Kad smo u situaciji da smo prisiljeni izbaciti šećer, odmah ćemo pohrliti njegovim zamjenama. Međutim, jesu li zamjene za šećer zdrave ili su opasne?
Zaslađivači mogu biti dobri za vas, ali mogu imati i negativne posljedice. Činjenica je da je većina zamjena za šećer zdravija od rafiniranog bijelog šećera, ali nisu sve zamjene za šećer dobre. Sintetske zamjene za šećer nakupljaju se u tijelu i uzrokuju razne bolesti. Zaslađivači, kao i šećer, imaju sladak okus, što znači da ih receptori takvima percipiraju. Osim toga, ako u stresnim situacijama volite pojesti nešto slatko, teško ćete tu naviku promijeniti koristeći zaslađivače.
Koje zaslađivače birati?
Dobra ideja je koristiti zamjene kao što su fruktoza, eritritol ili stevija. Ovom zamjenom imat ćete isti učinak kao i upotrebom šećera: apsorpcija glukoze dogodit će se u uobičajenom volumenu. Međutim, uzmite u obzir i preferencije okusa. Zaslađivači mogu hrani dati malo neobičan okus. Ako se želite zasladiti, možete koristiti svježe ili sušeno voće.
Koliko često trebate koristiti zamjene za šećer?
Kako biste znali koliko često (ne)smijete koristiti zaslađivače, pokušajte prepoznati zašto želite konzumirati nešto slatko. Postoji mišljenje da je čovjeku potreban šećer za poticanje aktivnosti mozga, ali to nije sasvim točno. Glukoza je organizmu neophodna, ali je čovjek unosi u sebe i ugljikohidratima. Dakle, ako se odlučite koristiti zamjene za šećer, preporuča se da to ne činite često. Činite to samo u slučajevima kada nemate ništa slatko za konzumiranje i ako smatrate da je potrebno. Zdravije je odlučiti se za voće. Zamjene su svakako zdravije od rafiniranog bijelog šećera, no pripazite da ne budu sintetski zaslađivači. Uvijek je bolje odlučiti se za ono što nam priroda pruža jer su to naravno i zdravije opcije.
Foto: Pexels