Ako ste ostali u Zagrebu ovaj vikend, nema bolje vijesti. Napokon možete istražiti one lokacije na svega sat vremena od Zagreba. Ne sumnjamo da ćete dolaskom tamo, upijanjem pogleda i sunca, imati veliki upitnik iza glave – kako ih već niste posjetili? Sačuvajte ovu listu jer je iznova nadopunjujemo!
Nedjeljni ručak zahtijeva jedan obiteljski, tradicionalni pristup, pa smo se vodili za authtonim domaćim jelima, slasnim namirnicama, i okruženjem koje će vas podsjetit na vikend-izlete i ručkove s obitelji dok ste bili djeca.
Restoran August
U Moslavini, kojih pedesetak minuta i pedesetak kilometara od Zagreba, pronašli smo jedno sjajno mjesto kojem se iznova vraćamo, a koje će oduševiti nostalgična nepca, ljubitelje autohtone domaće hrane, finog vina i sjajne atmosfere – Vinarija i restoran August. Odlična hrana, vino, zimi dekice, ljeti ležaljke na suncu s pogledom na vinograd dokle pogled seže i autohtonim dvjestogodišnjim moslavačkim čardakom za leđima. Restoran i vinarija August u Moslavini, u vlasništvu je dvoje inspirativnih ljudi koji su zamijenili grad za boravak u prirodi i sljubljivanje dobre hrane, dobre kapljice i dobrih ljudi.
Dijana Sušac i njezin suprug Marko Sušac preuzeli su obiteljsku vinariju Dijaninih roditelja i napravili restoran August. U njemu ćete uvijek moći pojesti sezonske namirnice koje nabavljaju lokalno od od malih proizvođača i iz OPG-ova, te je stoga jelovnik mali i sezonski – tako da jedete domaće, sezonsko i friško. No uz to, tamo vas čeka nezaboravni pogled na Moslavinu u kojem možete uživati do sutradan jer nas čeka i nekoliko šarmantno i autohtono uređenih soba.
Grešna gorica
Grešna gorica prvi je registrirani seljački turizam u Hrvatskoj, ali i restoran koji je prema Gault&Millau uvršten među sti najboljih u Hrvatskoj, i samo to su dovoljni razlozi zašto morate pojesti ručak u Kleti Grešna gorica u vlasništvu obitelji Podboj. Damir, Jasna, Marko i Matija uz podršku djeda Vladimira i bake Ankice, započeli su s radom na seoskom domaćinstvu 1996. godine. Sakupljajući stare predmete koji su opisivali seoski život na zagorskim bregima obitelj je počela uređivati okoliš i ugostiteljski objekt. Radom s prirodnim materijalima željeli su postići danas prepoznatljiv domaći, prirodni i izvorni seoski ugođaj. Tom ugođaju uvelike pridonose zelene livade i vinogradi koji okružuju goste dok oni uživaju u domaćim zagorskim delicijama kao što su domaći naresci, sir i vrhnje, kukuruzni kruh, purica s mlincima, štrukli… Stara bačva koja je nekoć čuvala 7000 litara vina danas je preuređena u kutak za goste, a posebno je zanimljiva najmlađima posjetiteljima. Dvadeset godina stvarani ugođaj vraća goste u srednjovjekovna vremena grofova Ratkay iz Velikog Tabora kojim i danas tiho odzvanja legenda o tragičnoj ljubavi Veronike Desinićke i grofa Fridrika koji su se potajno sastajali u Grešnoj Gorici. Prema legendi, brežuljak Grešna gorica bio je tajno sastajalište mladih ljubavnika Veronike i Fridrika. Zbog njihove zabranjene ljubavi i “grijeha”, brežuljak nosi današnji naziv.
