Svi smo svjesni da cijene goriva luduju kao i da Hrvatska nije jedina koja prolazi te fluktuacije. Ne znamo što nam nosi budućnost, pa je možda dobro pravovremeno sagledati opcije uštede ako ne i krenuti prakticirati. Donosimo neke od njih

I dok su mnogi od nas u početku sumanuto upisivali u tražilicu “cijene goriva idući tjedan”, vjerujemo da su mnogi i shvatili da od toga ništa.  Dok je cijena plina još pod upitnikom, Hrvatska je među zemljama Europske unije gdje je gorivo najjeftinije. No to ne znači baš puno ako uzmemo u obzir da prosječna plaća u Zagrebu iznosi osam tisuća kuna (iako je većina prema donjoj granici), a mjesečno gorivo plaćamo čak do dvije tisuće kuna!

Uz to, zakon ne predviđa obavezu poslodavaca da plaćaju naknadu za prijevoz na posao i s posla već je nadoknada materijalnih prava radnika troškova prijevoza uređena kolektivnim ugovorom (ako se primjenjuje), pravilnikom o radu, ugovorom o radu ili odlukom poslodavca. No većina to prakticira ali naknada se kreće u visini mjesečne prijevozne karte. Zato se mnogi pitaju – kako uštedjete na prijevozu ako ne dođe do zamrzavanja cijena goriva? 

Evo nekoliko primjera, no koji bi trebali prakticirati bez obzira na sve. Zašto zagađivati okoliš ili trošiti više nego li je potrebno? 

Isključite motor

Noviji automobili često imaju start-stop sustav koji automatski isključuje motor dok automobil stoji, čime se u gradskom prometu s mnogo semafora može prilično uštedjeti. Ista bi bila stvar da i sami isključujete automobil dok stojite na semaforu. Osim toga, ugasite automobil ako nekoga čekate, nema potrebe da radi.

Klima uređaj samo ponekad

Klimatizacijski uređaj nije potrebno imati stalno uključen jer on podiže potrošnju od 0,3 do 0,8 litara na 100 kilometara. Naravno, ako su vrućine nepodnošljive ili prehladne zime, nipošto nemojte misliti na potrošnju.

Carpooling

Sjećate li se da su naši roditelji putovali na posao u društvu koleg(ic)a i susjeda? Imali svoje sisteme rotacije, jedan tjedan ja, jedan tjedan ti. Možda je vrijeme da vratimo taj sustav, i ne samo zbog ušteda, već i zbog kreiranja malo snažnijih odnosa s ljudima koji nas okružuju. Vjerujemo da mnogi nit ne znaju ime svojih susjeda kao i da ne stignu tijekom radnog vremena popričati o lakim temama. Gužve bi svakako mogle biti zabavnije!

Pametno s gasom

Najvažnije pravilo za štedljivu vožnju je nježno dodavanje gasa. Okretaje držite u najpovoljnijem rasponu, a kada postignete željenu brzinu, prebacite u najviši stupanj prijenosa i tako održavajte brzinu. Novi automatski mjenjači sami optimiziraju stupanj prijenosa pa su dobar izbor ako ste u procesu kupnje automobila. 

Vodite brigu o automobilu

Posve ispravno vozilo troši najmanje goriva. Neprohodni filtar zraka, staro ulje, istrošene svjećice pridonose većoj potrošnji. No osim motora, treba se brinuti i o gumama. Preniski pritisak u gumama doprinosi njihovom neravnomjernom trošenju te većoj potrošnji goriva. 0,2 bara preslabo napumpane gume povećavaju potrošnju čak do 10 posto!

Probajte prijeći na romobil

Ako vam je udaljenost do posla oko 5-6 km, s romobilom ćete taj put prijeći u 30-ak minuta, naravno ovisno o brzini vožnje (na što pripazite)! Uz to, imat ćete manje stresa po putu i guštati bezbrižno prelazeći gužve! No danas ima toliko modela na tržištu, da se dobro raspitajte prije kupovine romobila kako biste odabrali onaj optimalan za sebe. 

I na kraju – idealna opcija – bicikl

Nema bolje opcije za vaše fizičko zdravlje,mentalno zdravlje i novčanik!