Sve strože mjere osuđuju nas na maksimalno provođenje vremena u zatvorenom prostoru,  no kako uvijek pokušavamo u svemu pronaći nešto pozitivno, odlučili smo da je ovo prilika da napokon pročitamo ona nova domaća književna izdanja koja su nam već neko vrijeme na listi 

Zoran Ferić: Putujuće kazalište

Putujuće kazalište impozantan je roman koji bi bio događaj i u nekoj velikoj europskoj književnosti. To je obimna i kompleksna obiteljska saga u kojoj je kroz prošlost autorove obitelji ispričana i povijest dvadesetog stoljeća u Hrvatskoj i Europi. A tu obitelj nisu obilježili samo ratovi, nacionalna i ideološka mržnja nego i nekoliko potresnih ljubavnih priča od kojih svaka, neovisno o vremenu u kojemu se odvija, nosi vlastitu tragičnost i ljepotu. 

Ferićev roman obuhvaća sva tri rata koji su se u tom čudnom i krvavom stoljeću vodili na našim prostorima, ali i mnoge druge prijelomne događaje koji su presudno utjecali na život njegovih junaka. Svi su se ti živopisni ali stvarni likovi izmiješali u ovoj obitelji koju pratimo od Petrograda, Pariza i Tangera do Hrvatske Dubice, Srijemske Mitrovice i Zagreba, od Petra Ćirića i Benjamina Bernsteina do samog autora, njegovih ljubavi i prvih objavljenih knjiga.  A sve je ispričano živo i pametno, kako može samo izniman pripovjedač. Dodatne informacije ovdje.

Marina Šur Puhlovski: Zbogom djevojčice

Marina Šur Puhlovski ponovno zapanjuje snagom uvida u ljudsku psihu – u tabu temu dječje seksualnosti i zaljubljenosti djevojčica, s osjećajem za najsitnije detalje i situacije.  Sofija Kralj, protagonistica i četiri prethodna romana (Nesanica, Ljubav, Igrač, Divljakuša) pripovijeda o djetinjstvu, mladosti, o seksualnom i duhovnom odrastanju, bolnim spoznajama o različitosti ljudskih naravi, te društvenim i sudbinskim uvjetovanostima. Šezdesete su godine prošlog stoljeća, vrijeme poratne oskudice, uspostavljanja nove socijalističke vlasti, društveni i privatni odnosi su pod prismotrom. Djevojčica pokušava sklopiti čvrsta ženska prijateljstva, ali bitna joj je zapravo samo jedna djevojčica, Nataša.

Usprkos naizgled snažnom zajedništvu, već u vrtićkoj dobi počinju nesuglasice i nerazumijevanja. Potom izranjaju prizori grupnih erotskih igri u kojima djevojčice iz kvarta nisu ni svjesne da su otkrile vlastitu seksualnost… Erotska imaginacija isprepliće se sa željom za pisanjem kao svrhom života i pozivom, ali i bezuvjetnom ljubavlju majke koju narušava očev alkoholizam i bolest, te turobna svakodnevica puna proturječja. Kao i ostale knjige Marine Šur Puhlovski i ova fikcionalizira individualno i obiteljsko sjećanje, ali u dubljim slojevima unutarnja i vanjska događanja nadrastaju privatno i poprimaju univerzalna ljudska značenja. Dodatne informacije ovdje.

Pavao Pavličić: Kužni pil

U lipnju 2000. godine održava se veliki simpozij u povodu sto pedesete obljetnice osnutka grada Varoša, mitskoga mjesta brojnih Pavličićevih romana. Na simpoziju sudjeluju znanstvenici različitih profila, ali ispod njihovih stručnih interesa proviruju svjetonazorski stavovi koji utječu na atmosferu cijeloga skupa, pa dovode i do nekih sukoba. Ali Pavličić ne bi bio Pavličić da u cijelu priču ne uvede i dozu misterija, a sve se vrti oko kužnoga pila, zavjetnoga stupa na glavnom trgu.

Priču nam priča čovjek koji je u Varošu rođen, ali je iz njega odveden još kao malo dijete i nikad se nije vraćao, pa tako sad traga za izgubljenim zavičajem. A ta će potraga za njega biti od iznimne važnosti. Iako mu je već pedeset godina, upoznat će i ljubav svoga života, ženu koju će mu dovesti ovaj splet tajanstvenih događaja. Dodatne informacije ovdje.

Siniša Škarica: Knjiga o Gabi 

Knjiga o Gabi nastala je kao dio šireg projekta koji uključuje i box set s ukupno 12 kompakt diskova (u izdanju Croatia Records), na kojima je sabrana većina pjesama koje je Gabi Novak snimila tokom glazbene karijere koja traje već više od šezdeset godina. Škarica se u Knjizi o Gabi eruditski i muzikološki studiozno bavi glazbenim opusom velike hrvatske glazbene umjetnice, od njenih najranijih početaka do danas.

Autor ove izvanredne knjige podjednako strastveno i podjednako informirano piše o važnim biografskim momentima jedne od najznačajnijih hrvatskih i jugoslavenskih pjevačica zabavne glazbe, kao i o historiji glazbenih festivala, diskografske industrije i industrije zabave općenito, ali isto tako i o kulturi svakodnevnog života u Hrvatskoj i Jugoslaviji od kraja 1950-ih pa sve do danas.

U Knjizi o Gabi Siniša Škarica znalački piše o nekoliko glazbenih i kulturnih vremena i epoha, donoseći veliki broj novootkrivenih ili zaboravljenih muzičkih činjenica, slabo poznatih ili potpuno nepoznatih detalja, aktera i glazbenih brojeva, u bitnome upotpunjujući naše znanje o kulturnoj povijesti Hrvatske i Jugoslavije. Dodatne informacije ovdje.