“Stara rimska poslovica kaže: ‘Da bi upoznao jedan narod i njegov kraj, sjedni za njegov stol, probaj njegovu hranu i pij njegovo vino, tada ćeš upoznati kakav je to kraj i kakvi su to ljudi.’ Ako vjerujete u riječi starih Rimljana, upravo u našem ugostiteljskom objektu možete vrlo dobro upoznati zagorski kraj, ljude i običaje. Naše seosko domaćinstvo nudi vam ugođaj pravog zagorskog seoskog ambijenta, domaće specijalitete i vino iz naših vinograda te vam omogućuje da svoju svakodnevicu zamijenite odmorom i uživanjem u čarobnom krajoliku zelenih brežuljaka. Vaš boravak u Grešnoj Gorici upotpunit će stoljetna hrastova šuma, vinogradi, livada, uređeno dječje igralište i različite domaće životinje koje su neizostavni dio seoskog života”, poručuju vlasnici.
Klet Ljubekov Gaj
Klet Ljubekov gaj idilično je seosko imanje smješteno na samom vrhu brežuljka s kojeg se pruža predivan panoramski pogled. Obiteljsko gospodarstvo Klet “Ljubekov gaj” nudi domaće specijalitete hrvatskog prigorja, ugodan boravak u domaćem ambijentu stare tradicionalne prigorske hiže i uživanje u prekrasnoj prirodi. Klet “Ljubekov Gaj” ne samo da je destinacija poznata po gurmanstvu već je poznata i po vinogradarstvu i vinarstvu, kojim se vrijedni domaćini “bave još od davnina”. U nasadima vinograda koji njeguju, svoje mjesto zauzimaju sorte kraljevine, rajnskog rizlinga, bijelog pinota, žutog muškata, sauvignona i crnog zweigelta. Klet “Ljubekov gaj” idealno je mjesto za ljubitelje prirode i rekreativce, te ljubitelje domaće kuhinje, kao i ljubitelje vrhunskih vina.
Lovački dom Muljava
Mnogi Zagrepčani ne žale zaputiti se do Lovačkog doma Muljava, čisto kako bi se počastili čuvenim palačinkama sa sladoledom i šumskim voćem. No kako je Petrova gora poznata po brojnoj divljači poput divlje svinje, srne i šljuke, tako je i gastronomska ponuda restorana bazirana na lovačkim jelima, tradicionalnim receptima, i specijalitetima koji su spravljeni od šumskih delicija, a tu su i brojna jela od šumskih plodova.
Izletište Pavlin
U prekrasnom slikovitom Samoborskom gorju smjestilo se seosko gospodarstvo obitelji Pavlin. Na nadmorskoj visini od 320 metara, i samo dva kilometra od centra Samobora, pogled seže na sve četiri strane svijeta – na cijeli grad Zagreb s istočne strane, sa sjeverozapadne sve do obronaka Plješivice i gotovo cijeloga Samoborskoga gorja prema Žumberku i na kraju sa sjevera na veliki dio Slovenije. Podrum i restoran sa natkrivenom ljetnom terasom u samom je vinogradu okruženo sa 7000 trsova. Tu možete pojesti domaću tradicionalnu hranu, te probati njihova odlična vina (graševina, zeleni silvanac, portugizac, rizvanac i kraljevina) kao i samoborski bermet čiju tradiciju proizvodnje njeguju generacijama.
Cowboy Western Ranch
Ako volite kaubojske filmove i stil, imanje u Markuševcu Turopoljskom je idealna destinacija za vas i vaše društvo ili obitelj. Uz jela s roštilja, razne tex mex specijalitete i hamburgere sigurno će svatko od vas pronaći nešto za sebe, a postoje i vegetarijanske opcije. Aktivnosti poput jahanja i igrališta za djecu omogućuju da se i mališani sasvim dobro provedu.
Vuglec breg
Vuglec Breg je uspješna obiteljska priča nastala iz želje za očuvanjem obiteljske ostavštine, autohtonih zagorskih običaja i tradicije. Turističko selo “Vuglec Breg” nalazi se na temeljima starog zaseoka “Vugleci”, a prostire se na 12 hektara površine gdje je prostor za sebe pronašao veliki vinograd, koji daje grožđe od kojega nastaju vrhunska vina i pjenušci. Autohtone zagorske “hiže” i klet obnovljene su i uređene za smještaj gostiju, a u staru gospodarsku zgradu smjestili su sada već nadaleko poznati restoran, vinski podrum te dvoranu namijenjenu poslovnim sastancima i seminarima.
