Ako se borite sa simptomima alergije dok spavate, alergolozi upozoravaju na veliku “crvenu zastavu” o kojoj mnogi ne razmišljaju

Sezona alergija u punom je jeku. Neki njezini uzročnici nalaze se oko nas tijekom cijele godine (poput dlaka kućnih ljubimaca i prašine), ali proljeće može biti posebno okrutno jer postoji i pelud koju treba “preživjeti”. Povrh toga, lijepo vrijeme i otvoreni prozori pozivnica su za više vrsta alergena da uđu u vaš dom.

Ako se borite sa simptomima alergije dok spavate, alergolozi upozoravaju na veliku “crvenu zastavu” o kojoj mnogi ne razmišljaju.

Neočekivani krivac za pogoršanje simptoma alergije

Kada ste posljednji put oprali jastuke? Ne vaše jastučnice (iako je i to važno), nego baš jastuke? Ako se ne možete sjetiti, u tome bi mogao ležati veliki krivac za pogoršanje simptoma alergije. Naime, jastuci su klasično “skladište” za grinje, koje su uobičajeni višegodišnji alergen, kako upozoravaju stručnjaci.

Dakle, neoprani jastuci mogu biti prekriveni grinjama, plijesni, dlakom kućnih ljubimaca, pa čak i peludi u ovo doba godine ako se ne istuširate kada dođete kući. Da ne spominjemo kako jastuk može sadržavati bakterije, gljivice i druge ostatke i čestice od kojih se možete razboljeti ili pogoršati alergije pojačavajući upalu. Kad bolje razmislite, nije baš nešto na čemu želite ležati osam sati dnevno, zar ne?

Uza sve to, jastuci od perja mogu posebno smetati osobama s alergijama jer su mnoge od njih alergične upravo na perje, posebno zato što je i samo perje sklono skupljanju prašine i grinja. Međutim, bilo koja vrsta jastuka može izazvati simptome alergije ako se ne pere redovito. Primjerice, jastuci s prirodnim i sintetičkim vlaknima mogu sadržavati krhotine i alergene poput grinja, peludi, plijesni i životinjske dlake, koji se mogu nakupiti tijekom vremena ako se ne peru.

Koliko biste često trebali prati jastuke – i kako to učiniti

Alergolozi savjetuju da bi jastuke trebalo prati svakih tri do šest mjeseci ako patite od alergija te ih potpuno zamijeniti svakih nekoliko godina. Također preporučuju korištenje navlaka za grinje za jastuke jer one u potpunosti pokrivaju jastuk i zatvaraju se patentnim zatvaračem. Navlake za jastuke i navlake za grinje treba prati jednom tjedno u vrućoj vodi, s posteljinom.

Ako nikad niste razmišljali o pranju jastuka, vjerojatno se pitate kako to učiniti. Iako je uvijek najbolje pročitati uputu s deklaracije na jastuku (ili provjeriti na web-stranici tvrtke za savjete ako je oznaka izblijedjela i ne možete ju pročitati), stručnjaci savjetuju da je najbolje prati ih u vrućoj vodi kako bi se lakše uklonile grinje i drugi ostaci. Neki se jastuci mogu staviti u perilicu rublja dok druge treba prati ručno. Ako ih sušite u sušilici, onda to radite na visokoj temperaturi.
Uza sve to, postoje i navlake protiv grinja za madrace jer i oni mogu sadržavati veliku količinu grinja, što može pridonijeti cjelogodišnjim alergijama.

Mali trikovi za zdraviji zrak u spavaćoj sobi

Alergolozi preporučuju da u spavaću sobu stavite i ovlaživač zraka jer može biti koristan za smanjenje izloženosti životinjskoj dlaci i peludi iako nije posebno koristan za alergiju na grinje. Ako je pelud jedan od okidača alergije, prozore spavaće sobe držite zatvorene. Ako vam boravak u blizini životinja uzrokuje kihanje, držite kućne ljubimce podalje od spavaće sobe. Općenito, spavaća soba bez tepiha bit će manje alergena.
Spavaća soba najvažnije je mjesto za izbjegavanje alergija jer tamo provodimo najmanje osam sati. Zato, ako želite mirno spavati, ključni su – čisti jastuci.

Foto: Pexels