Nekadašnje dotrajalo kino na otvorenom s golemim kapacitetom od 800 sjedala u gradu Prachatice u Češkoj, potpunom je rekonstrukcijom pretvoreno u funkcionalni kompleks s održivijim kapacitetom od 350 mjesta.

Smanjenje terena također je omogućilo stvaranje prijeko potrebnih tampon područja između stambenih zgrada i dvorane kina, uz provedbu akustičkih mjera, te konačno stvaranje nove veze između okolnog stambenog kompleksa i obližnjeg centra grada preko Štěpánkinog parka.

Ovako bi svako staro ljetno kino moglo izgledati…

Zgrade starog kina su, s obzirom na teškoću adaptacije i cjelokupno stanje, srušene, kao i originalni zid za projekcije koji je zasjenjivao park. Tri nove zgrade sadrže sve potrebne sadržaje – blagajnu, bife, higijenske prostorije, kabinu za projekcije, manji projekcijski dio s nekoliko prostorija za umjetnike i spremište. Kino je u cijelosti dostupno svima. Sačuvana je izvorna “izlomljena” ograda prema stambenoj ulici. Motiv lomljenja apliciran je i na novoizgrađene gabionske zidove koji odvajaju teren od stambenih zgrada na sjeveru. Sačuvana je i prirodna modulacija terena, korištena za prirodni nagib kina prema zidu za projekcije.

Principi objekata zadani su njihovom sezonskom uporabom, filmskim inspiracijama i asocijacijama. Sustav filmskih rola koji vodi film u projektoru, dizajn pretvara u oblike pojedinačnih objekata, gdje umjesto filmske trake kotači kontroliraju užad krova. Cerada krova, suptilna čelična konstrukcija i lim valovitog čelika stvaraju iluziju laganih, naizgled provizornih “ljetnih” objekata.

Valovite ploče još su jedan znak filmske iluzije, stvorene ritmom pojedinačnih polja, izmjeničnim svjetlom i sjenama. Upotreba crnog čelika vizualno povezuje kino s ranije renoviranim Gradskim kazalištem Prachatice.

Još jedan značajno korišten materijal je kamen. Granitni opločnici, veći kameni komadi i gabionski zidovi nadovezuju se na kamen koji se koristi u središtu grada. Tamo gdje se dvorište susreće s općim javnim površinama, korišteno je kruto kameno popločenje, dok je unutar kino dvorane korišteno „mekše“ prirodnije rezano kamenje.

Tekstilno pokrivanje pozornice i dijela gledališta povećava udobnost izvođača i publike, bilo da je riječ o sunčanom poslijepodnevu ili kišnoj noći, te pozitivno utječe na akustična svojstva kina. Nebo iznad posjetitelja sačuvano je za veći dio gledališta. Cilj odabranog rješenja krovišta bila je maksimalna lakoća konstrukcije s idejom da samo cerada bude razapeta između objekata. S obzirom na visok stupanj slobode konstrukcije, dodani su daljnji potporni elementi. Čelični nosači užadi nisu samo funkcionalni i tehnički elementi, već i estetski.

Iako su projekti Ljetnog kina (Mimosa Architects) i Štěpánkinog parka bili odvojeni i vremenski i između studija, njihova se finalizacija dogodila u isto vrijeme, u prvoj polovici 2023. godine. Prachatice je tako dobio vrlo kultiviran javni prostor u blizini gradski trg, s prostorom ne samo za filmske projekcije već i za više kulturnih događanja u gradu s izravnom vezom s njegovim središtem. Ovo je odličan primjer, možda i predložak, za rekonstrukciju starih vanjskih ljetnih kina, a kojih ima po našoj obali stvarno mnogo.

Arhitektonski studio: Mimosa Architects

Autori: Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska

Koautor: Zdeněk Hromádka

Klijent: Grad Prachatice

Fotografije: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com