Ako se odlučite prošetati, na sjevernom dijelu “Vuglec Brega” naići ćete na malo jezero, travnjake i predivne staze za šetnju, a zaljubljenici u sport mogu zaigrati tenis i mali nogomet. Šećući “Vuglec Bregom”, bit ćete na oko 300 metara nadmorske visine s koje se pruža očaravajući pogled na zagorske brežuljke načičkane hižama, kletima i crkvicama.
Krčma “Gabreku 1929”
“Gabreku 1929.” jedan je od najstarijih ugostiteljskih obrta na području Samobora, otvoren, kao što mu i ime govori davne 1929. Smješten je podno zidina Staroga grada uz potok Gradnu, nadomak poznatom samoborskom parku-šetalištu-kupalištu Vugrinščak. U ponudi možete pronaći prepoznatljive specijalitete samoborskog i okolnog područja koja pripremaju od uvijek svježih i domaćih namirnica. U bogatom izboru jela posebno se izdvajaju ona koja su na jelovniku već više od devet desetljeća i pripremaju se prema izvornoj domaćoj recepturi. To su svakako ona koja trebate naručiti, iako se niti s ijednim nećete prevariti.
Kezele
Vjerujemo da su mnogi od vas već posjetili ovo imanje, ali također vjerujemo da se ne biste bunili vratili. A za one koji nisu, nemojte čekati više ijedan vikend posjetiti obitelj Kezele koja je osnovala ovaj seoski turizam na obiteljskoj tradiciji pripreme kotlovine i proizvodnje vina. Na imanju su za posjetitelje uređene drvene kućice stare oko sto godina, u kojima se uživaju jela iz domaće kuhinje i vina iz vlastitog podruma. Doživljaj pravog seoskog gospodarstva zaokružuje prekrasan pogled na vinograde, štala s domaćim životinjama i etnografska zbirka s čudesnim starinama. “Na ovom imanju svaki putnik dobronamjernik će naći nešto za sebe. Ljubitelji vina posjetit će podrum i upoznati autohtonu moslavačku sortu škrlet, djeca će se zaljubiti u igralište i konje pasmine hrvatski posavac, a rekreativci će prošetati ili odbiciklirati kroz šumu do jezera”, poručuju.
Korak
Obiteljsko imanje Korak nalazi se na bregovitim padinama Plešivice u samoj blizini Zagreba. Uzgajajući grožđe najviše kvalitete i svakodnevnim radom u vinogradu, čuvajući i razvijajući umjetničku viziju priprave vina, berbu po berbu kreiraju unikatna i prepoznatljiva vina, vina s potpisom. Vina dolaze iz malih serija, od kojih svako od njih ima jedinstvenu priču. Svi članovi obitelji, uključujući jednog vinskog psa, doprinose imanju, predanoj proizvodnji vrhunskih vina, hrane i doživljaja. Ali Korak je također naziv novootvorenog restorana u sklopu obiteljske vinarije i apsolutni korak naprijed razvoju gastro scene na Plešivici, renomiranoj vinskoj regiji koju mnogi nazivaju hrvatskim Champagneom.
Dugoiščekivani i ujedno prvi fine dining restoran u regiji projekt je mladog i izuzetno perspektivnog chefa kojem je cilj povezati lokalne proizvođače, gastronomsko nasljeđe i dodir prirode jer kod chefa Bernarda Koraka vrijedi nepisano pravilo; ako nije u sezoni, nije ni na stolu
Direktna refleksija njegova rada ocrtava se na stvaranju mreže uzgajivača, lovaca, sakupljača bilja i gljiva, sve kako bi lokalna zajednica ojačala i vratila se zdravom uzgoju namirnica kakve možemo naći na Bernardovim tanjurima. Čista i precizna estetika, kako u okusima tako i u vizualnom pristupu, nadopunjuje se igrom tekstura i originalnim, kao otisak prsta. Inače, Bernardovi kuharski počeci vezani su za fine dining restoran Dubravkin put, i to uz renomiranu cheficu Prisku Thuring. Tu je proveo gotovo dvije godine, i iako samouk kao kuhar, vrlo je brzo pokazao veliku ambiciju i napredak.
