Unazad nekoliko godina, društvene mreže preplavio je sadržaj svakakvih tematika. U tom kontekstu, iznimka nije niti tema fitnessa, koja nerijetko, osim vježbanja, uključuje i savjete o prehrani. Međutim, iako samo po sebi ne zvuči kao nikakav problem, do problema dolazi kad ti isti savjeti dolaze od nestručnih kreatora.
Danas svatko od nas na društvenim mrežama može govoriti što želi, ali vratimo li se na temu prehrane i zdravlja, popularan sadržaj često može imati kontraefekt. Sigurni smo da ste više puta naišli na “What I eat in a day” sadržaj koji uključuje točne obroke određene osobe, a često su raspisane i kalorijske vrijednosti ili makronutrijenti. No, kao što smo naveli, unatoč tome što ovakav sadržaj može djelovati stručno, postoje ozbiljni razlozi zašto slijepo praćenje tuđih planova može biti i štetno.
Individualne prehrambene potrebe
Jedna od glavnih kritika ovih videa jest neuzimanje u obzir individualnih stavki poput dobi, spola, razine aktivnosti, zdravstvenog stanja i slično. Pojednostavljeno, ono što odgovara jednoj osobi ne mora nužno odgovarati drugoj, a ignoriranje tih razlika može dovesti do nutritivnih deficita ili prekomjernog unosa kalorija, što negativno utječe na zdravlje ili cilj koji želimo ostvariti. Stoga, želite li paziti na prehranu, smršavjeti ili povećati tjelesnu težinu, odnosno riješiti neki problem, posavjetujte se s nutricionistom koji će sukladno vašem stanju – odrediti što je najbolje jesti.
Promicanje nerealnih standarda
Mnogi videi ovakvog tipa prikazuju savršeno pripremljene obroke koji su često nedostižni za prosječnu osobu s obzirom na vrijeme, novac i dostupne resurse. Ne uspije uvijek svako jelo niti izgleda predivno dekorirano, a riječ je o stavkama koje podsvjesno mogu utjecati na osjećaj neuspjeha koji potencijalno dovodi do odustajanja kada stvari nisu savršene kao na videu koji smo pripremili.
View this post on Instagram
Zagovaranje restriktivne prehrane
O mršavljenju je razvijeno mali milijun polemika, ali na kraju se svede na jednostavnu matematiku – kalorijski deficit. To znači da je potrebno trošiti više kalorija nego što unosimo, ali to ne znači da moramo odlaziti u rigorozan deficit koji narušava zdravlje. Općenite brojke kažu da je za ženu najniži kalorijski deficit 1500 kcal kako bi organizam dobio sve potrebno, ali mnogi fitness influenceri ili popularne aplikacije, nažalost, predlažu i manje od toga.
Isto je i kod suficita
Kalorijski suficit je za sve one koji žele dobit na kilaži ili izgraditi mišiće, međutim, samo zato što morate jesti više, ne znači da to može biti bilo što. Naime, i u slučaju većeg kalorijskog unosa bitno je obratiti pozornost na makronutrijente kako ne biste dobili masti, već mišiće, stoga savjeti poput slatkiša, brze hrane i slično, nisu dobar način za dobivanje kilaže.
Kako “What I eat in a day” sadržaj iskoristi u svoju korist?
Ipak, nije sve tako crno. Ovi videi trebali bi vam poslužiti kao motivacija i inspiracija za kuhanje, a nikako kao nešto što se u potpunosti kopira. Primjerice, ako je netko otkrio zanimljiv način pripreme tikvica, odlično, “sejvat” ćemo sadržaj i isprobati, ali i nadopuniti onome što našem organizmu treba ili onime što volimo. Na ovaj način, možemo uživati u gledanju “What I eat in a day” sadržaja uzimajući iz njega ono najbolje – bez narušavanja zdravlja ili mentalnog stanja.
Foto: Instagram/@izabelgoulart, Pexels