Europska unija objavila je službenu tužbu protiv Amazona zbog zlouporabe monopolskog statusa na području online trgovine i otvorila istragu o poslovnoj praksi tvrtke
Regulatori Europske unije podnijeli su u utorak antimonopolsku prijavu protiv Amazona, optužujući ovog giganta e-trgovine da koristi svoj pristup podacima tvrtki koje prodaju proizvode na njegovoj platformi kako bi stekao nepoštenu prednost nad drugima. Optužbe, podignute dvije godine nakon što su započeli istraživati tvrtku, posljednji su pokušaji europskih regulatora da suzbiju moć velikih tehnoloških kompanija. Margrethe Vestager, povjerenica EU zadužena za pitanja tržišnog natjecanja, nedavno je kaznila Google kaznama u iznosu od gotovo 10 milijardi američkih dolara i otvorila dvije paralelne istrage protiv Applea.
Ograničavanje rasta konkurenata
‘’Istraga je otkrila da Amazon uzima zaštićene podatke kupaca, poput broja naručenih proizvoda i prihoda kupaca, te ih prebacuje u vlastite maloprodajne algoritme kako bi odlučili koje će nove proizvode lansirati i cijenu svake nove ponude’’, rekla je Vestager. ‘’To omogućuje Amazonu da marginalizira nezavisne prodavače i ograniči njihove potencijale rasta’’, dodala je. Prema Vestager, više od 70 % internetskih kupaca u Francuskoj i više od 80 % u Njemačkoj kupilo je nešto na Amazonu u posljednjih 12 mjeseci. “Ne preispitujemo uspjeh Amazona ili njegovu veličinu, naša je briga vrlo specifično poslovno ponašanje koje, čini se, narušava konkurenciju”, izjavila je.
Presuda bi se mogla vući godinama i izložiti Amazon potencijalnim kaznama do 10 % godišnje godišnje prodaje. Na temelju predviđanja kompanije za prihod ove godine, to bi podrazumijevalo maksimalnu kaznu od oko 37 milijardi dolara . “Ne slažemo se s preliminarnim tvrdnjama Europske komisije i nastavit ćemo ulagati sve napore kako bi osigurali da ona točno razumije činjenice”, navodi se u priopćenju tvrtke Amazon.
Način na koji velike tehnološke tvrtke koriste podatke i rješavaju probleme s manjim suparnicima postalo je glavni fokus regulatora s obje strane Atlantika.
Američko Ministarstvo pravosuđa prošlog je mjeseca optužilo Google da guši konkurenciju kako bi zadržao svoj čvrsti položaj na tržištu internetske pretrage i pretraživačkog oglašavanja. Europska unija pojavila se tu kao ključno bojište zbog svojih strogih pravila o zaštiti podataka, govoru mržnje, oporezivanju i pitanjima tržišnog natjecanja. EU već ima iskustva s kažnjavanjem američkih tehnoloških tvrtki poput Googlea s milijardama novčanih kazni, a Amazon bi mogao doživjeti istu sudbinu.
Photo by Bryan Angelo on Unsplash