Nije tajna da se boja za kosu postupno ispire i blijedi na suncu, a često se pojavljuju ineželjene nijanse. Donosimo vam nekoliko savjeta kako da sačuvate boju kose na ljetovanju!
Za početak, shvatimo što može ubrzati gubitak boje kose, bilo da se radi o plavim ili smeđim nijansama.
- Oštećena kosa brže gubi boju.
- Zanemarivanje pravilne njege za obojenu kosu dovodi do brzog ispiranja boje.
- Upotreba prevruće vode pri pranju kose također može negativno utjecati na očuvanje nijanse.
- Česta uporaba sušila za kosu ili pegle ne samo da oštećuje kosu, već i ubrzava gubitak pigmenta.
- Odlazak na bazen također može postati problem. Voda s kemijskim reagensima, osobito klorom, nije najbolja opcija za obojenu kosu. Reagensi mogu stupiti u interakciju s pigmentom u vlasima i uzrokovati promjenu boje.
Prije svega, pokušajte minimizirati štetu od gore navedenih čimbenika.
Kada se kupate u vrućoj vodi, koristite kapu za tuširanje kako bi vaša kosa bila suha. Operite glavu vodom sobne temperature. Pokušajte pričekati barem 48 sati od bojanja do prvog šamponiranja. Odaberite alate za oblikovanje s kontroliranom temperaturom i postavite ih na najviše 160 stupnjeva. Obavezno koristite zaštitu od topline. Idete li na bazen, ne zaboravite na kapu za plivanje kako biste smanjili kontakt s vodom. I imajte na umu postojanje takozvanih šampona za keliranje. Oni neutraliziraju klor i metalne čestice koje se nakupljaju u korteksu kose i pridonose neželjenim promjenama boje.
Obična voda iz slavine također sadrži minerale koji mogu uzrokovati promjenu boje kose. Prisutnost nečistoća razlikuje se ovisno o regiji. Potrebno je obnoviti kosu uz pomoć posebnih alata i postupaka prije bojanja, a ne odmah nakon! Takozvane obnavljajuće linije šampona i maski doslovno otvaraju ljuskice i “jedu” pigment. Nakon posjeta salonu, u kupaonici bi se trebalo odjednom pojaviti nekoliko proizvoda, svi s oznakom “za obojenu kosu”: šampon, maska i sredstvo za njegu koja se ne ispire. Postoje i posebni neutralizirajući šamponi.
Foto: Unsplash