“Zero waste” filozofija nastoji minimizirati otpad i maksimalno iskoristiti resurse, a to se može primijeniti i na – vrijeme provedeno na plaži.

Prema najnovijim podacima, svake godine u svjetskim morima završi oko 11 milijuna tona plastike koja potiče iz brojnih izvora, uključujući plastične proizvode koje svakodnevno koristimo, otpad iz industrije i poljoprivrede, kao i otpale plastične materijale s obala i rijeka. Međutim, eco-friendly odlazak na plažu zapravo je puno jednostavniji, ali i praktičniji nego što biste na prvu pomislili, a budući da već idući odlazak možete učiniti ekološki prihvatljivim, u nastavku potražite nekoliko korisnih savjeta koji ne zahtijevaju drastični izlazak iz zone komfora.

Višekratne boce za vodu

Jedna od najboljih stvari koje možete ponijeti na plažu je višekratna boca za vodu. Naime, plastične boce za jednokratnu uporabu čine veliki dio otpada na plažama te ih često možemo vidjeti bačene u obližnju šumu ili naići na iste dok plivamo morem. Stoga investirajte u kvalitetnu višekratnu bocu koja će vašu vodu održavati hladnom i osvježavajućom tijekom cijelog dana.

Višekratne vrećice i torbe

Umjesto plastičnih vrećica, koristite platnene torbe i mrežaste vrećice za nošenje stvari. Platnene torbe su čvrste i mogu se koristiti više puta, dok su mrežaste vrećice savršene za nošenje voća i drugih snackova koje volimo imati pri ruci na plaži.

Višekratne posude za hranu

Plastične posude i omoti za jednokratnu upotrebu često završe kao otpad, a umjesto toga, koristite višekratne posude od nehrđajućeg čelika ili stakla. Također, razmislite i o višekratnim platnima za omatanje sendviča i grickalica.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AINA SIMON (@aina.simon)

Prirodni zaštitni faktor

Klasične kreme za sunčanje često sadrže kemikalije koje mogu štetiti morskom ekosustavu ili pak dolaze u ambalaži koja nije napravljena od biorazgradivog materijala. Iz tog razloga, odaberite prirodne kreme za sunčanje koje ne sadrže oksibenzon i oktinoksat, a koje su sigurne za morski sustav.

Ručnici od organskih materijala

Umjesto sintetičkih ručnika, nabavite one od organskih materijala kao što su organski pamuk ili bambus. Osim što su održivi i ne štete okolišu, ovi materijali se i jako brzo suše.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JULIE SARIÑANA (@sincerelyjules)

Foto: Unsplash, Instagram