Grčevi u nogama vrlo su česta pojava i u tom trenutku otežavaju svaku akciju. Iako mogu biti vrlo bolni, brzo prolaze. Zašto dolazi do grčeva u nogama pročitajte u tekstu.

Grčevi u nogama mogu se dogoditi bilo kada. Često su iznenadni i mogu biti toliko jaki da vas probude čak i iz dubokog sna. Ovo zatezanje mišića na listovima ili bedrima obično traje nekoliko minuta i može biti prilično bolno. Međutim, ti su grčevi obično bezopasni i brzo prolaze. Uzroci grčeva često su povezani s razinama hidratacije, prekomjernom upotrebom mišićnih vlakana ili neravnotežom elektrolita ili magnezija. Vjerojatno ste barem jednom u životu doživjeli grčeve u nogama. A ako ih imate često, onda se sigurno pitate što ih uzrokuje kako biste mogli utjecati da se rjeđe događaju. Evo nekoliko razloga zašto se grčevi javljaju.

Umor i pretjerani zamor mišića

Pretjerani umor mišića i prenapregnutost tijela mogu pospješiti pojavu grčeva u nogama zbog stalnog pritiska na zglobove i mišiće. Dodatni pritisak slabi okolne mišiće, što zauzvrat uzrokuje jači rad drugih mišića i dovodi do kontrakcija koje traju nekoliko minuta.

Neravnoteža elektrolita

Promjena ravnoteže elektrolita povezana je s izdržljivošću mišića. Na primjer, ako imamo manjak magnezija u tijelu, vrlo je vjerojatno da ćete često imati ove bolove. Nedostatak magnezija jedan je od najčešćih razloga za pojavu grčeva.

Određena medicinska stanja i lijekovi

Određena medicinska stanja mogu uzrokovati grčeve. To su primjerice: dijabetes, duboka venska tromboza, zatajenje bubrega, bolest perifernih arterija, kompresija živaca i bolesti povezane s jetrom i štitnjačom. Ako imate česte grčeve, provjerite svoje zdravlje.

Zašto se javljaju grčevi u nogama: Neadekvatno istezanje

Neadekvatno istezanje može povećati učestalost grčeva. Kada se neispravno istežete, možete pojačati bol grčeva i sami ih izazvati. Istezanje je vrlo važno, ali jednako je važno da se pravilno istežete.

Dugotrajno sjedenje ili stajanje

Dugotrajno stajanje ili sjedenje može uzrokovati niz zdravstvenih problema, uključujući debljanje i pretilost, povišen krvni tlak ili visok šećer u krvi. Ako ste dugo u istom položaju, tijekom dana svakako napravite lagano istezanje i uključite više kretanja kako biste poboljšali protok krvi.

Grčevi u nogama: Prevencija

Kako postoje različiti razlozi za pojavu grčeva, njihova prevencija također ovisi o pojedincu. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste spriječili grčeve.

  • Započnite vježbe odgovarajućim zagrijavanjem
    Redovno istezanje pomaže u fleksibilnosti mišića. Oni se moraju zagrijati, a istezanje pomaže u prevenciji povreda i grčeva.
  • Ne preskačite vježbe snage
    Vježbe snage često su dobar način za sprječavanje grčeva ako se pravilno izvode. Ponekad je nedostatak treninga snage razlog čestih grčeva, posebno tijekom trčanja.
  • Hidratacija i dovoljan unos elektrolita
    Održavanje zdrave i uravnotežene prehrane može pomoći zadovoljiti tjelesne potrebe za hranjivim tvarima koje sprječavaju grčeve. Lubenica, krastavac i banane bogate su elektrolitima pa se preporučuje njihova konzumacija.
  • Savjetujte se s liječnikom
    Kao što je navedeno, grčevi prate neka medicinska stanja. Ako sve radite kako treba, a grčevi se i dalje javljaju, možda bi bilo najbolje da se obratite liječniku.

Trenutno olakšanje za grčeve u nogama

Kada osjetite bolne grčeve, željet ćete trenutno olakšanje. Većina ljudi instinktivno trlja ili stišće mišić. Ovo može biti od pomoći, ali najbolje je istegnuti mišiće tijekom grča. Istezanje potiče mišićna vlakna na opuštanje, a grčevi u nogama nestaju.

Foto: Pexels