Dionice aplikacije za dejtanje Bumble porasle su prošli tjedan, što je 31-godišnju izvršnu direktoricu i osnivačicu Whitney Wolfe Herd pretvorilo u najmlađu svjetsku milijarderku
Izvršna direktorica tvrtke Bumble Inc. Whitney Wolfe Herd prošla je puno toga na svom putu da postavi tvrtku kao javno poduzeće, a čini se da se isplatilo. Nakon što je kompanija prikupila 2,2 milijarde dolara od investitora dok je u četvrtak ujutro prošloga tjedna izašla na tržište putem Nasdaqa, s dionicama po cijeni od 43 dolara, i ubrzo od Wolfe Herd stvorila najmlađu milijarderku i prvu ženu koja je otvorila svoju tvrtku za javno tržište.
Today, @Bumble becomes a public company. This is only possible thanks to the more than 1.7 billion first moves made by brave women on our app — and the pioneering women who paved the way for us in the business world. To everyone who made today possible: Thank you. #BumbleIPO 💛🐝 pic.twitter.com/OMLNGNvECB
— Whitney Wolfe Herd (@WhitWolfeHerd) February 11, 2021
Wolfe Herd osnovala je Bumble 2014. godine nedugo nakon što je tužila Tinder, svog prethodnog poslodavca, zbog seksualnog uznemiravanja. Navela je da joj je bivši šef i dečko Justin Mateen slao prijetnje, pogrdne tekstove i oduzimao joj naslov suosnivačice Tindera. Tinder je negirao bilo kakvu nezakonitost, a slučaj je brzo riješen u tajnosti.
Nakon što je napustila Tinder, Wolfe Herd surađivala je s Andreyem Andrejevim, ruskim milijarderom sa sjedištem u Londonu, koji je gradio uspješne internetske aplikacije za upoznavanje za europsko i latinoameričko tržište, kako bi pokrenuo Bumble. Ova je aplikacija postala vrlo popularna jer su žene te koje rade prvi korak (prve biraju partnere i prve šalju poruke), što je za njih sigurnije i uvelike ih razlikuje od Tindera i ostalih aplikacija za internetske spojeve.
Andreev je napustio tvrtku u studenom 2019., četiri mjeseca nakon što je Forbes objavio istragu koja je pronašla navode o mizoginističkoj atmosferi u londonskom uredu, pod Andreevim vodstvom – što je stvorilo nesklad s Bumbleovom mantrom za osnaživanje žena. Tvrtka je negirala većinu optužbi i pokrenula internu istragu na čelu s britanskim odvjetničkim uredom Doyle Clayton, koja je zaključila da je tvrdnja da postoji mizogino ozračje netočna. Ipak, istraga je identificirala mali broj sadašnjih i bivših zaposlenika koji smatraju da u tvrtki postoje “elementi seksizma”.
Sve navedeno stručnjaci smatraju poprilično trnovitim putovanjem za Wolfe Herd, koja je izazivala pažnju više od svojih konkurenata upravo zbog priče o emancipaciji žena. No, čini se da, unatoč svemu, ne posustaje.
Foto: UPI / Alamy Stock Photo