Ima li boljeg vikenda od onog provedenog u prirodi? Mi mislimo da nema, a vjerujemo da ćete se i vi složiti s nama, stoga – okupite drage ljude i još se danas stignete zaputiti na izlet ili na obližnju planinu. Živite li u Zagrebu i okolici, predlažemo da to bude Sljeme!

Iako je pješačenje na vrh Sljemena divno iskustvo, ujedno je i zahtjevno, pa ako ste za ipak nešto laganiji tempo, idealna opcija je vožnja žičarom. Žičara Sljeme, osim što vas jako brzo dovozi na sâm vrh, pruža i predivan pogled na obronke Medvednice i grad, a od svibnja je besplatna za sve stanovnike Zagreba.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marko Jurlina (@marxone1)

Naime, Odlukom Grada Zagreba doneseno je da svi oni koji imaju prijavljeno prebivalište ili boravište – besplatno mogu koristiti žičaru, a za one koji nemaju, istaknut je novi cjenik. Isto tako, dogodile su se promjene i za biciklističke karte. Trošak prijevoza bicikla za sve korisnike bit će jedinstven i iznosit će 2,50 eura. Stanovnici Zagreba moći će kupiti dnevnu biciklističku kartu po sniženoj cijeni od 9 eura, dok će cijena za ostale iznositi 24 eura. Što se tiče godišnje biciklističke karte, Zagrepčani će za nju izdvojiti 110 eura, a ostali korisnici 290 eura.

Radnim danima žičara radi od 10:00 do 19:00, a tijekom vikenda i praznicima od 09:00 do 19:00. Zadnji polazak s Donje postaje je u 18:30.

Međutim, želite li na Sljeme ipak pješke, ovo su tri najpopularnije staze!

Šestine/Sljeme (Bažulovka)

Planinarska staza broj 12, poznata i kao Bažulovka, proteže se od crkve Svetog Mirka u Šestinama, preko Medvedgrada, sve do vrha Medvednice – Sljemena. U neposrednoj blizini ove staze nalaze se Kraljičin zdenac i Lugareva kućica, a do Šestina može se doći autobusnom linijom 102 koja polazi s Mihaljevca ili Britanskog trga.

“Željezničar” (Leustekova staza)

Planinarska staza broj 14, odnosno Leustekova staza, nazvana je tako u čast Albinu Leusteku, zagrebačkom šumaru koji je znatno pridonio uređenju Medvednice. Staza počinje na tramvajskoj stanici Gračani i vodi do Doma Željezničar te ulaza na Činovničku livadu, a duž nje se nalazi nekoliko izvora pitke vode. Do stanice Gračani može se stići tramvajem broj 15 koji polazi s Mihaljevca i ide do predzadnje postaje.

“Puntijarka” (Bikčevićeva staza)

Planinarska staza broj 18, tj. Bikčevićeva staza ime je dobila po šumaru Tomislavu Bikčeviću koji je doprinio revitalizaciji šuma i zelenih površina u Zagrebu i na Medvednici. Staza započinje u Gračanskom Dolju i vodi do Planinarskog doma Puntijarka, a do početka staze može se doći tramvajem broj 15 koji polazi s Mihaljevaca i vozi do posljednje stanice Gračansko Dolje.

Foto: Instagram, Unsplash