Čini se da nam urbani život pada sve teže s obzirom na to da se sve više okrećemo vrtlarenju kao načinu opuštanja. No predstavlja li vam problem ako i niste baš najbolji u tom hobiju, ne brinite se, imamo par savjeta koji će vas pretvoriti u kraljicu vlastitog balkona
Bilo u kući ili stanu, mnogi od nas su se, kao svojevrsnoj svakodnevnoj meditaciji, odlučili okrenuti brizi za “male zelene”. Naše biljne prijatelje, naravno. Dok se to prije smatralo jednim od najmanje seksi hobija, sada doživljava svoj veliki comeback. Prisjetite se samo kako ste donedavno razmišljali o vrtlarenju kao hobiju za “penziće”, a sada se pronalazite kako satima možete pretraživati internet gdje kupiti rajsku pticu, koje su najbolje biljke za vaš dnevni boravak, kako dovraga održati taj bosiljak na životu ili jesu li filodendron i dracena uistinu najbolje biljke za vas?
Međutim, malo tko od nas je u početku nešto posebno vičan u istom pa se okrećemo majkama, braći, prijateljima, bakama i Googleu za savjete kako ih što bolje održavali a neki od nas i održali na životu. Dok su nekima te male biljčice većinu vremena “na aparatima”, nekima je stan, balkon ili vrt “poput džungle”. Ali ne brinite se, nije problem samo u vama ako ste u ovoj prvoj kategoriji. Vrlo često već u startu radimo krive korake i odlučujemo se za zelenog ljubimca samo zato što nam je “lijep” i što će na naš zamišljeni način ispuniti prostor.
Dok su “botanički” trendovi na revijama već par sezona, naše obožavanje zelenila tek je nedavno ušlo u naše domove i lifestyle. Primijetite samo sve veći broj kafića i javnih prostora koji su stavili poseban naglasak na uređenje biljnim prijateljima. Ili ovogodišnji projekt Kina Europe, u kojem je postao prvi zagrebački hotel za biljke ovog ljeta (mi bismo rekli i u Hrvatskoj, ali nismo uspjeli provjeriti tu pretpostavku). Da ne spominjemo sve veći broj studija za uređenje interijera koji naglašavaju važnost korištenja biljaka u zatvorenom prostoru. Primjerice, kreativni studio Brigade, koji kontinuirano naglašava važnost korištenja biljaka: “Čovjek je oduvijek imao utjecaj na prirodu i svojim ponašanjem djelovao na nju, no što je s prirodom i kako ona utječe na nas? Svima nam je poznato da boravak u prirodi blagotvorno utječe na nas i naše zdravlje, ali ipak i dalje nedovoljno vremena provodimo u njoj. Današnji tempo modernog života i radno vrijeme nam to dodatno onemogućuju. Ne možemo preseliti ured u sredinu šume i biti okruženi stablima i biljkama kako bismo dobili najbolje od nje, ali možemo donijeti djelić prirode u radno okruženje. Biljke koje koristimo u prostoru vraćaju nas toj prirodi od koje je sve poteklo i iz koje crpimo bolju kvalitetu života. Iako u njima često vidimo tek estetsku vrijednost, humanizirajući prostor njihovim korištenjem, osjećamo se bolje. Uz njih svoje radno okruženje i životni prostor doživljavamo kvalitetnijim”.
Također, ovogodišnje istraživanje među milenijalcima pokazalo je da na brigu o biljkama troše čak 50 posto više od prethodne generacije. Internetska prodaja biljaka porasla je za 41 posto, a javljaju se i startupovi, poput Patcha putem kojeg se može kupiti sjeme gotovo bilo koje biljke na svijetu ili sama biljka, i to dimenzija koje vama odgovaraju. Čini se da milenijalci pomalo mijenjaju lude neprospavane noći u klubovima za igre u vrtu.
Stručnjaci imaju par pretpostavki zašto je to tako. Jedna od njih je ta da se nalazimo u predvidljivom ciklusu. Opsesija biljkama postojala je u viktorijansko doba koje je trajalo do početka 1900., pa se ponovno javila u 70-ima, i nakon svojevrsnog zatišja, javila se sada. Druga je to da uključivanje biljaka u uređenje doma prirodno slijedi jednostavni skandinavski stil koji je već duže vrijeme na tronu najlajkanijih načina uređenja doma i postova na Instagramu.
