Nema iskrenije napisanih redaka od onih u dnevnicima. Sve što želimo, mislimo i nalazimo stavljamo na te skrivene stranice bilježnice, vjerujući da ih nitko – osim nas – nikada neće pročitati.

No, postoje dnevnici u koje smijemo zaviriti od prve do posljednje stranice, bez skrivanja. Izvanredni umjetnici, književnici, buntovnici i revolucionari kroz svoja djela, slike, memoare, knjige – ma koliko bili inspirirani tuđim poimanjima stvarnosti – neminovno utkaju dio sebe.

Možda naviknuti malo (ili sasvim) razgolititi dušu pred ljubiteljima svog rada, odlučili su dnevnike koje su vodili o svojim životima pretvoriti u knjige i podijeliti ih sa svijetom. Dnevnici koje ćete sigurno htjeti pogledati su ispod.

“Dnevnik Fride Khalo: Intimni autoportret”

@thenookyamba

Dnevnik Fride Kahlo objavljen je u cijelosti i ilustriran njezinim originalnim crtežima. Na 170 stranica intimnih zapisa umjetnica nam je omogućila da zavirimo u njezin težak, strastven i nadasve radostan svijet. Od prisjećanja na djetinjstvo do isticanja političkih stavova i ideja, a sve protkano opsjednutošću Diegom i događajima iz njihove burne veze, ovo je knjiga koju morate pročitati.

“Dnevnici”, Andy Warhol

@saintmartinbookshop

Andy je cijeli život vodio dnevnike, praktički do posljednjeg daha, a cijeli opus ima preko 20.000 stranica. Njegov pomoćnik i partner Pat Hackett izdvojio je najzanimljivije i najvažnije trenutke i pretočio ih u knjigu “Dnevnici”.

Andy je pisao o svojim nadama, strahovima, snagama i slabostima, ali io putovanjima, umjetnosti, zabavama pa čak i trivijalnim stvarima poput cijene žvakaće gume. Sjajan uvid u njegovu osobnost i pop kulturu jednog doba.

“Dnevnik jednog pisca” Virginije Woolf

@sofidiction

Prve zapise iz Virginijina dnevnika objavio je njezin suprug Leonard 1953. nakon njezine smrti. Kasnije je knjiga prerađena, odabrana i upakirana u formalniju zbirku, koja se na kraju svela na vrstu proze koju ona nikada nije napisala. Knjiga ponovno doživljava reizdanje, s dopunjenim izdanjem koje je vratilo smisao spisateljičinu dnevniku i uključivanje svakodnevnih situacija iz njezina života.

“Dnevnici” Franza Kafke

@rizzolibookstore

Ova knjiga je sve što se očekuje od pisca. Kafka nam otkriva najintimniji dio sebe, svoje snove, razmišljanja, ali i obiteljske odnose – od djetinjstva do ljubavnog života, osjećaja krivnje, odbačenosti i neprilagođenosti.

“Dnevnik motocikliste” Ernesta Che Guevare

@bibilonepal

“Dnevnik motociklista” prati život revolucionara Che Guevare, prije nego što je postao revolucionar. U svom dnevniku, koji je vodio još kao student medicine, piše o danima kada je kupio motocikl, nazvavši ga “La poderosa”, s kojim je krenuo na put od Buenos Airesa, preko Anda i Čilea. , u Kolumbiju i Venezuelu. Iako tek na početku svojih ideja, u svom dnevniku tek nam je opisao bit svoje borbe za siromašnu, obespravljenu i ujedinjenu Latinsku Ameriku.

Fotografije: Instagram/PR