Željan daljnje edukacije, odlazi u slovensku Hišu Franko isprva na staž, no već nakon mjesec dana chefica Ana Roš nudi mu stalan posao. Ana Roš, najbolja ženska kuharica svijeta za 2017. godinu, i vlasnica restorana s Michelin zvijezdicama ** ostavlja dubok trag na njegovu buduću karijeru. Vrlo brzo postaje njezin sous-chef te u razdoblju kada je restoran zimi zatvoren odlazi na tri mjeseca rada u tada najbolji restoran svijeta, Osteriju Francescanu kod chefa Massima Botture. Nakon određenog vremena odlučuje vratiti se kući i u sklopu obiteljske vinarije otvoriti restoran toliko potreban lokalnoj zajednici. Njegova jela oduševljavaju i nude novu, uzbudljivu i intrigantnu priču o suživotu prirode, lokalnih namirnica i obitelji.
Izletište Kuzmanović Slavagora
Iako smo stavili ovaj restoran na našu listu izletišta, ne možemo propustiti priliku uvrstiti ga i ovdje. Pogotovo zato što smo se na ovo izletište više smo se puta vratili i to ponajprije zbog nezaboravnog pogleda. U srcu Samoborskoga gorja, nedaleko od Zagreba te četiri kilometra od Samobora, na lokaciji koja pruža predivan pogled na brežuljkasti krajolik, stari Okić grad, Zagreb i okolicu smjestilo se Seosko obiteljsko gospodarstvo Kuzmanović – Slavagora. Ovdje možete prošetati šumskim stazama, uživati u prirodi, doći do starog Okić grada, potoka Konščica, izvora, sela Cerje i crkve sv. Leonarda iz 18. stoljeća ili pak samo uživati u gastro ponudi izletišta koja se bazira na tradicionalnoj hrani: vina, rakije i sokovi iz vlastite proizvodnje te izvrsna domaća kuhinja: štrukli, sir i vrhnje, domaća juha, umaci s vrganjima, purice i patke s mlincima te mnoštvo ostalih domaćih specijaliteta.
Klet Hrupec
Klet Hrupec nalazi se na brežuljcima zelinskog kraja te pruža prekrasan pogled na vinograde i prigorsko zelenilo. U kleti će vas dočekati ljubazni domaćin i ponuda domaćih prigorskih jela pripremljenih na tradicionalan način. Toplo okruženje stoljetnih hrastovih trupaca i ponuda kvalitetnih vina među kojima ističu kraljicu prigorja Kraljevinu, pružaju nezaboravno iskustvo.
Plus!
Isprobajte ekovina
Jedna od najzanimljivijih kušaonica u Zagorju čeka vas u Klenicama kraj Pregrade. Umjesto strojeva, rade marljive ruke, ne koriste se mineralna umjetna gnojiva, insekticid niti pesticidi koji nisu dozvoljeni u ekološkoj proizvodnji. Obitelj Zdolc uz vinovu lozu živi cijelu godinu, bez odmora. “Posebna pažnja posvećuje se mikrobiologiji mošta i mladih vina te fermentaciji koja je dirigirana na niskim temperaturama. Time postižemo da sve mirisne note i arome iz grožđa i mošta budu sačuvane u budućem vinu. Kod procesa dozrijevanja vina vraćamo se tradiciji – hrastovim drvenim bačvama”, kažu. Navratite li kod Zdolca uz obilazak podruma, u pravom domaćem ambijentu zagorske kleti s predivnim pogledom, možete istražiti sve čari pinota sivog, sauvignona i graševine, uz domaći sir.