DNEVNA DOZA BILJAKA
No treba napomenuti da, iako se trendovi mijenjaju, sumnjamo kako će se ljubav prema vrtlarenju i biljkama ikad ugasiti. Prednosti suživota s biljkama uistinu su velike: čiste naš zrak, podižu koncentraciju i smanjuju stres, a brigu o njima mnogi uspoređuju s meditacijom. Kao što su nam rekli i dečki iza sve popularnijeg Instagram profila “Dnevna doza biljaka”, Leon Božić i Tomislav Štrkalj: “Osim što estetski izgledaju super te podižu atmosferu i izgled prostorije, biljke na razne načine podižu i samu kvalitetu života. Na mnoge od nas djeluju umirujuće, unoseći u naš životni prostor taj prirodni element koji nam često nedostaje, pogotovo nama koji živimo okruženi betonom i asfaltom. Uz to, biljke čiste zrak! Postoji cijeli popis biljaka, i to stvarno uobičajenih, koje čiste zrak od nečistoća poput amonijaka, benzena, formaldehida itd. Još 1989. godine NASA je objavila rezultate istraživanja o pozitivnom utjecaju biljaka na kvalitetu zraka, a na popisu se nalazi 16 biljaka koje će učiniti zrak kvalitetnijim.“
Još ako imate sreće pa možete uzgajati povrće ili začine, ujedno i kontrolirate ono što unosite u svoj organizam. Pa makar se radilo o bosiljku, ružmarinu ili vlascu, sigurno ima bolji okus kada je iz vlastitog vrta, zar ne? Kako bismo vam olakšali početke, pripremili smo par savjeta tandema iza sve popularnijeg profila, “Dnevna doza biljaka”, koji su isto pokrenuli iz jednostavnog razloga: “Uvijek kažemo da je “Dnevna doza biljaka“ projekt koji je nastao iz ljubavi prema biljkama, a glavni cilj nam je bio zabaviti se dok širimo tu ljubav i dijelimo je s drugima. Budući da smo projektu od početka pristupili vrlo ozbiljno, “Dnevna doza biljaka” postala je pravi community, mjesto okupljanja ljubitelja biljaka i onih koji će to tek postati. Osim toga, svjesni smo da u Hrvatskoj i regiji nedostaje projekt koji bi promovirao rastući “urban jungle“ trend te smo ga željeli približiti našim ljudima. Upravo zato sve pišemo na hrvatskom jeziku – od imena biljaka i savjeta pa sve do lokacije gdje se pojedine biljke mogu nabaviti. Obojica smo svjesni dinamičnosti društvenih mreža, stoga zajednici “Dnevne doze biljaka“ uvijek želimo pružiti zanimljiv sadržaj. Predstavljamo pojedine biljke uz savjete o brizi te zanimljive informacije. Nedavno smo predstavili novu rubriku o zračnim biljkama u suradnji s brendom Kote Living, kreiramo putopise iz botaničkih vrtova koje smo posjetili (nalaze se u Instagram Story Highlights), snimili smo video-upute o sadnji i presađivanju začina, organiziramo nagradne natječaje itd.“
Najbolje biljke za početnike u stanu….
- Sansevieria trifasciata kod nas je poznata i pod imenom “svekrvin jezik” ili jednostavno sanseverija. Osim što pročišćava zrak, kisik proizvodi noću pa je idealna za spavaće sobe i treba joj minimalno zalijevanja. Jedini minus je to što je otrovna za kućne ljubimce pa je treba držati podalje od znatiželjnih njuškica.
- Spathiphyllum wallisii, kod nas “spatifilum” ili jedarce. Još jedna od biljaka s NASA-inog popisa, a iz zraka uklanja svaku od štetnih kemikalija na koju su je testirali. Voli blagu svjetlost i vlagu, što je čini super kandidatkinjom za kupaonice s prozorom.
- Zračne biljke roda Tillandsia, kod nas tilandsije, koje su stvarno zanimljive jer rastu bez zemlje! To ne znači da ih ne treba zalijevati. Naime, vole vlagu pa ih treba prskati jednom tjedno, a jednom u mjesec dana uroniti u vodu na sat-dva, dobro otresti i pustiti da se osuše te staviti na svijetlo i prozračno mjesto. Izgledaju stvarno super, pravi su eye-catcher.
Popis je stvarno dugačak i, zapravo, nekome će odgovarati biljke koje neće odgovarati nekom drugom, neovisno o tome je li osoba početnik ili iskusna u tome. Sve ovisi o uvjetima u stanu te o količini brige koju osoba može posvetiti biljci.
Top 5 biljaka za balkon…
Na balkonima volimo agave! Svima onima koji žive u unutrašnjosti zemlje, agave će donijeti dašak Mediterana i podsjetiti ih na ljetovanje. Za sve one koji vole kuhati, tu je klasično začinsko bilje – bosiljak, ružmarin, menta, origano, chili papričice itd. Vrlo su jednostavni za uzgoj, ali treba im osigurati dovoljno svjetlosti i vlage.
Na našem balkonu trenutačno se sunča naša kolekcija kaktusa i sukulenata, ali ih preko zime treba skloniti od hladnoće i mraza.
Oni koji svoje balkone žele skloniti od tuđih pogleda i na miru se sunčati nagi, mogu iskoristiti razne penja čice poput bršljana i pasiflore (Hedera heliX i Passiflora incarnata) koji će zazeleniti sve neugledne pregrade i ograde.
7 savjeta za početnike
- SMANJITE ZALIJEVANJE
Nemojte ubiti svoje biljke od ljubavi! Provjerite zemlju i ako je vlažna, nemojte zalijevati!
- POZORNO ODABERITE
Ako znate da nećete imati vremena za brigu, zgrabite đavolji bršljan, to jest zlatni puzavac, koji će uživati u zapostavljanju. Zalijevajte ga svaka tri tjedna.
- IGRA SVJETLA I SJENE
Dobro promotrite što vam je na raspolaganju, koliko će zapravo vaša biljka imati, to jest neće imati svjetla.
- SUNČANE BILJKE
Ako imate dosta sunca, odlučite se za što više lavande i ružmarina. Mirišu božanstveno!
- MALO MJESTA?
Ako ne raspolažete s previše kvadrata, zašto ne biste probali s penjačicama?
- STRPLJENJE
Pustite svoj vrt barem godinu dana da vas oduševi u svom punom sjaju. Imajte strpljenja…
- ZAČINI
Ako se želite fokusirati na unutarnji dio, začini su idealan izbor. Tko ne voli svježu mentu ili peršin? Ujedno su oni i savršeni za početnike!