Instalaciju naziva “Resonance of the Unforeseen” (hrv. “Rezonanca nepredviđenog”), autorice Ivane Franke od sutra potražite na Zrinjevcu. Ovo je zagrebačka inačica rada koji je izvorno postavljen na fasadu Muzeja umjetnosti u Yokohami, u sklopu Trijenala, 2020. godine. Rad uvršen na Artsy popis od 10 najboljih prostornih instalacija iste godine.
Ivana Franke hrvatska je suvremena umjetnica koja već deset godina svoj atelijer ima na berlinskoj adresi. Njeni umjetnički radovi konkuriraju za jedne od najkvalitetnijih i svjetski priznatih intelektualnih proizvoda koje suvremena hrvatska kulturno-umjetnička scena može ponuditi. Radovi ove iznimno produktivne i eksperimentima okrenute umjetnice problematiziraju granice prostorne i vizualne percepcije, a sve s krajnjim ciljem poticanja raznih psihofizičkih doživljaja i preispitivanja osjećaja prostora. Njena studiozna istraživanja polaze od ispitivanja perceptivnih pragova – vidljivosti prostora, stvarnosti, svijesti, sjećanja te odnosa prostora i arhitekture.
Od brojnih iznimnih uspjeha Ivane Franke svakako su sudjelovanje na 9. Arhitektonskom bijenalu u Veneciji 2004. godine, predstavljanje Hrvatske izložbom Latency na 52. Venecijanskom bijenalu 2007. godine, sudjelovanje na Manifesti 7 2008. godine, njen angažman na 11. Bijenalu u Šangaju 2016. godine te sudjelovanje umjetničkom instalacijom Resonance of the Unforeseen na Trijenalu u Yokohami 2020. godine.
Majstorsko umijeće Ivane Franke u kreaciji impozantnih instalacija prepoznato je od strane brojnih najvažnijih svjetskih umjetničkih institucija, od kojih, između ostalih, treba istaknuti MoMA PS1 u New Yorku, muzej Deutsche Guggenheim u Berlinu, zbirku Peggy Guggenheim u Veneciji, Reykjavik Art Museum na Islandu i Sharjah Art Foundation u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Od spomenutih hrvatskih izložbenih prostora, Franke je dugogodišnju suradnju ostvarila s Laubom – Kućom za ljude i umjetnost. U 2023. godini odlična suradnja Laube i Franke bilježi se još jednom – instalacija Resonance of the Unforeseen, koja je izvorno postavljena na fasadi Muzeja umjetnosti u Yokohami, u sklopu Trijenala 2020. godine, postavlja se oko glazbenog paviljona na Zrinjevcu. Rad je priznat od strane vodeće svjetske platforme za umjetnost ARTSY i uvršten na popis deset najboljih umjetničkih radova u javnome prostoru 2020. godine. Postavljanjem ovog svjetski priznatog rada Grad Zagreb dobiva svoju inačicu.
Site-specific rad Resonance of the Unforeseen koristi se principima konceptualne umjetnosti, arhitektonskih elemenata, tekstila, pa čak i atmosferilija. Tematski je to slojevit i kompleksan rad, a doživljajnom iskustvu doprinosi i moiré efekt koji se javlja prilikom gledanja u instalaciju. Rad je vizualno snažan, potiče na razmišljanje i promišljanje izgleda grada kakvog pamtimo. Ono što se dosad pamti kao glazbeni paviljon, na mjesec dana to neće biti, on će naizgled nestati, ali zapravo će cijelo vrijeme biti tu.
Postavljanjem verzije instalacije Resonance of the Unforeseen oko glazbenog paviljona na Zrinjevcu, hrvatska kulturno-umjetnička lenta vremena dobiva značajan doprinos. Ovim radom Ivana Franke revitalizira dosadašnje, stvarno, sjećanje na izgled paviljona i daje mu novi spekulativni kontekst. Ona reagira na svima dobro poznati izgled i kolektivno sjećanje – raniji sadržaj paviljona se mijenja i poprima novi vizualni oblik.
Odabir lokacije za postavljanje zagrebačke inačice umjetničke instalacije Resonance of the Unforeseen sadrži i snažnu simboliku dugogodišnje suradnje umjetnice i Kuće za ljude i umjetnost – kružna instalacija u drvoredu Zrinjevca uveliko podsjeća na samo značenje riječi Lauba. Lokalni je to naziv za kružni drvored korišten u Vrbovcu, a vjerojatno proizlazi iz njemačke riječi laub koja označava lišće. Kružni drvored s krošnjama koje se jedva dotiču postao je mjesto igre, ali i natjecanja. Penjati se po tim krošnjama i osvojiti cijelu Laubu, a da se ne dotakne tlo. Bio je to cilj. Kada bi njega pokorili, postavljala se nova i nemogućija misija – napraviti cijeli krug što brže, sa što manje posjekotina. Krug kao Laubin glavni simbol interpretirao je i Marko Tadić animiranim filmom.
Ovog puta, građani i turisti grada Zagreba imaju priliku sudjelovati u Laubinoj igri – poziva ih se da naprave krug oko instalacije!
Instalacija Ivane Franke na Zrinjevcu otvara se 13. listopada u sklopu Zagreb art platforme Artupunktura – projekta Turističke zajednice grada Zagreba – te ostaje dostupna javnosti do 12. studenoga 2023. godine. Ovo je jedinstvena prilika za doživljaj suvremene domaće (ali i svjetske) umjetničke prakse u javnome prostoru grada Zagreba.
Foto: PR