Stručnjaci otkrivaju što uzrokuje našu popodnevnu pospanost, kako ju spriječiti i što učiniti ako se nađete u želji za drijemanjem, a kraj radnog vremena još je daleko
Niste samo vi – mnogi od nas popodne zadrijemaju za svojim stolovima. Prije nego što posegnete za još jednom kavom, pročitajte zašto ste toliko pospani da u to doba redovito “slinite” po tipkovnici. Stručnjaci otkrivaju što uzrokuje našu popodnevnu pospanost, kako ju spriječiti i što učiniti ako se nađete u želji za drijemanjem kad vam još uvijek preostaju sati (i sati… i sati) do kraja radnoga dana.
Zašto ste svaki dan umorni oko 15:00
Prvo, još jedan podsjetnik da niste samo vi: ako pažljivo pogledate svoje kolege u susjednim sobama, vjerojatno i oni toliko zijevaju da bi mogli zaspati stojeći. Pa ipak, osjećaj umora poslijepodne nije nužno razlog za uzbunu. Specifične hormonalne fluktuacije mogu uključivati kortizol, koji, u kombinaciji s probavom nakon ručka i padom tjelesne temperature, može stvoriti savršenu oluju pospanosti, kako objašnjavaju stručnjaci.
Iako su to najčešći i bezopasni uzroci popodnevnog umora, ako mislite da se ne odnose na vašu specifičnu situaciju – ili mislite da možda imate neki temeljni zdravstveni problem poput narkolepsije, depresije, anksioznosti ili nutritivnog nedostatka – svakako razgovarajte sa svojim liječnikom da biste detektirali što se događa i što možete napraviti da se osjećate bolje i energičnije.
Kako spriječiti osjećaj umora poslijepodne
Sprječavanje popodnevnog umora i pospanosti može biti lakše nego što mislite. Evo kako biti puno bolje raspoložen dok su drugi oko vas još “ošamućeni” nakon ručka:
1/ Jedite zdrav, uravnotežen ručak
Vaša prva linija obrane trebala bi biti promjena onoga što jedete za vrijeme ručka. Ako preskačete ručak da biste obavili više posla ili redovito jedete tešku, ultraprerađenu brzu hranu kako biste se “natrpali” za stolom, to samo doprinosi vašem umoru. Stabilizacija razine glukoze u krvi hranjivim, uravnoteženim ručkom spriječit će popodnevni pad fokusa i energije. Idealno bi bilo da obrok usred dana uključuje proteine, vlakna i zdrave masti – šačica orašastih plodova, posebno oraha ili badema, može vam biti najbolji prijatelj jer kombiniraju gotovo sve te elemente.
2/ Pobrinite se da dovoljno spavate noću
Znamo da vjerojatno sada vičete u ekran, ali vrijedi ponoviti: dobar san i dovoljno sna noću mogu spriječiti da se “srušite” tijekom dana. Možda biste se trebali testirati i na apneju za vrijeme spavanja, koja ne samo da može poremetiti vaš san noću nego i disanje te uzrokovati dnevni umor.
3/ Redovito vježbajte tijekom dana
Znamo, znamo, kako vježbati kada ste već iscrpljeni? Dobra vijest je da ne morate nužno kanalizirati svog unutarnjeg Arnolda Schwarzeneggera da biste vidjeli koristi od vježbanja. Čak i lagana tjelesna aktivnost svaki dan može vam stabilizirati razinu energije. (Kada ste u nedoumici, prošećite).
4/ Redovito idite na sistematske preglede
Održavanje godišnjih sistematskih pregleda vaša je prilika da popričate o svemu s liječnikom, kao i da utvrdite kakvo je vaše osnovno zdravstveno stanje. Liječnik, također, može zatražiti da napravite rutinske krvne pretrage ili specifična testiranja kako bi se uvjerio da ne patite od nedostatka hranjivih tvari ili neko osnovno stanje koje uzrokuje vaš podnevni pad. Posavjetujte se i o nekim dodacima prehrani, a možda uzimate i neke lijekove koji vas dodatno umaraju.
Što možete učiniti ako ste umorni poslijepodne
Osim što se možete iskrasti i malo odspavati za stolom ili na nekom kauču gdje vas nitko od kolega ili šefova ne može uloviti, postoji niz mogućnosti!
Primjerice, brza šetnja vani može povećati energiju povećanjem tjelesne aktivnosti i izlaganjem prirodnom svjetlu, što pomaže u resetiranju unutarnjeg sata. Iako slatki međuobrok može zvučati primamljivo, opcija međuobroka bogatog proteinima, poput šalice jogurta ili šake orašastih plodova, nudi dugotrajniji poticaj energije. Održavanje dobre hidracije, uključujući ispijanje čaše vode kad vas uhvati umor, također može napraviti primjetnu razliku.
Foto: Pexels