Prva jutarnja kava je ritual koji svi volimo. No je li kava doista toliko loša za naše zdravlje ako ju pijemo na prazan želudac?

Ako je prva stvar na koju pomislite nakon buđenja prva jutarnja kava, niste jedini. Ovu naviku dijeli čak 175 milijuna ljudi. Prema studiji iz 2016. objavljenoj u The Journal of Nutrition, 75% odraslih osoba starijih od 20 godina redovito konzumira kavu, a 49% tih osoba popije barem šalicu kave svaki dan.

Popularnost kave pridonijela je da se ona kroz desetljeća pomno istražuje, posebice njeni osnovni sastojci: dobro poznati kofein i nešto manje poznata klorogenska kiselina. Gotovo je sigurno da ste tijekom godina vidjeli naslove koji dijele razne vijesti o učincima kave na tijelo. Zahvaljujući znanstvenicima saznali smo da 3 do 4 šalice kave dnevno ne predstavljaju opasnost za zdravlje, a mogu biti vrlo dobre za organizam, posebno za jetru. Saznali smo i kako kava utječe na probavu, srce, pa čak i na ljudsko ponašanje. Ipak, za ljubitelje prve jutarnje kave ostaje najvažnije pitanje: kako kava djeluje na prazan želudac?

Je li kava na prazan želudac štetna?

Ispijanje kave na prazan želudac uobičajena je praksa, ali postoji mnogo pitanja i nedoumica o tome je li to u redu. Neki liječnici i nutricionisti savjetuju da se kava ne pije na prazan želudac, ali o tome nema dovoljno studija i istraživanja. Ono što su dosadašnje studije pokazale jest da ispijanje kave na prazan želudac ima i prednosti i mane. Ispijanje kave na prazan želudac pomaže kod mršavljenja i regulacije crijeva. Međutim, ispijanje kave prije doručka također uzrokuje povećanu razinu stresa, neravnotežu šećera u krvi i probleme s probavom. Ispijanje kave rano ujutro nije najbolja ideja za dobrobit nšeg organizma jer su razine kortizola (steroidnog hormona koji proizvode nadbubrežne žlijezde) vrlo visoke ujutro, a to u kombinaciji s kofeinom može dovesti do promjena raspoloženja i tjeskobe.

Koje su štetne posljedice ispijanja kave na prazan želudac?

Problemi s probavom: Proizvodnja želučane kiseline može se potaknuti ispijanjem kave na prazan želudac. Ovo dodatno opterećuje vaš probavni sustav i može dovesti do simptoma kao što su: probavne smetnje, nadutost, mučnina itd. Dakle, stvarno biste trebali zaboraviti na ispijanje kave na prazan želudac ako imate: sindrom iritabilnog crijeva (IBS), žgaravicu, čir na želucu, mučninu, refluks kiseline…

Hormon stresa: Još jedna raširena tvrdnja je da ispijanje kave na prazan želudac može dovesti do viših razina kortizola. Kortizol je steroidni hormon koji proizvode nadbubrežne žlijezde koji pomaže u regulaciji metabolizma i održavanju krvnog tlaka i razine šećera u krvi. Razina kortizola obično doseže vrhunac kada se osoba probudi, a zatim se smanjuje tijekom dana. Zanimljivo je da kava povećava proizvodnju kortizola. Kao rezultat toga, neki sugeriraju da bi konzumiranje ujutro moglo biti štetno.

Nivo šećera u krvi: Jutarnje ispijanje kave može imati štetan učinak na regulaciju šećera u krvi.

Promjene raspoloženja: Kada se kava pije na prazan želudac, može izazvati tjeskobu, drhtanje i promjene raspoloženja.

Hormonski balans: Konzumacija kave na prazan želudac utječe na pretvorbu hormona T4 (tiroksina) u hormone T3 (trijodtironin), što utječe na apsorpciju levotiroksina, sintetskog hormona štitnjače. U prijevodu: štetno je i za štitnjaču.

Koje je najbolje vrijeme za ispijanje kave?

Prema znanstvenicima, biološki vrhunci hormona kortizola javljaju se između 8 i 9 ujutro, podneva i 13 sati te 17:30 i 18:30 sati. Stoga je korisno piti kavu između tih razdoblja, primjerice od 9:30 do 11:30. Štoviše, budući da je u tom razdoblju razina kortizola najniža, onda vas kava može čak i stimulirati. Drugi prijedlog je da kavu pijete uz hranu umjesto na prazan želudac kako biste izbjegli lučenje želučane kiseline koja može oštetiti sluznicu želuca.

Kako piti kavu ujutro?

Ako doista ne možete zamisliti jutro bez kave, nutricionisti predlažu promjenu vrste napitka. Napravite latte (1 šalica mlijeka i šalica espressa) – proteini smanjuju štetne učinke kofeina. Također se preporučuje piti kavu uz doručak kako bi se smanjila stopa apsorpcije, što može ublažiti neke od potencijalnih nuspojava kave. Dijetetičari kažu da je kavu najbolje piti sa komadom integralnog tosta, orašastim plodovima i voćem, šalicom zobene kaše pripremljene s mlijekom, chia sjemenkama i bobicama ili parfeom od jogurta s granolom i svježim voćem.

Foto: Pexels