Previše obveza, a premalo vremena uglavnom su riječi kojima bismo mogli opisati život suvremenog čovjeka. Posao, obitelj, aktivnosti… Sve su to čimbenici koji nam maksimalno crpe vrijeme te razlozi zbog kojih zaboravljamo uzeti predah. Međutim, balans je ključan kako bismo u konačnici dobro funkcionirali te bili produktivni na poslu i mentalno prisutni kad smo s obitelji.
No, da biste uspjeli postignuti balans i odvojiti nešto vremena za sebe, nije loša ideja prakticirati neku od provjerenih tehnika. Naime, odabirom japanskih vještina ne možete pogriješiti, a u kontekstu užurbanog života – birajte yutori. Riječ je o vještini koja se fokusira na stvaranje prostora, i to ne samo fizičkog već i onog mentalnog i emocionalnog, a koji nam omogućava život s više mira, kreativnosti i svjesnosti. Yutori je zapravo prostor za disanje, namjerno i svjesno usporavanje tempa koji donosi praznine unutar dana koje nećemo ispuniti novim zadacima ili razmišljanjem o istima, već uživanjem u slobodnom trenutku.
View this post on Instagram
Živjeti prema yutori filozofiji može imati različite oblike, ovisno o osobnim potrebama i prioritetima. Za neke to može značiti svjesno pojednostavljivanje rasporeda, ostavljajući više vremena za spontane trenutke, dok drugi možda pronađu vrijednost u tome da svakodnevno posvete nekoliko minuta tišini i introspekciji, bez pritiska da budu produktivni. No, na koji god način primijenili yutori, ova praksa donosi niz prednosti – od smanjenja stresa i povećanja kreativnosti pa sve do općeg poboljšanja mentalne i emocionalne dobrobiti.
View this post on Instagram
Jer društvo koje glorificira prekomjerni rad, multitasking, burnout kao posljedicu predanosti i dobro obavljenog posla zapravo ne može donijeti ništa dobro, stoga sami, svjesno, u duhu yutori filozofije, moramo naučiti kako napraviti odmak i ne juriti kroz život bez da zastanemo, udahnemo i pronađemo sreću u onome što nas okružuje.
Foto: Instagram/@helenowen