Sve je teže u današnjem svijetu privući pozornost, no čini se da je Damienu Hirstu to ipak uspjelo novom umjetničko-političkom akcijom
Kad god se spale vrijedna suvremena umjetnička djela, sigurno možete očekivati medijsku pozornost, prvenstveno jer biste odmah pomislili da je netko opet krenuo paliti djela “Harry Potter” zbog čarobnjaštva. Međutim, stvarnost je (ovaj puta) drukčija. Damien Hirst odlučio je zaključiti svoju posljednju izložbu “The Currency” poprilično vatreno.
Britanski umjetnik Hirst, za kojeg se procjenjuje da je najbogatiji živući umjetnik, otvorio je izložbu 23. rujna u svojoj privatnoj galeriji, Newport Street Gallery u Londonu. No onda je ovaj 57-godišnji umjetnik, kojeg kritičari ili obožavaju ili mrze, odlučio dati jedan nespecifičan komentar na trenutačno stanje u kulturi i društvu.
Slijedeći stope još jedne zvijezde umjetnika, Jeffa Koonsa, Hirst sada radi s NFT-ovima, takozvanim nezamjenjivim tokenima o kojima smo ekstenzivno pisali ovdje, koji su digitalni certifikati kojima se ne može manipulirati i stoga su virtualni originali, osigurani u blockchainu. To je Hirstov prvi NFT projekt, a traje već godinu dana.
Godine 2021. povezao je 10.000 posebno proizvedenih jedinstvenih točkastih slika s NFT-ovima i prodao ih javnosti za 2.000 USD svaku. Kupci su potom imali godinu dana, do 27. srpnja 2022., da odluče hoće li zadržati digitalni token ili ga zamijeniti za fizičko umjetničko djelo. Ukupno je 5149 kupaca odlučilo zamijeniti svoj NFT za djelo fizičke umjetnosti, dok je 4851 osoba odabrala digitalni token. To je Hirstu dalo ideju da pokaže velike promjene u percepciji toga što je danas umjetničko djelo.
Umjetnička djela čiji su se vlasnici odlučili za NFT bit će spaljena. Izložba će ostati otvorena, a umjetnine će se nastaviti spaljivati do 30. listopada. Vrijeme spaljivanja će čak biti najavljeno kako bi sve bilo jedan dodatan spektakl. Sam Hirst zapalit će, dakle, preko pet tisuća radova, a cijelu tu akciju opisao je kao najuzbudljiviju dosad, smatrajući da umjetnost jest i valuta i skladište bogatstva.”Nije slučajno da vlade ukrašavaju kovanice i novčanice umjetnošću. Oni to rade kako bismo vjerovali u novac. Bez umjetnosti, nama ljudima je teško vjerovati u bilo što.”
Ovaj performans nesumnjivo će dodatno potaknuti rasprave o tome koliko NFT-ovi doprinose razvoju i vidljivosti umjetnosti, s obzirom na oprečna mišljenja. Dok jedni smatraju kako je riječ o konačnom “free marketu”, drugi pak kritiziraju kako se mnoštvo toga što se nalazi u NFT svijetu ne zaslužuje uopće nazivati umjetnošću. No, tko o tome točno sudi? Odgovor je uvijek teško dati, i to jest ljepota ovakvih labirinta – no važno je i da se ovakve mijene poput NFT-ova uopće pojavljuju i izazivaju nas. Ako za ništa drugo, barem za to da cijenimo ono što imamo.
Foto: Prudence Cuming Associates Ltd. © Damien Hirst and Science Ltd.