Trendovi u uređenju interijera mijenjaju se gotovo jednako brzo kao i oni u industriji mode ili ljepote jer svaka sezona donosi nove ideje i pristupe. Tako se, nakon duljeg perioda dominacije neutralnih tonova, minimalizma i skandinavske prozračnosti, sve češće traže izražajnija rješenja koja unose karakter i osobnost u dom

Upravo iz tog vala dolazi color drenching, zanimljiv trend u uređenju interijera koji podrazumijeva korištenje jedne boje ili nijanse za obuhvaćanje svih površina u prostoriji. To uključuje zidove, stropove, lajsne, vrata pa čak i namještaj.

Color drenching u praksi

Primjena color drenchinga u prostoru može biti vrlo efektna, ali da bi rezultat bio uspješan, važno je obratiti pozornost na nekoliko ključnih elemenata. Prvi korak jest pažljiv odabir boje, odnosno nijansa bi trebala odražavati željeni ugođaj u prostoru. Svijetle boje poput bež, puderasto ružičaste ili pastelno plave mogu stvoriti osjećaj prozračnosti i vizualno povećati prostor, dok će tamnije nijanse unijeti dozu intimnosti i ugodne zatvorenosti.

Isto tako, da bi se izbjegla jednoličnost, preporučuje se kombinacija različitih završnih obrada unutar iste boje. Primjerice, mat zidovi mogu se odlično nadopuniti sjajnim ili polusjajnim lajsnama, vratima ili komadima namještaja u istoj nijansi, čime se prostoru dodaje tekstura i dubina bez gubitka kohezije. Time se postiže uredan izgled i smanjuje tzv. vizualna buka, zbog čega prostor djeluje skladnije. Jedna od glavnih prednosti ove tehnike jest proširenje prostora jer kad su zidovi, strop i drugi elementi u istoj boji, granice prostorije postaju manje izražene pa sve djeluje otvorenije i prostranije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VK Interiors, LLC (@vkinteriors)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by decorazioni (@decorazioni_interior)

Zašto ovaj trend neki ipak ne vole

No, iako color drenching može prostoru dati wow efekt, kao i svaki trend, nosi i određene izazove. Prvi među njima jest rizik od monotonije, a to znači da korištenje jedne boje u cijelom prostoru može brzo djelovati jednolično ako se ne igra različitim teksturama, materijalima i završnim obradama. Također, ova tehnika donosi manju fleksibilnost; budući da je cijeli prostor usklađen s jednom nijansom, kasnije izmjene dekora, poput dodavanja novih boja ili uzoraka, mogu biti zahtjevnije i tražiti više planiranja. Još jedan potencijalan izazov krije se u samom intenzitetu boje. Ako se odabere vrlo tamna ili zasićena nijansa, prostor može djelovati manje, zagušeno ili pretjerano zatvoreno, osobito ako se radi o prostoriji s malo prirodnog svjetla.

Stoga, prije nego što se upustite u ovaj trend, važno je dobro razmisliti o tome koju emociju želite da prostor izaziva, koliko svjetla ima i koliko ste spremni posvetiti se samo jednoj boji.

Foto: Instagram/@domandecors