S dolaskom ljepših, sunčanih i duljih dana, proljeća koje samo što nije došlo, sve više razmišljamo o izletima i o mogućim novim destinacijama u prirodi. Hrvatska vrvi prekrasnim lokacijama, a neka od najljepših nalaze se blizu gradova koja inače ne biste inicijalno turistički posjećivali. Tako se, na primjer, grad Otočac smjestio u dolini rijeke Gacke, između Velebita i Male Kapele.
Otočac
Otočac je grad pored kojega ćete proći na putu za Jadransku obalu, no vrijedi stati i posjetiti ga. Grad je sagrađen na otoku usred rijeke Gacke, a oko njega dalje prostirala se prostrana močvara koja je grad činila gotovo neosvojivim kroz povijest. Bio je opasan jakim zidom, a osnova je imala oblik nepravilnog sedmerokuta, sa šest kula na vanjskom zidu i visokom četverokutnom kulom unutar zidina. Time je stvorena urbana jezgra Otočca koja je sve do 18. stoljeća ostala bez značajnih promjena. Vodena mreža Gacke izravno je utjecala na morfologiju naselja i njegov povijesno urbani razvoj sve do današnjeg doba. Na izvoru Gacke u Sincu nalaze se mlinice koje i danas dočaravaju dio nekadašnjeg života u ovome kraju. Na drugu stranu, prema Velebitu, nalaze se sela Švica s lijepim jezerom i Kuterevo u kojem se nalazi Velebitsko utočište za medvjediće Kuterevo. No, ono što nas ovog puta najviše zanima u blizini Otočca jest Majerovo vrilo.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Majerovo vrilo
Majerovo vrilo je od grada udaljeno cca od 12 do 14 kilometara, ovisno kojom cestom ili putem ste se zaputili prema njemu, u smjeru jugoistoka. Majerovo vrilo je izvor rijeke Gacke, treće po duljini rijeke ponornice na svijetu. Majerovo vrilo u Sincu jedno je od tri najveća izvora u izvorišnom području Gacke i vrlo je slikovito. Na rijeci Gacki nekada je radilo čak šezdesetak mlinica, danas ih je aktivno još nekoliko, a na Majerovom vrilu nalazi se i Majerov mlin. Izvrsno je očuvan i još uvijek melje žito na tradicionalan način te je u vlasništvu obitelji Majer.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Moguće je posjetiti mlin uz najavu, što svakako sugeriramo svima jer tamo, na licu mjesta možete kupiti domaće brašno nastalo tradicionalnim načinom i ostale domaće proizvode. Kruh od brašna mljevenog tradicionalnim načinom u vodenom mlinu ima posve drugačiji, puno bogatiji okus. Ako prije niste, ovaj doživljaj će vas sigurno potaknuti na spravljanje i pečenje kruha, a nema ljepšeg nego kada se u kuhinji osjeti miris domaćeg kruha, posebno od domaćeg brašna nastalo na Majerovom vrilu!
Rijeka Gacka je jedna od najljepših hrvatskih rijeka. Krajolici kojima protiče su nerijetko posve bajkoviti, posebno u proljeće i ljeto, takva je i lokacija Majerovog vrila; magična, prekrasna… Netaknuta priroda i taj drugačiji, smireniji način života svakako će posjetitelje transportirati u stanje “punjenja baterija”. Stanje koje nam svima ponekad treba.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Fotografije: TZ Ličko-Senjske županije, @plitviceblog, @discoverotocac, @vrijeme.hr, @lijepanasahr