Suho vlasište vrlo je neugodno stanje, a perut je najveći problem. Ako imate suho vlasište, morate pažljivo birati proizvode za njegu kose, posebice šampon.
Trebat će vam vremena da otkrijete koji vam preparati najbolje odgovaraju. Dobar šampon za suho vlasište ublažit će svrbež i smanjiti osjetljivost vlasišta. A što treba uzeti u obzir pri odabiru šampona? Dermatologinja dr. Sonia Khorana ima odgovor.
Koja je razlika između suhog vlasišta i peruti
Činjenica je da se suho vlasište i prhut često pogrešno koriste kao sinonimi. “Važno je napomenuti da je suho vlasište više opis i simptom koji može biti uzrokovan stvarima kao što su pretjerano pranje, agresivni proizvodi, promjene okoliša, pa čak i medicinska stanja poput ekcema i psorijaze”, objašnjava dr. Khorana. Dok je prhut (seboroični dermatitis) “stanje vlasišta povezano s prekomjernim rastom gljivica i često je povezano s povećanim lučenjem sebuma”, kaže dr. Khorana. “Gljivica Malassezia furfur hrani se sebumom i uspijeva u masnom okruženju. Zato mnogi šamponi protiv prhuti sadrže sastojke protiv gljivica.”
Suho vlasište: Najbitnije je kakav šampon za kosu koristite
Kao i ako imate suhu kožu lica i tijela, tražite blage proizvode i umirujuće sastojke. “Razmišljajte o svom vlasištu kao o produžetku kože lica i potražite sastojke koje biste koristili na svom tijelu ili licu da imate suhu kožu.” Dr. Khorana kaže da treba dati prednost esencijalnim masnim kiselinama kao što su omega-3, hijaluronska kiselina, niacinamid, koloidna zobena kaša, pantenol (vitamin B5), glicerin i ceramidi. Ovo je potpuno drugačije od prhuti, koja zahtijeva sastojke kao što su selen sulfid, sumpor, cink, pirokton olamin i salicilna kiselina.
Sastojci koje treba izbjegavati ako imate suho vlasište
Postoji nekoliko sastojaka kojih se trebate kloniti dok liječite suho vlasište. “Za mnoge ljude natrijev lauril sulfat (SLS) može biti iritantan ako imaju suho vlasište”, kaže dr. Khorana. Slično tome, alkoholi koji isušuju mogu dodatno iritirati suho vlasište. “Također vodim računa o ljudima koji koriste lijekove koji mogu poremetiti pH ravnotežu vlasišta i iritirati ga. Osim toga, izbjegavajte maske iz kućne radinosti”, dodaje dermatologinja.
Koliko često treba prati kosu ako imate suho vlasište
“Ako primijetite da vam je vlasište izrazito suho i perete ga svaki dan ili svaki drugi dan, pokušajte smanjiti učestalost pranja jer prekomjerno pranje može potpuno ukloniti sebum”, savjetuje dr. Khorana. “Osim pranja šamponom, korištenje tjedne maske za vlasište ili regeneracijskog tretmana može biti od velike pomoći”, dodaje ona. Dr. Khorana također upozorava da ako imate suho vlasište, trebate pripaziti na pretjerano izlaganje suncu jer ono može uzrokovati opekline, ali i pogoršati probleme s vlasištem.
Foto: Pexels