je da se i ja odvažim na pokretanje bloga. Priznajem, imala sam popriličnu tremu. Trudila sam se da pravim blog kakav bih i sama rado čitala. Svaki recept je pratio i mali tekst iz života ili neka druga pričica koja mi je bila draga. Prvih nekoliko godina sam blogovala na Blogger platformi, a onda sam se odlučila za sopstvenu domenu.

Iz čega crpite inspiraciju za recepte?

Teško je reći. Zaista iz mnogo toga. Veliki sam ljubitelj kuharica. Ponekad kupujem divne knjige na engleskom jeziku, s mnoštvom fantastičnih fotografija, a ponekad kupim polovne, starinske knjige iz nekih davnih vremena, bez ijedne slike. I jedne i druge su veoma inspirativne. Sem toga, inspiracija mi je bašta mojih roditelja koju oni već godinama pažljivo obrađuju. Volim da listam i gledam strane i domaće blogove. Ponekad se setim nekog recepta uz koji sam odrasla. Sve po malo.

Postoji li jelo koje Vam nikad ne uspijeva, ma koliko god puta ga pokušali pripremiti?

Ne bih da budem neskromna, ali to se stvarno retko dešava. Naravno, ima situacija kada mi nešto uopšte ne uspe, ali tada izmenim nešto u receptu, isprobam recept iz drugog izvora i pokušam ponovo. Jedino što me baš namučilo su čuveni francuski makaronsi. Njih sam pravila nekoliko puta i rezultati su polovični. Nekad uspeju, a nekad ne. Ima previše faktora koji utiču, pa ih sada zaista retko pravim.

Koji začin uvijek možemo pronaći u Vašoj kuhinji?

Ako ne računam so (posebno volim krupnu, morsku), onda je to majčina dušica. Volim njen miris i često je dodajem, mada obazrivo, u slana jela. Među cvećem, u svom dvorištu, imam svežu majčinu dušicu, tako da mi je uvek pri ruci. Redovno je beremo u vreme cvetanja i sušimo i za čaj koji je veoma zdrav, ali i mirisan.

Postoje li namirnice koje svjesno izbjegavate u kuhanju?

Trudim se da izbjegavam prerađevine od mesa (razne salame, paštete i slično), kao i kupovne mešavine začina. Doduše i to ponekad zaluta u moju kuhinju, ali zaista ne često. Isto tako, već godinama ne koristim margarin. Žao mi je što je cena putera toliko porasla. Koliko je i zdraviji i ukusniji od margarina je posebna priča.

Na blogu imate niz recepata, od slatkih do slanih zalogaja. No, u pripremi kojeg jela najviše uživate?

Najviše volim da pravim torte i peciva. To mi nikada ne dosadi. U stvari, ne volim da više puta pravim istu tortu ili kolač. Često sam razmišljala o tome da pravim torte po porudžbini i brzo shvatila da nema šanse da stalno pravim nekoliko istih ukusa. Ali sam proces pravljenja nečeg što zahteva mnogo truda me oduševljava. Preklapanje i strpljivo čekanje u toku spremanja domaćih kroasana, pečenje nekoliko korica za tortu i kuvanje nekoliko različitih filova, pletenje neobičnih peciva. Ti procesi mi zaista pričinjavaju radost. Nikad nisam volela one brze, ’smuti pa prospi’ kolače.

Dogode li vam se dani kada ne znate što biste kuhali?

O da, definitivno. S obzirom na to da imam i redovan posao pored bloga i uvek sam u trci sa svoja dva dečaka, često mi se desi da od umora ništa zanimljivo ne mogu da smislim. Tih dana se okrećem nekim klasicima kao što je pasulj, neki paprikaš, grašak ili tako nešto. To su jela koja mogu da spremim za dva ili čak tri dana i stvarno dobro dođu tokom radne nedelje.

Možete li podijeliti s nama recept za jelo koje najviše volite pripremati?

Evo, delim recept za jednu divnu pitu neobičnog sastava, koja me pred kraj prošle godine zaista oduševila. U pitanju je pita od tankih kora koja se filuje smesom od urmi i čokolade. Jako je fina.

Vaše objave na društvenim mrežama prati nekoliko desetaka tisuća ljudi. Prilikom kreiranja sadržaja kako odlučujete koje ćete recepte podijeliti, a koje ne?

Objavljujem isključivo recepte koji su se dopali većini mojih degustatora. Nikad ne objavim nešto što mi nije uspelo onako kako sam zamislila. S obzirom na to da imam puno kuharica, kao što sam spominjala, proteklih više od godinu dana (od kraja 2021.) sam dala sebi zadatak da isprobavam recepte iz svoje kolekcije. Odaberem jednu od knjiga i iz nje isprobam tri recepta. Same recepte biram prema dostupnosti namirnica, zanimljivosti izrade i sastojaka, ali i svom slobodnom vremenu. Ako sam u gužvi, izaberem nešto što se brže sprema, a ako imam više vremena onda zaista biram prema ukusu i raspoloženju.

Osim kvalitetnih recepata, veliku ulogu igra i izgled jela, pa i fotografije. Možete li podijeliti s nama nekoliko savjeta kako uslikati hranu, a da izgleda privlačno?

Fotografija hrane je moja velika ljubav koja se razvija već godinama. U današnje vreme ima zaista mnogo dostupnih kurseva i videa sa mnoštvom korisnih saveta. Ono što je najvažnije i što čini dobru fotografiju, jest igra, usmeravanje i korišćenje svetla. Veoma je važno voditi računa o temperaturi svetla, njegovoj snazi, uglu pod kojim pada. Svakom početniku bih preporučila da koristi prirodno svetlo jer nam je svima dostupno, da obavezno isključi sve jarke sijalice po kući i približi se nekom velikom prozoru. Za početak, najjednostavnije je da svetlo bude sa strane, a sa druge strane nešto o šta će se odbijati (na primer, komad stiropora) i da bude difuzno, odnosno da prolazi kroz neku providnu, laganu zavesu. To je početak, a dalje se igrajte i isprobavajte.

Što dalje od Vas možemo očekivati, kakve sve recepte, sadržaj, možemo li očekivati kuharicu?

Planova je mnogo, a vremena malo. Kada se radi o samom blogu, volela bih da redovnije objavljujem recepte. Planiram da i dalje isprobavam po nekoliko recepata iz knjiga koje imam na policama. Svaki recept ću pokušati ispratiti kratkim reelom na svom instagram nalogu. Sem toga, želela bih da više pišem o bašti, voću i povrću koje moji roditelji gaje. Već dugo planiram digitalnu kuharicu, za početak, a već zaista dugo radim i na pravoj kuharici koja će pričati priču mog detinjstva i obuhvatiti recepte mog rodnog kraja. Još uvek ne mogu da obećam kada će ta knjiga biti gotova.