Terapija boravka u prirodi puno je puta pokazala svoje pozitivne učinke, a postoje i znanstveni dokazi koji potkrepljuju ovu praksu. Studije su pokazale da boravak u prirodi smanjuje razinu kortizola, hormona stresa, što automatski dovodi do nižeg krvnog tlaka i smanjenja anksioznosti. Osim toga, boravak u prirodi ima umirujući učinak i na živčani sustav, poboljšava raspoloženje i pomaže u smanjenju mentalnog zamora

Tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća, liječnik i znanstvenik Qing Li proveo je opsežna istraživanja o utjecaju “šumske kupke” na zdravlje ljudi, testirajući različita šumska okruženja. Njegova istraživanja uključivala su usporedbu boravka u različitim tipovima šuma – od gustih zelenih šuma pa sve do šumskih područja unutar urbanih sredina, a rezultati su pokazali da prolistale šume imaju najjači učinak na ljudsko zdravlje. Dr. Li otkrio je da boravak u ovakvim okruženjima značajno povećava razinu NK stanica koje igraju ključnu ulogu u imunološkoj obrani organizma. Te stanice pomažu tijelu da identificira i uništi bolesne stanice, a njihov porast nakon boravka u šumi može trajati i do nekoliko tjedana.

Jedan od ključnih razloga zašto prolistale šume imaju tako pozitivan utjecaj na zdravlje krije se u kemijskim spojevima poznatim kao fitoncidi. To su prirodni spojevi koje lišće/drveće ispušta kako bi se zaštitilo od štetnih organizama i nametnika, a istraživanja su pokazala da ti spojevi, kad ih udišemo, djeluju blagotvorno na ljudski imunološki sustav te pomažu u borbi protiv infekcija. Stoga šumski zrak obogaćen fitoncidima djeluje poput kakvog prirodnog eliksira koji pomaže tijelu da se regenerira te očisti od stresa i toksina.

Iako jedna sesija boravka u šumi može pružiti niz koristi, dr.Li preporučuje da se “šumska kupka” prakticira barem jednom mjesečno. Razina NK stanica s vremenom opada, stoga je potrebno redovito obnavljati vezu s prirodom, ali nije dovoljno samo prošetati šumom – potrebno je potpuno prepustiti se trenutku, isključiti iz svijeta tehnologije i fokusirati na sadašnjost. To znači polako disati i angažirati sva osjetila, slušati šuštanje lišća te osjetiti miris zemlje.

Stoga, sljedeći put kad osjetite stres ili umor, razmislite o šetnji šumom – vaše tijelo i um će vam biti zahvalni!

Foto: Unsplahs