Svi smo barem jednom sudjelovali u živopisnim raspravama o tome trebamo li večerati prije nego se smiri sumrak ili kasnije, slušali prodike da večera nakon 18 sati deblja i slične mitove koji nas navode na zaključak da je večeranje kvantna fizika koju moramo riješiti.

No, postoji li u stvarnosti “idealni vremenski okvir” za večeru? Kada bismo zapravo trebali jesti zadnji obrok u danu?

Koje je najbolje vrijeme za večeranje?

Za početak, ne postoji određeno vrijeme koje svima odgovara, to zapravo ovisi o vama i vašim specifičnim životnim i zdravstvenim potrebama.

Vanessa Rissetto, registrirana dijetetičarka i izvršna direktorica tvrtke Culina Health, objašnjava da različiti čimbenici kao što su dob i način života igraju ulogu u određivanju kada ćete pojesti posljednji obrok u danu.

“Ako radite u smjenama, na primjer, i radite dok svi spavaju, tada je vaš tajming za jelo drugačiji. Kao opće pravilo, preporučujem da jedete unutar dva sata nakon buđenja i da pojedete nešto svaka tri do četiri sata, a  pokušajte prestati jesti najmanje tri sata prije spavanja”, kaže Risetto. 

Ranija večera, doduše, može biti od koristi onima koji se bore s određenim probavnim i zdravstvenim problemima. 

McKenzie Caldwell, RD, registrirani dijetetičar i stručnjak za PCOS nutricionizam, kaže da bi oni s refluksom kiseline ili kroničnom žgaravicom trebali razmisliti o ranijim večerama kako bi im se hrana u potpunosti probavila prije nego što legnu. Oni s dijabetesom mogu primijetiti bolje rezultate glukoze u krvi ako jedu tri do četiri sata prije spavanja. Ali Caldwell naglašava da to još uvijek sve ovisi o svakoj osobi.

Ono, što je važno je ne jesti tik prije spavanja i obratiti pažnju na tekućine koje pijete. Izbjegavajte kofein četiri do šest sati prije spavanja jer može poremetiti san. Kvalitetan san povezan je s boljom regulacijom šećera u krvi, pa čak i najbolje namjere za ranijim večeranjem mogu se narušiti noćnom kavom ili čajem s kofeinom.